Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    spring Avatarı

Son Giriş
    10.07-2016
    Saat
    14:26
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Hususi ve Ticari Araç Terimleri

13.06.2012 09:00

Can Bey,İyi çalışmalar dilerim. Mükelleflere ait bazı araçların ruhsatlarında "hususi" bazılarında "ticari" yazmaktadır, bunun nedeni nedir yani niçin hususi niçin ticari yazılır? Bazen görüyorum kamyonet ve bir işletmeye dahil ancak ruhsatında "hususi" yazıyor. Araçların ruhsatlarında "hususi" ve "ticari" yazma sebepleri nedir?
    Saygılar.

Ali Çetinkaya

Merhaba,Ruhsatta hususi yazması, aracın özel amaçlar için kullanılması gerektiğini hususi yazan araç ile ticari faaliyet amaçlı kullanılamayacağı (örneğin kapalı kasa Doblo araç ruhsatta hususi ise üçüncü şahıslara ait veya kendine ait işlere yönelik yük ve eşya taşıması yapılamaz) bu ayrımın yapılması ve denetimlerde ayırt edilmesi için hususi-ticari kavramı yaratılmıştır.
    İyi çalışmalar.(Alıntıdır)

İŞTE KOBİ diye bir sayfadan alıntı yapılmıştır. Monoküler ehliyetlerde doblo tipi kamyonet araçları ve otomobil ruhsatlı araçların arasındaki fark cevapta yazılmış. Monoküler ehliyetlerin kanunlarına göre Ambulans resmi ve ticari araç kullanılamaz. Bu cevaba istinaden ruhsatlarda ticari yazmadığı sürece kamyonet türü araçlarıda kullanabiliriz anlamına geliyor. Bu yazıyı yetkili yerlerden almadığımız için resmi yazılarla yola çıkarsak daha iyi olur diye düşünüyorum . Yorumlarınız ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:05
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ticari kavramı araç tipi değil kullanım amacına yönelik bir kavramdır ki alıntınızda da bu belirtilmiş zaten. Aksi olsaydı siz nasıl olsa otomobil diye ticari taksi de kullanabilmeliydiniz.
    İşitme kaybım var, ehliyetimde ''ticari araç kullanamaz'' ibaresi mevcut.
    2005 yılında sıfır km bir doblo aldım ve 2013 yılına kadar 8 yıl bilfiil kullandım. Kabul edersiniz ki bu sürede de onlarca kez çevirmeye uygulamaya girdim, İstanbul gibi bir yerde tabi hafif kazalarımız oldu, tutanaklar tutuldu, sigortalar devreye girdi vs...
    Ama polis olsun sigorta şirketi olsun hiç kimse de sen bu aracı kullanamazsın demedi, diyemez de. Çünkü benim aracım ticari değil hususi yük ve yolcu taşımaya mahsus bir araç, ruhsatında bu belirtilmiş.
    Hatta aracı ilk aldığımda tescil işlemlerinde ruhsatta ticari yük ve yolcu nakli kısmını işaretlemişler, ben bu aracı bu ehliyetle nasıl kullanayım diye itiraz ettim ve bayi emniyetten düzeltti ruhsatı.
    Bu konuda hiç bir tereddüt yoktur. Ticari kavramı araç tipi değil kullanım amacına yöneliktir.