TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sonar42 Avatarı

Gerçek Adı
    soner araba
    Son Giriş
    17.10-2019
    Saat
    22:55
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Antalyada plakada engelli amblemi basılı aracım TÜV muayyenesinden geçmedi.gittim yeni plaka çıkarttım.şoförler odası ,bunun yasak olduğunu bilmesine rağmen plakaya niye engelli işareti basıyor anlamıyorum.

Üye
    ozi82 Avatarı

Gerçek Adı
    Ozi
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    122

Zaten Değerlendirdiniz! 2
    @sonar42
    Sen talep ettin mi ki böyle birşey ?

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: deryaaslanturk Mesajı Gör
    yeni araçlarda zinhar yasak.
    zinhar nedir ya? kesinlikle diyemiyor musunuz ?

Üye
    sonar42 Avatarı

Gerçek Adı
    soner araba
    Son Giriş
    17.10-2019
    Saat
    22:55
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim herhangi bir talebim olmadı.Ağır kusur yazıp değiştirmemi istediler.neye istinaden talep ettiklerini sorduğumda bana karayolları yönetmeliğindeki maddeyi gösterdiler.O maddede tarihi hatırlayamıyorum ama 2015 yılında çıkan bir yönetmelikti.Açıkça engelli işeretinin yasak olduğunu,yeni plakalara ve değişen plakalara tekrar basılmayacağını yazıyor.Yönetmeliğin çıkış tarihinden sonra ilk araç muayyenesinde niye değiştirtmediniz,yeni araçlara hala veriliyor dediğimde'' bizim sorunumuz değil,yönetmelik açık dediler.''Bende mecbur yeni plaka çıkarttım.

Üye
    halil385 Avatarı

Gerçek Adı
    Halil
    Son Giriş
    03.07-2020
    Saat
    09:00
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    38
    Verilen Beğeniler
    40

Ben plakamda engelli işareti olmasını istemiyorum. Fiziksel görünüşte bir problemim yok %71 engelliyim. Engelli park kartı da çıkarmadım engelli yere de çekmiyorum aracımı ihtiyacı olanlar kullansın diye, tabi herkes bizim gibi düşünemiyor anlayışlı değiller. İsteğe bağlı olarak isteyen kullanabilsin engel işaretini

Üye
    betül1964 Avatarı

Gerçek Adı
    Betül
    Son Giriş
    27.11-2019
    Saat
    22:06
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@OturanBoğa 18 01 2019 günü bu işlemleri yaptırarak engelki plakası aldım
    Sonuçta trafik şube engelli plakası alması uygundur diye bir kagıt verdi o kagıtla şoförler odasına gittim
    Araç muayenesin de sorun çıkarmı sizce

Araçta engelli plakası olmayınca engelli park yerlerine park edenleri de bilemiyoruz engelli aracımı diye
    Park etmeye çalışırken plakayı görünce sakin bir şekilde kornaya basmadan bekleyip bize telaş ettirmiyorlar
    AVM lere v.b.yerlere gittigimiz de plakayı görünce dubaları kaldırıyorlar
    Kısacası bize sunulan bir hizmeti kendi elleriyle yok ettiler
    Neymiş ayrımcılıkmış
    Ben plakamı geri istiyorum
    Hep birlikte bir platforum oluşturalım ve bu hakkımızı geri alalım
    Bu plakadan utanan bu imkandan faydalanmasın o zaman utandığın şeyin imkanından da faydalanma
    Başka bir sorun da park yerine park edeni sağlıklı görünce soruyorum engelli degilsiniz neden buraya park ettiniz
    Verdiği cevap: engelli olan 90 yaşında yatalak babam bu yüzden aracım engelli aracı buraya park edebilirim

Üye
    msg Avatarı

Son Giriş
    27.07-2019
    Saat
    12:21
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Şahsen bende engelli plakası taraftarıyim veya en azından seçimli olmalı. Genel olarak çevremde ve forumlarda yaptığım bazi tespitler:
    -Bu logolu plakaların gerçekte kalkma nedeni özellikle %90 engelli adına araç alanların talepleriydi, aynı şekilde son dönemde araç alımlarında bedel sınırlaması getirilme sebebi de yine %90 engelli kesim(engelli yakınlarinin milyon mertebesine yakın araçları almasi, ve yine engelli ihtiyacına hiç uygun olmayan spor araclar alma girişimleri nedeni ile göze batma durumu nedenlerden biri),
    -Genelde bu logonun olmasını isteyenler ortopedik ve tekerlekli sandalye kullanan engelliler,
    -Engelli otoparklarinda özellikle engelli olmayanları daha çok görür oldum en azından kendi çevremde. Bu engelli olmayan kişiler diyeceğim ama çoğunda park kartı gördüm.Bu da engelli yakını oldugu gostergesi,
    -Bir de resmi sayılabilecek bir bilgi 2016 döneminde şahsen kendi kullanımı için ÖTV indirimli araç alan yaklasik %15-20 civarı iken, %90 engelli üzerine araç alımı ise %80 mertebelerinde olduğunu ogrenmistim(Ankara için).Tabi bu %80 lik kısım da 2 kategoride düşünebiliriz.Arac kullanamayacak durumda olan engelli birey adına ve yaşlılıktan dolayı bu oranı alıp bu yaşlı adına olan diyebiliriz.İste bu oran araç bedeli getirilmesinin diğer bir sebebi idi,

Bu tespitlerden sonra benim düşüncelerim; (bazı düşüncelerimden dolayı kizanlar, ayrımcılık yaptığımı düşünenler olacaktır, olabilir ama karşılıklı polemiğe girmeyeceğim, sadece benim düşüncelerim).
    Öncelikle net bir şekilde araçta engelli olması, özellikle ortopedik, ve araçta engelli olmaması durumu gibi bir ayrıma gidilmesi gerek(medeni ve insani olarak gelişmiş toplumlarda bu ayrıma gerek olmayabilir ama bizde maalesef ihtiyaç var). Yani araçta engelli olmadığı durumlarda park kartı bile olsa engelli için ayrılmış park yerlerine park etmeleri yasal olarak engellenmeli.
    Engelli bireyin şahsen kullandığı araçlarda engelli logosu bence olmali, %90 engelli üzerine araç alımlarında ise park kartı uygulaması olmalı.
    Aynı şekilde araç alımlarında da şahsen kullanım ve engelli yakını uygulaması şeklinde olmali.Veya bu araç bedeli sınırlaması kademeli olmalı.Bir engellinin ki özellikle tekerlekli sandalye kullananlar için bir ihtiyaç listesi kapsamında araç bedeli belirlenip tamamen ÖTV muafiyeti, daha pahalı bir araç talebinde ise bir kısım ÖTV bin ödenmesi gibi.İste benzer görüşlerle bir orta yol sağlanabilir ama gereksiz tartışmalardan kaçınılip, birlik olunabilirse ama hiç umudum yok.

Her zaman karşı olduğum, oyun oynama,siyasi tartışma gibi durumlardan cikamamis derneklerin(birkaç stisnalar hariç)işte böyle gerçekci, yaşanmış olay ve durumların, mağduriyetlerin tartışma yapilabilinecek, yeri geldiğinde istisnasız birlikle yaptırım gucune sahip olamaması nedeni ile bireysel olarak kendimiz konuşur, kendimiz yazarız maalesef.Her zaman başkalarının, engelli olmayanların belirlediği yasalarla, yonetmeliklerle, dusuncelerle hayatımız koordine edilir.
    Saygılarımla.

Redmi 5 Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üye
    musty35 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:04
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    125
    Verilen Beğeniler
    248

Engelli plakasinin kalkmasiyla suistimalciler bayram etti plakanin caydırıcılıgi vardi .arsizlar birde 300-400 k lik arabaya binemiyoruz diye ağlıyorlar inşallah o arabada gerçekten sakat kalırsınız empati yoksunu mahluklar.

Üye
    Klavyetor Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    409

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Konu plakdan utanıp utanmama ya da bir hak ihlali meselesi değil. Güvenlik açısından alınmış bir karar gibi. Engelli plakası olan araçlar kötü niyetli insanlara bariz hedef oluyor. Adam gasp, hırsızlık vs gibi eylemlerini diğer araçlara nazaran bu araçlarda icra ediyor. Öyle ya en savunmasız araç olma ihtimali yüksek... Kalkması iyi oldu bence...

Sayfa 7 / 7 İlkİlk ... 34567