Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    erencan68 Avatarı

Son Giriş
    22.03-2017
    Saat
    15:34
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    mrb arkadaşlar. ben ehliyet almak için kursa başvuru yaptım inşallah bi aksilik olmazsa ehliyetimi alcm.yanlız kafamı kurcalayan iki sıkıntı var..
    biricisi;ben 3 aylık engelli maaşı alıyorum ötvsiz arac alırsam maaşım iptal olurmu nereye danıştıysam net cevap alamadım kimisi bişey olmaz diyor kimileri de iptal olur diyor
    ikinci sorunumda babamın üzerine kayıtlı olan aracı kendi üzerime almadan tertibat yaptırırsam trafiğe çıkabilirmiyim.inanın daha ehliyeti almadan bunları düşünür hale geldim yardımcı olursanız sevinirim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    460
    Verilen Beğeniler
    727

@erencan68

ÖTV'siz araç aldığında 2022 maaşının kesilmesi çok çok çok muhtemel: 2022 Engelli Aylığı ile Vakıf Aylığı

Engelli kişi üzerine kayıtlı olmazsa araca donanım taktırmak mümkün olamaz. Çünkü araca nasıl bir donanım takılacağı engelli kişinin ihtiyacına göre belirleniyor ve tescil işlemi gerçekleştiriliyor. Yani, araba senin üzerine olmalı, donanım taktırmalısın. Böyle olduğunda arabanı baban da kullanabilir.

Üye
    erencan68 Avatarı

Son Giriş
    22.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

o zaman ne yapmak gerekiyo yokmu bunu çaresi.mesela bi yakınım aracı yardım amaçlı bana hediye etse böyle bişey mümkün mü acaba

Üye
    ist01 Avatarı

Gerçek Adı
    fikret
    Son Giriş
    07.07-2017
    Saat
    05:02
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Baban aracın satışını sana versın sende oda kullansın satmak ıstedınde satarsın parasını babana verirsin

Üye
    erencan68 Avatarı

Son Giriş
    22.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Defterdarlığımıza göndermiş olduğunuz 19/07/2016 tarihli e-postanızda; 2022 engelli maaşı aldığınızı belirterek ÖTV istisnasından faydalanarak araç almanız durumunda engelli maaşı yada sağılk güvencenizi kabedip etmeyeceğiniz hususuhda bilgi istenildiği anlaşılmıştır.

4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunun 7 nci maddesinin 2 nci fıkrasında engellilik oranı %90 ve %90 ın altında olan engellilerini ÖTV istisnasından faydalanarak araç alımıyla ilgili kanun maddesi yayınlanmış olup,

ÖTV Kanununda ÖTV istisnasından faydalananların engelli maaşının yada sağlık güvencesinin kaldırılacağına dair herhangi bir hüküm bulunmamakatadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Uğur ARSLAN
    Defterdar
    tekrar yazma geregi duydum cevap verirseniz sevinirim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    460
    Verilen Beğeniler
    727

@erencan68

Ercan, araç aldığında 2022 maaşının kesilmesi neredeyse kesindir. Sana defterdarlık kendi açılarından cevap vermiş ve "aracı almanızda bizim için bi sakınca yok" demiş. Aynı soruyu 2022 maaşı aldığın yere sor, göreceksin ki önüne bir hesap çıkartacaklar ve "kesilir" diyecekler.

Üye
    erencan68 Avatarı

Son Giriş
    22.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aynı soruyu engelliler dernegine de sordum tanıdıgım birisi 35 bin tl ye araba aldı ama kesilmedi dedi ben kime inanyım şimdi

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    19.04-2017
    Saat
    02:07
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

@erencan68
    Mevzuatta araç alan engellinin 2022 aylığı kesilir şeklinde kesin bir kural yoktur.
    Ancak:
    * Araç aldığınızda bunu yasal süresi içinde kuruma bildirmekle mükellefsiniz.
    ** Kuruma bunu bildirdiğinizde kurum aylık başvurusunda sizin beyan ettiğiniz gelire bakacak, ve böyle bir gelirle bu aracı nasıl aldığınız konusunu sorgulayacak. Tüm gelirleriniz yeniden araştırılacak, gerçeğe aykırı beyan tesbit edilirse aylık zaten kesilecek.
    *** Tüm incelemelerden geçtiniz ve bir sorun bulamadılar diyelim. Bu sefer de aldığınız aracın kasko değerinin 1/120 si hane gelir hesabına dahil edilecek, böylece kişi başına düşen gelir artmış olacak.

Bütün bunlardan sonra hala uygun görünürseniz aylığınız kesilmez.

Üye
    erencan68 Avatarı

Son Giriş
    22.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ben evliyim ve annemle babamla kalıyorum babamında marketi bulunmaktadır.bu durumun sakıncası var mı yoksa sadece benim aylık gelirimi mi hesaba alırlar