Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ibrahimeyisoy Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim eyisoy
    Son Giriş
    28.06-2016
    Saat
    21:01
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    İyi günler eskişehirden yazıyorum. %96 engelli raporum var. Akciğer kanseri ve KOAH(astım) nedeniyle tedavi görmekteyim.
    Geçen hafta otomobil almak için galeriye başvurdum. Galeriden ruhsat ve alım satım işlemleri için emniyet müdürlüğünün yolunu tuttum.
    Öncelikli olarak daha önceden sahip olduğum B sınıf ehliyetin iptal edilmesi ve ardından sağlık kurumunda yapılacak muayene sonrası verilecek onaya göre ehliyet yenilemesi yapabileceklerini söylediler.
    Ancak olay basit gözükmesine rağmen il sağlık müdürlüğündeki yetkililer toplanacak sağlık kurulundan onay çıkmayacağını ve bu nedenle eski ehliyetimi tehlikeye atmamam gerektiğini söylediler.
    Ben de ÖTV indiriminden yararlanabileceğim yeni araç almaktan vazgeçtim.
    Ehliyet yenilemesi olmayacağı için 2. el, ÖTV indiriminden yararlanmadan da araç almam tehlikeye girebilirmiş. İstanbulda da yaptığım araştırma sonucuda aynı çıktı. Sizce ne yapmam gerekir, yardımcı olursanız sevinirim.

Üye
    batuata1 Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    06:26
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@ibrahimeyisoy

Geçmiş olsun.%96 raporunuz varsa ehliyete gerek yok zaten.Elinizdeki raporla araç alabilirsiniz ama siz kullanamazsınız.

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

@ibrahimeyisoy

Araç alımının hangi aşamasında ehliyetiniz sorgulanır ve el konur, bilemedim! Bence mümkün değil. %90 üzeri raporlu kişi için araç alımı ile ehliyet iki farklı konudur. Araç alırken kimse size ehliyetiniz var mı diye sormayacak. Sorarlarsa da "yok" deyin geçin.

Araba aldıktan sonra sürmekse ayrı bir mevzuu. Uygun B sınıfı ehliyetiniz olduğu sürece arabayı sürmenize mani hiç bir durum yok.

Üye
    güney Avatarı

Gerçek Adı
    güney adar
    Son Giriş
    13.01-2017
    Saat
    03:06
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ibrahimeyisoy - OturanBoğa
    alabilir ama polis çevirmesinde yakalanırsa gıcık birisine denk gelirse ehliyet gider - bence bi yakınına alsın en fazla yakalansa yakının işi var veya bir mazeretle yırtma şansı olur.
    veya şu an kullandığı ehliyet 2021 kadar geçerli normal araba alın, sonrada ehliyet alamazsanız bir yakının üstüne alırsın

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    25.07-2017
    Saat
    15:27
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

%90 raporu olan birinin B sınıfı ehliyeti alamayacağı ya da sürücü olamayacağına dair herhangi bir resmi mevzutta konu ile ilgili bir ibare var mı? Ben bulamadım. Bilen varsa bilgilendirsin lütfen.
    Ayrıca %90 üzeri raporla araç alan biri bu aracı kimin kullanacağına dair refakat beyanı veriyor mu? Oyle birşey varsa belki burdan yakalayabilirler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Trafik yönetmeliği'nin . maddesi bu saçma %90 sınırına dayanak sayılıyor. Orada "Engellilik derecesi % 90’ın altında olan engelliler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden" ifadesi kafa karıştırıyor! Maddedeki "Engellilik derecesi % 90’ın altında olan" ifadesinin tümüyle çıkartılması lazım ki anlamsız muğlaklık ortadan kalksın

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    25.07-2017
    Saat
    15:27
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Evet bu ifadeye göre; %90'nın altının bizzat kendinin kullanması amacıyla diyor sanki; %90 'nın üstüne net olmamakla beraber kapalı bir atıfta bulunuyor.