Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    cumaliman Avatarı

Gerçek Adı
    cumali
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    21:38
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Slm arkadaşlar bende iş kazasından dolayı % 28 ortopedik iki ayağımda da topuk parçalanması oldu.siteyi takip ettigim sürece ortopedi engelli olan kişinin olanına bakılmadan Ödv siz Araç alımı yapabilir diye.
    Bende geçen hafta aile hekimine gittim zaten aile hekimi durumu bildigi için ben kendisine B olan ehliyetimi araç alımı için değiştirmek için müracaat ettiğimi söyledim.o da beni ortopedi nöroloji ve pisiyatri ye sevk etti.ortopedi ayaklarımın durumuna baktı röntgen çekti ve rapor tanı kısmına sag ayak bileği ilgili bişeyler yazdı okumakta zorlanıyorum.sol ayak ile ilgilidir bişeyler yazdı ve alt kısmına da özel tertibatlı araç kullanabilir.özel tertibat araç kullanması için komisyona sevk uygundur yazdı. Nöroloji saglam yazıp sürücü olur yazdı. Psikiyatri saglam diyip sürücü olur yazdı.Ben sonra bulundugum ilçe saglık kurumuna cuma günü evraklarını teslim ettim.Bana carsamba günü komisyon var gel dediler.Carsamba günü komisyona girdim ayaklarıma tek tek baktılar.hareketlerine baktılar sonra raporuma
    Sınırlı kullanım kodları: 47/78/102 yazdılar
    Araç uyarlama kodları: 10.02/20.03/25.08 yazıp raporumu verdiler.Bende bu ayın 10.06.2016 tarihinde trafikten randevu aldım ehliyet değişimi için.
    Simdi aklımı kurcalayan sorular var lütfen cvp verin.
    1.sorum: benim 2015 tarihinde aldıgım % 28 yalnız ortopedik yazan raporum ile araç alabilirmiyim.
    2.sorum eger elimdeki rapor ile araç aramazsan suan elimde bulunan B ehliyetim ile araç sürüyorum iyi kötü eger ehliyeti yenilesem bu kodlar yazdığı zaman manuel araç kullanırsam cezamı yiyeceğim.
    3.sorum: Bu durumda ne yapmam gerek.iyi mi ettim kötümü ettim ehliyet değiştirmek ile Maliye Ödv vermezse eldeki bulgurda olacagız

p tesi trafiğe gitmeden maliye ye gidecegim ben bu raporlarla Ödv siz Araç alabilirmiyim diye soracağım insallah evet derler.yoksa yandık vallahi suan elimde B sınıfı ehliyet var ve araç sürüyorum manuel ve otomatik araç trafik durdurduğu zaman sorun yaşamadım hiç.simdi yeni ehliyete kod yazacak eger maliye Ödv siz Araç alamazsın dese yandık ben bu sefer araç alamayacağım ve nerede bulacağım özel tertibatlı araç bu sefer mecbur kaldırmış manuel araca bu seferde trafik yakaladığı basacak cezayı inan ehliyet için iyimi ettim kötümü bilmiyorum

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    955
    Verilen Beğeniler
    1.250

@cumaliman

1- Eğer raporda iki alt ekstremite kısıtlılığına dair net ifadeler varsa, evet.

2- Bu kodlar manuel vitesli aracı kullanmayı yasaklıyor

3- Bir sorun olmayacaktır bence. ÖTV'siz araç alabilmeniz gerek diye düşünüyorum.

Üye
    cumaliman Avatarı

Gerçek Adı
    cumali
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

3,sorunuzun cvp olmadı
    maliye 2015 tarihli sürekli ortopedik olan raporunda tüm detaylar olmazsını rağmen neymiş raporda Ödv.mtv için yazacakmış yada özel tertibatlı araç kullanabilir yazacakmış diye kabul etmedi.
    Tekrar yeni rapor al dediler ve ben tekrar 300 tl ödeyip müracaat ettim hastaneye 2 gün ugrastıktan sonra 45 gün sonrasına heyet günü verdi hastane işte buna pozitif ayrımcılık denir.
    heyet girdikten sonra da eminim 1 ay sonrasına da raporu teslim edecekler.Cebimizde yeni tip engelli ehliyeti ile arac sürmeden insanlara hava atıyoruz bakın yeni biyonik resimli ehliyetime diye.Artık manuel araç Bile süremedigimiz için yeni araç alabilmek içinde raporu bekliyoruz Allah sonumuzu hayır etsin

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    25.07-2017
    Saat
    15:27
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın cumaliman ; yeni ötv raporlarında senin dediğin o ifadeleri artık yazmıyorlar diye biliyorum. Zira ben de yeni aldım . sadece ötv indiriminden faydalanabileceğim raporun diğer kısmında belirtilmekte. Tertibat olayını ehliyet raporuna bırakmışlar. Bu konuda maliye ile hastaneler arasında bir çelişki var sanırım

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    955
    Verilen Beğeniler
    1.250

@cumaliman

İki ayrı raporla iş gören arkadaşlarımız oldu sitede:
    1- Eski tarihli, üzerinde oran ve hareket kısıtlılığına dair detayların olduğu engelli sağlık kurulu raporu
    2- yeni sürücü yönetmeliği'nde göre alınmış B-engelli ehliyeti-raporu.

Maliye bu iki raporu birbirini tamamlayıcı raporlar olarak değerlendirip araç alım onay veriyor. Bence vergi dairesine bu konuda ısrarcı olunabilir. Gelirler idaresi başkanlığı'na özelge yazıp sormalarını isteyin...

Üye
    cumaliman Avatarı

Gerçek Adı
    cumali
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Vallahi maliye ile fazla ugrasmak istemedim tekrar gidip rapor aldim bu sefer raporuma ödv mtv ve tertibatli arac kullanmasi uygundur ibareyi yazdirdim ve raporumu aldim.Suan arac begenme surecine girdim.sizde hangi araclar daha uygun olur.Ben 2017 de cikacak yeni honda civic bekliyorum eger param yetmezse Nissan juke olabilir diyorum sizlerin fikri ne acaba