Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    devrez Avatarı

Son Giriş
    22.06-2016
    Saat
    16:24
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    2011 yılında aldığım arabamın süresi doldu. H sınıfı ehliyetimi değiştirmeden ve 2011 tarihli raporumla (özel tertibatlı araç kullanabilir ibareli) yeniden araba alabilirmiyim? (yani 2011 yılında aldığım gibi araba alabilirmiyim) sorun yaşarmıyım? yapmam gerekenler nelerdir?

Üye
    ottobock Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    17:18
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

ben aldım hatta ve hatta benim raporumun aslı kayıptı ama elimde bir tane noter tasdikli sureti vardı noter tasdikli suretimi tekrar aynı noterden çoğalttım eski raporum ve "H" sınıfı ehliyetimle arabamı aldım 14 nisan 2016 tarihinde almıştım fakat sanırım mayıs ayı gibi maliye genelge yayınlamış özel tertibatlı araç kullanır raporu ve yeni tip "B" sınıfı ehliyetle ötv indirimli araç alınacakmış

Üye
    batuata1 Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:30
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Mayıs başında maliyete sorduğumuzda eski H sınıfı ehliyetle alabilirsiniz denmisti.Bu genelge yenimi yayınlandı ? ben bulamadım

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üye
    devrez Avatarı

Son Giriş
    22.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

genelgeyi bulamadım. nasıl ulaşabilirim?

Üye
    ottobock Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    17:18
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

4 Mayıs 2016 ÇARŞAMBA
    Resmî Gazete
    Sayı : 29702
    TEBLİĞ
    Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan:
    ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL
    TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ
    (SERİ NO: 1)
    MADDE 1 – 18/4/2015 tarihli ve 29330 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin (I/A/2) bölümünün dördüncü paragrafı yürürlükten kaldırılmıştır.
    MADDE 2 – Aynı Tebliğin;
    a) (II/A/1.2) bölümünün son paragrafındaki “ihracatın gerçekleştiği döneme ait ÖTV beyannamesinin verilme süresi içinde” ibaresi “ihracatın gerçekleştiği döneme ait ÖTV beyannamesinin verildiği günün mesai saati bitimine kadar”,
    b) (II/B/4) bölümünün son paragrafındaki “(2B) numaralı ÖTV Beyannamesinin ise verilme süresi içinde” ibaresi “(2B) numaralı ÖTV Beyannamesinin ise verildiği günün mesai saati bitimine kadar”,
    olarak değiştirilmiştir.
    MADDE 3 – Aynı Tebliğin;
    a) (II/C/1.1) bölümüne “Ekspertiz raporu” tanımından sonra gelmek üzere aşağıdaki paragraf eklenmiştir.
    “Sürücü belgesi: 1/1/2016 tarihinden önce alınan ve ilgili mevzuatı uyarınca söz konusu tarihten itibaren beş yıl (31/12/2020 tarihine kadar) geçerliliği bulunan H sınıfı ve 1/1/2016 tarihinden itibaren alınan, (II/C/1.3) bölümünde belirtilen engellilik durumları itibarıyla istisna kapsamındaki taşıtta bulunması gereken özel tertibata/tertibatlara ilişkin ibareleri (kod numarasını/numaralarını) içeren A, A1, A2, B, B1, BE ve M sınıfı sürücü belgelerini,”
    b) (II/C/1.3) bölümündeki ““H” sınıfı” ibareleri yürürlükten kaldırılmıştır.
    c) (II/C/1.5) bölümünün üçüncü paragrafının birinci cümlesindeki “(ay bazında)” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.
    MADDE 4 – Aynı Tebliğin;
    a) (III/A/1) bölümünün son paragrafının birinci cümlesindeki “imalatçıya veya distribütöre” ibaresi “distribütöre veya imalatçı hariç önceki safhaya” olarak değiştirilmiş ve aynı paragrafın sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.
    “Taşıtın, bayi tarafından kendisine satış yapan imalatçıya iade edilerek tekrar satın alınması ve ikinci alıma ait bedelin ilk alıma ait bedelden düşük olması halinde, bayinin alış bedeli imalatçının ilk satış bedelidir.”
    b) (III/B/2.3) bölümünün başlığı “Birden Fazla Sıra Koltuklu ve Çift Kabinli Pick-up Türü Taşıtlar” olarak, aynı bölümün ikinci paragrafının birinci cümlesindeki “iki sıra” ibaresi ise “birden fazla sıra” olarak değiştirilmiştir.
    c) (III/C/2.2) bölümünün birinci paragrafında yer alan “banka hesap numarası” ibaresi “hesap numarası” olarak değiştirilmiştir.
    MADDE 5 – Aynı Tebliğin (IV/G/2) bölümünün üçüncü paragrafının ikinci cümlesindeki “murisler” ibareleri “mirasçılar” olarak değiştirilmiştir.
    MADDE 6 – Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    MADDE 7 – Bu Tebliğ hükümlerini Maliye Bakanı yürütür.

Üye
    devrez Avatarı

Son Giriş
    22.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkürler ilginize.

Üye
    tarsuslu69 Avatarı

Son Giriş
    27.08-2017
    Saat
    15:34
    Yaşadığı Yer
    tarsus
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ottobock hiçbirşey anlaşılmıyor bu genelgeden. kısaca özetler misiniz?

Üye
    batuata1 Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:30
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bu değişiklik yeni ehliyetlerle işlem yapilabilmesini sağlamak için yapılmış. Yani mevcut H Sınıfı ehliyetlerle 5 yıl daha işlem yapılacakmış

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üye
    gazi3428 Avatarı

Gerçek Adı
    Tahsin
    Son Giriş
    27.07-2016
    Saat
    20:41
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın @ottobock genelye ulaşabileceğimiz bir link v.s. varmı yada elinizde belge. Paylaşırsanız çok iyi olur?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    1 Ağustos 2002 tarihinden sonra alınmış ve doğru ibareler bulunan raporlar araç alımında kullanılabilir.

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ
    "Engellilere, engelli sağlık kurulu raporu verilmesine dair ilgili mevzuatın değişmesi halinde, değişiklik tarihinden önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan engelli sağlık kurulu raporları ÖTV istisnası uygulamasında geçerlidir. Ancak, Özel Tüketim Vergisi Kanununun yürürlüğe girdiği tarihten [1 Ağustos 2002] önce alınmış sağlık kurulu raporlarına dayanılarak bu istisna kapsamında işlem tesis edilmez."