Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mehmet hsr Avatarı

Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    12:25
    Yaşadığı Yer
    van
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Selam arkadaşlar.suan vanda calışıyorum.fakat tayin dolaysıyla izmire gideceğim. Özel donanımlı aracımın plkası 65.ben izmire gittiğimde plakamı 35yapbiliyormuyum.bunun için ne gerekli.zor olurmu.teşekürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

@mehmet hsr

Engelli statüsüne özel bir uygulama yoktur diye tahmin ediyorum. İkamet adresi değişince plakayı değiştirmek de mümkün olur herhalde. Bilgisi olan var mı arkadaşlar?

Üye
    retli58 Avatarı

Son Giriş
    09.07-2016
    Saat
    22:02
    Yaşadığı Yer
    dıyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Biraz uzun ana sonunda hallediyor lar
    tabiki tescildeki polis işi bilmeli
    benim plaka 21 idi bende 58 yapmak istedim önce 5 yık boyunca hiç bir işlem yapılamaz felan dendi ancak Emn GN. Müdürlüğü ilegorusuldu en sonunda hallettik
    sizin yapmanız gereken araç sahibinin adresini izmire aldırdiktan ilk bir ay içinde başvuru yapmak plakayı 35 yaptıktan sonra vergi dairesine de başvuru yapmayı unutmamak.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Engelli aracına özel bir uygulama yoksa pek bir zorluğu olmadan yapılabiliyor bu işlem.
    Ben emekli olup İstanbul'dan İzmir'e taşındım, bir süre plaka değiştirmek gibi bir düşüncem olmadı. Ancak daha sonra (bu bir ay şartını anlamadım çünkü ben taşındıktan çok daha sonra belki bir yıl sonra değiştirdim) 34 plakanın burada daha fazla göze battığını, yolda ilin yabancısı plakaların daha fazla durdurulduğunu vs. farkettim ve plakamı 35 yapmaya karar verdim.
    Önce bir muameleciden ek-1 formu doldurtuyoruz ve aracımızın her iki plakasını da söküp trafik tescil şube müdürlüğünün yolunu tutuyoruz. Yanımızda olması gerekenler; ruhsat, zorunlu trafik sigortası, ek-1 formu, araçtan söktüğümüz plakalar.
    Derdimizi anlatıyoruz işte burada oturuyorum aracımı şubenize kaydettirmek istiyorum gibi. Memur evrakları ve söktüğümüz plakaları alıyor, size bir plaka atanıyor (özel plaka isteğiniz yoksa) ve bir kağıda yazılarak bu plakaları bastırmamız söyleniyor. Büyük ihtimalle oraya aracınızla geldiniz ve şu an aracınızda plaka da yok, plakaları bastırmak için de şoförler ve otomobilciler odasına gideceksiniz (o zaman öyleydi şu an değişti mi bilmiyorum) Çıkarken ben polis memuruna -- arabayla gelmiştim şimdi araç plakasız evede mi götürmeyeceğim ben bu aracı dedim, ellerini iki yana açıp güldü, ben de iyi bari aracın yerini belli etmiyim size de kullandığımı görmeyin dedim
    Neyse plakasız araca atlayıp plaka bastırmaya şoförler ve otomobilciler odasına gittim, plakaları bastırdım daha doğrusu beraber bastık Zaman sıkışmıştı ve başka birkaç plaka da vardı sırada, pres makinasına harf dizme işini devraldım hemen, diğer tarafın işi boyayla ve berbat çünkü Neyse bastık plakaları da, adam az bekle kurusun dese de ben yolda sallaya sallaya kurutmayı tercih ettim. Yine plakasız araçla trafik tescile döndüm (neyse ki aradaki mesafe çok kısa)
    Trafik tescilde ruhsatımız hazırlanıyor plakamız mühürleniyor ve normalde işlem sona eriyor.
    Ama benimki normal değildi işte. Aracı sıfır alırken kredi kullanmıştım ve banka adına rehinli idi. Borç bitmiş ve bankadan rehin kaldırma yazısını almış İstanbul'da ilgili birime vermiştim bu işin biraz sürdüğü söylenmişti. Ben de emeklilik işlemleri İzmir'e gelip ev bakma satın alma taşınma derken bu işi tamamen boşlamıştım ve öylece kalmıştı. Eski ruhsatımda rehin yazısı olduğundan doğal olarak buna da yazacaklardı. Ben durumu anlattım ve İstanbul'a mail atacaklarını cevap gelince ruhsatı verelim olur mu dediler, olur dedim. Bu sefer ruhsatsız bir araçla eve döndüm
    2 gün gidip sormama rağmen İstanbul'un maile cevap vermediği cevabını aldım. Orası İstanbul'du ve bir ay da beklesem cevap gelmeyeceğine emindim. İstanbul'da görevli bir polis yakınımı arayıp durumu söyledim. Öğleden sonra polis yakınım aradı ve mailin cevaplandığını haber verdi. Hemen tekrar trafik tescile gittim ve yeni ruhsatıma kavuştum.
    Bu arada plakaları da ruhsatı da hallettim diye hemen evin yolunu tutmayın, Allah göstermesin başınıza ufacık da olsa bir kaza gelse ne olacak? Trafik sigortasındaki plaka ile aracınızın plakası farklı
    Ne yapıyoruz? Hemen sigortacımızın yolunu tutuyoruz ve trafik sigortası için zeyilname yaptırarak sigortadaki plakayı güncelliyor, bu zeyilnameyi de orjinal sigorta poliçesine iliştiriyoruz.
    Tamam bitti, evimize gidip yorgunluk çayımızı içebiliriz artık.
    Tabi bu normal araç için, engelli aracı için bir de vergi dairesi aşaması var mı o konuda bilgim yok.