Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Samet0055 Avatarı

Son Giriş
    03.06-2016
    Saat
    16:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    HAYIRLI SABAHLAR sizin için olsun kardeşlerim benim için HAYIRLI mi bilemiyorum Sabah sabah inanın başıma gelecekleri bile bile Pendik Devlet hastanesi Kaynarca şubesi polikliniğinin Sağlık Kuruluna gittim.
    Engelli aracı İçin Rapor almam gerektiğini söyledim. Bana verilen karşı cevap şuydu .. " Ayakta dura bilmem de Ve ya elimde / ayağımda sakatlık yoksa bu raporu alamaz mışm" dedi oradaki adam ..
    Ben o an haklarımı bilemediğim için cevap olarak birşey demedim ve birazda sinirlenmiştim Başka hastaneye gitme düşüncesiyle kendimi susturdum ..
    Birçok kişinin yorumlarını okudum Herkese ayrı ayrı teşekkür ederim böyle insanlara faideli bi ortam hazırlayıp yardımcı olanlara .. Bana Sağlık kurulundan nasıl randevu almam lazım veya ilk adım î nasıl. atmam.lazım bunu öğrenmek istiyorum lafı.uzattım kusuruma bakmayın ama herkesin başına gelir bu olay burası türkiye çünkü .. Teferruata o yüzden girdim ..

şimdiden teşekkür ederim herkese ..
    Csamet0055@gmail.com email adresim

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    16:26
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@Samet0055 başka hastane deneyebilirsiniz. Heyete başvurmadan once doktordan normal muayene randevusu alın ve bir on görüşme yaparak doktorun olur verip vermeyeceğini anlayın, ondan sonra o doktorun olduğu heyete basvurun. Benim tavsiyem budur size.

HTC One X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üye
    oneday Avatarı

Gerçek Adı
    OneDay
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    14:55
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    7

Samet bey merhabalar ,
    En basit anlatım ile seni aydınlatmaya çalışayım.
    Engelli olarak ÖTV indirimli araç almanın 2 yolu var .
    1-)Engellinin aracı kendi kullanması durumu : Bunun için sürücünün ortopedik engelli olması ve aracın hareket ettirici tertibatının (gaz,firen,vites) birinin veya birkaçının özel olarak engelli kullanımına uygun hale getirilmesi gerekiyor .
    2-)Engellinin aracı kendi kullanamayacak kadar engelli olması ( %90 ) durumu : Bu halde ise engelli adına engelli kişinin bakım ve sevkinde kullanılmak üzere 3.dereceye kadar yakınları tarafından kullanılmak üzere ÖTV indirimli araç almak mümkün.
    Gelelim araç alma yolları .
    Bu 2 şekilde yapılabilir .
    1-) yurt içinden herhangi bir acentaya "özel tertibatlı araç kullanabilir " raporunuz ile başvurarak belli bir prosedürün ardından ÖTV indirimli aracınızı 5 yıl satmamak koşulu ile alabilirsiniz ( Süreler duruma göre değişebilir.Ben çok detaya girmiyorum)
    2-)yurt dışından ( örn:Almanya ) istediğiniz bir arabayı istediğiniz kişiye (prosedür hakkında bilgi sahibi olsun ) getirtebilir ve Gümrük vergilerinden muaf almış olduğunuz aracı 10 yıl satmamak şartı ile ( Süreler duruma göre değişebilir.Ben çok detaya girmiyorum) satın alabilirsiniz.(Yurt dışından getirme işlemi yurt içine nazaran daha çetrefillidir.Prosedür daha fazladır.Fakat ben 2 arabamda da bu yöntemi kullandım.)
    Hangisini seçeceğiniz önemli değil.
    Önemli olan ilk olarak " özel tertibatlı araç kullanabilir " raporunu almak.
    Saygılarımla.

Üye
    skaradeniz Avatarı

Son Giriş
    14.11-2017
    Saat
    15:09
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Peki yurt dışından getirilince daha mı düşük fiyatlı oluyor araçlar. Mesela arabanın türkiyedeki liste fiyatı 55 bin diyelim. ötv siz fiyatı 37 bin diyelim. bu araç yurt dışından gelince 30 bin falan mı oluyor?

Üye
    Samet0055 Avatarı

Son Giriş
    03.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Deniz şahbaz hocam bende normal muayeneye gideceğim fakat, normal muayene değil sağlık kuruluna gitmem gerekiyor dendi bana be bu işlerle yani Raporu oradan almamız gerektiği söylendi. Şuan hastane randevum var aslında oraya gidip sorayım ama bilemiyorum ne kadar olumlu olacak inşallah olur birşeyler. Teşekkür ederim @Deniz şahbaz

Üye
    dünyalı Avatarı

Gerçek Adı
    efe
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    13:00
    Yaşadığı Yer
    düzce
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    4

ortopedik engelin yoksa veya mevcut raporun %90 ve üzeri değilse şu an ki kanunlara göre mümkün değil

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    16:26
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@Samet0055 muayeneden kastım once doktorla konuşmam ardından okey derse doktor, sağlık kuruluna başvurman. Kuruldan olumsuz sonuç çıkmasının önüne geçmiş olursun bu vesileyle.

HTC One X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@Samet0055
    Engeliniz nedir, normal bir aracı kullanmada hangi konuda zorluk çekiyorsunuz?

Üye
    Samet0055 Avatarı

Son Giriş
    03.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim ortopedik engelim zaten mevcut. Kanunlara göre %40 ve üzeri engeli aracı alma hakkına sahiptir ve alan da var . Normal araç kullanıyorum ben fakat böyle bi hakkımız varsa kullanmak suç olacağını sanmıyorum. @Ufukalp

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:28
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

@Samet0055

Skolyozunuz araç sürmenize mani değilse, manuel vitesli araç kullanabilirseniz, size B-engelli ehliyeti vermezler.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@Samet0055
    Ben size sadece yardımcı olma maksadıyla engelinizi ve araç kullanma konusunda kısıtınızı sordum size herhangi bir şekilde suç isnat etmedim ki bu suç mu şeklinde serzenişte bulunmuşsunuz.
    Profilinizden skolyozunuz olduğunu gördüm.
    Eğer araç kullanma konusunda alt ya da üst ekstremitede her hangi bir hareket kısıtlılığı yaratmıyorsa skolyoz tek başına ötv mafiyeti sağlamaz size.
    %40 diye bir oran şartı da yok, alt ya da üst ekstremitede manuel bir aracı kullanmasına mani bir kısıt varsa oran %10 da olsa ötv muafiyeti hak eder, ama dediğim gibi manuel bir aracı kullanmasına mani bir ekstremite kısıtı olması şart.
    Normal manuel bir aracı kullanmasına herhangi bir engeli olmayan birinin ötv muafiyeti hakkı da yoktur.
    Bu durumda ancak rapor oranının %90 ve üzeri olması şartıyla ötv muafiyeti ile araç alınabilir.

Üye
    serh@t Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ufukalp bey , "alt ya da üst ekstremitede manuel bir aracı kullanmasına mani bir kısıt varsa oran %10 da olsa ötv muafiyeti hak eder, ama dediğim gibi manuel bir aracı kullanmasına mani bir ekstremite kısıtı olması şart."

Kısıttan kastınız kalıcı rahatsızlık mı? Örneğin Ayak bileğini uzun süre kullanamayanlar yararlanamaz doğrumu anladım.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@serh@t
    Geçici bir süre derken neyi kastediyorsunuz bilmem ama burkulma, geçici yaralanma gibi durumlarda elbette bu mümkün olmayacaktır zaten doktor da böyle bir durumda rapor vermeyecektir.
    Ancak uygun ibareli ve üzerinde oran olduktan sonra süreli bir raporla ötv mafiyetli araç almak da mümkündür, tek şart rapor bitiş tarihine 6 aydan az kalmış olmaması gerekmektedir.
    Süreli raporla ötv muafiyetli araç aldıktan sonra 5 yıl dolmadan rapor süresi bitse de ödenmeyen ötv nin iadesi istenmez, yalnızca rapor bitiş tarihinden itibaren mtv ödenmeye başlanır.

Üye
    serh@t Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ayak bileğinin uzun süre işlevini görmemesi gibi , yürürken belli bir metreden (100) sonra bileği hareket ettirmeden yürümek. Bacağı sadece kalçadan hareket ettirmek gibi

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @serh@t
    Ayak bileğindeki hareket kısıtlılığı da pedal basmayı zorlaştıran etkenlerdendir. Her ne kadar frene direkt kalçadan güç uygulayarak basabilsek de gaz pedalı için bilek hareketinin şart olduğu bir gerçektir.
    Durumunuza doktor karar verir, doktor manuel bir aracı hiç bir tertibat olmadan kullanmakta zorlanacağınıza kanaat getirirse kısıtın hangi tarafta olduğuna göre otomatik vitesli ya da özel tertibatlı araç kullanır ibaresi yazar ve ötv muafiyetinden faydalanabilirsiniz.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon