Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    murat220 Avatarı

Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    22:01
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Teknoloji çağındayken renk körleri bile ehliyet alabilirken çağdışı "kas hastaları ehliyet alama ancak hafif vakalarda yılda bir yıl kontrol şartıyla nöroloji uzmanının uygun görmesi halinde ehliyet verilebilir" yazıyor. Neredeyse dokunmatik fren gaz tertibatı ile ömür boyu kullanma imkanı varken kanunlar buna göre düzenlenemez mi. En azdından bunla ilgili dernekler Anayasa Mahkemesi dahil tüm yolladı denemelidir. Avrupada buna göre araçlar var ve getirtilebilir. Kas hastası olduğum halde merdiven ve dik yokuş hariç her şeyi sağlam insanlar gibi yapıyorum. kol gücüm de normal olduğu halde kas hastalığını duyan doktor hafif mi ağır mı incelemeden kestirip atıyor. Ayrıca bir kamu kurumunda mühendis olarak kontrollük dahi yaptığım ve askerlik bile yaptığım halde ve aile hekiminden sürücü olur raporum bile olduğu halde cahilce davranan polisin ortopediden de rapor getir demesi yüzünden ehliyeti yenilememem riskim bile var.

Üye
    murat220 Avatarı

Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    2

Bu konuyla ilgilenen yok sanırım ancak bu konu üzerine gidilirse araç kullanabilecek durumda olup yasalar yüzünden araç kullanamayan kas hastaları başta olmak üzere birçok sürücü belgesi alamayan insanlar için yararlı olabilir. Özellikle elektronik kontrollü ve nerdeyse hiçbir güç gerektirmeyen fren ve gaz başta olmak üzere direksiyon gibi tüm kumanda eden kısımları olan araçlar mevcuttur. Hatta bilgisayar oyunları gibi kontrol edilebilen araçlar da yurt dışında mevcuttur. Fiyatları görünüzü korkutmasın. ÖTV ve gümrük vergilerini düşersek bu donanımlara ait araçların fiyatı ülkemizdekilerin fiyatının altında olacaktır. Elektronik mühendisi olarak hangi özelliklere sahip araçlar olabileceğini açıklamaya çalıştım. Hukukçu arkadaşlardan bu konuda ne yapılabilir görüşlerini alırsak seviniriz.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

@murat220

yeni sürücü yönetmeliği'nde konuya dair kod'lar var aslında. Ama ne türk standartları enstitüsü, ne emniyet, ne maliye ne de il sağlık müdürlüklerindeki görevliler bu kodların ne tür donanımlara karşılık geldiğini biliyor. Sistemin oturması zaman alacak...

32.02 Dış bir güç tarafından idare edilen kombine fren ve hızlanma sistemi
    33. Kombine fren, hız ve direksiyon sistemi*
    33.01 Tek elle dış kuvvet tarafından idare edilen kombine hızlanma, fren ve direksiyon*sistemi
    33.02 İki elle dış kuvvet tarafından idare edilen kombine hızlanma, fren ve direksiyon*sistemi

Üye
    murat220 Avatarı

Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    2

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Haklısınız benim de bunlardan haberim var yalnız raporu verecek doktorların haberi yok. Adam uzmanlığı bitirdikten sonra zahmet edip kendini eğitmemiş. 20 yıl öncesinin bilgileriyle ahkam kesmeye çalışıyor. Biriyle 5 dakika konuşma fırsatı buldum. Tıp fakültesini nasıl kazanmış dedim.