Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yasin çelik Avatarı

Gerçek Adı
    yasin
    Son Giriş
    17.08-2016
    Saat
    10:22
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar siteye yeni üyeyim

H sınıfı ehliyetim ve raporum var ehliyet ve raporumda aparatlı araç veya otomatik kullanabilir ibaresi yok 2001 yılında ötv indirimli sıfır araç almıştım
    05.10.2016 tarihinde sıfır araç almak için bayiye başvurduğumda benim ehliyet ve raporumu maliyeye sorgulattılar ve raporda sorun yok ama ehliyetin güncellenmesi( değişmesi ) gerektiğini söylediler
    trafiğe gitttim randevu al sağlık raporu ve yanısıra birkaç evrakla(resim vb.) gel dediler sağlık raporunu devlet hastahanesinden almam gerekiyormuş
    peki benim bu rapor işi ne kadar uzun sürer ve alacağım rapor heyet raporumu olacak ehliyetimi kaybetme şansım olur mu

otomatik araç almak istiyorum. Engelim = sol bacakta protez var yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler...

Üye
    veyselugur07 Avatarı

Gerçek Adı
    rıza canlı
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    09:27
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

alıntı: buradan bi arkadaş yapmış bunları yazmış

Arkadaslar oncelikle aile hekimine gidip rahatsizliginizin oldugunu ve uzman hekime sizi sevk etmenizi istiyorsunuz.

Daha sonra size bir kagit vererek uzman hekime sevk ediyor.
    O kagitla uzman hekime muayene oluyorsunuz muayene sonucunda o kagida ehliyet alabileceginizi isaretliyor ve rahatsizliginizi kagida yaziyor.
    Daha sonra sizi o kagitla beraber il saglik mudurlugunde olusturulan komusyona gonderiyor. Bu komisyon sizin nasil bir tertibat kullanaciginizi yaziyor ve elinize kagidi veriyor. Bu kagidi emniyetw goturuyorsunuz ve eski ehliyetinizle beraber memura veriyorsunuz yeni ehliyetinizi aluyorsunuz.
    NOT: sakın gidipte engelli raporu almaya ugrasmayin.
    Maliye su anki yonetmelikte sadece H sinifi ehliyet yerine B engelli ehliyeti yazacak. Eski raporunuzu elletmeyin sakin o rapor sadece yuzde belirtmeye yarayacak artik.

Üye
    yasin çelik Avatarı

Gerçek Adı
    yasin
    Son Giriş
    17.08-2016
    Saat
    10:22
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aile hekimi sevki ile 17.05.2006 tarihinde bursa şevket yılmaz hastahanesi ortopedi bölümüne gittim doktor boynumda kireçleme olduğu için sevk kağıdıma ehliyet alamaz diye not düştü kireçlemeden dolayı boyun hareketlerim kısıtlı ve doktorda bunu sorun etti.Ne diyeceğimi bilmiyorum nasıl bir adalet elimizde olan ehliyetide iptal etmeye çalışıyorlar Ötv indirimli Sıfır araç alma hayalimiz suya düştü...

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    25.07-2017
    Saat
    15:27
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Veysel Bey, ehliyet için izlenecek yolu yazmışınız. Peki ÖTV indiriminden faydalanmak için yani engelli oranının tespiti için (%90) nasıl bir yol izleyecegiz. Hem ehliyet hemde ÖTV raporunun ayrı ayrı mı olması gerekir. Benim B sınıfı ehliyetim var. Önce önce ÖTV raporu sonrada ehliyet raporu mu almam gerekir?

Üye
    uNiQuE_54 Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    17:00
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    1

H sınıfı ehliyetiniz varsa güncellemeniz gerekmez bununla ilgili ÖTV düzenlemesi yapıldı.
    Düzenlemeye göre;

MADDE 3 – Aynı Tebliğin;a) (II/C/1.1) bölümüne “Ekspertiz raporu” tanımından sonra gelmek üzere aşağıdaki paragraf eklenmiştir.“Sürücü belgesi: 1/1/2016 tarihinden önce alınan ve ilgili mevzuatı uyarınca söz konusu tarihten itibaren beş yıl (31/12/2020 tarihine kadar) geçerliliği bulunan H sınıfı ve 1/1/2016 tarihinden itibaren alınan, (II/C/1.3) bölümünde belirtilen engellilik durumları itibarıyla istisna kapsamındaki taşıtta bulunması gereken özel tertibata/tertibatlara ilişkin ibareleri (kod numarasını/numaralarını) içeren A, A1, A2, B, B1, BE ve M sınıfı sürücü belgelerini,”b) (II/C/1.3) bölümündeki ““H” sınıfı” ibareleri yürürlükten kaldırılmıştır.c) (II/C/1.5) bölümünün üçüncü paragrafının birinci cümlesindeki “(ay bazında)” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

Bu şekilde bir tebliğ yayınlandı ve ehliyetinizi 2020 ye kadar değiştirmeniz gerekmekte olup 2020 kadar H sınıfı ehliyetiniz ve uygun tertibatlı sağlık raporunuz ile araç alabilirsiniz.

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    25.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ehliyetimde B , onun da değişmesi gerekecek.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

@zenes

%90 üzeri rapora karşılık araç alırken ehliyeti hiç karıştırmayın! Ehliyetinizin olduğunu bile söylemenize gerek yok. Söylerseniz arıza çıkabilir...

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    25.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Veysel Bey dediğiniz gibi, OTV raporu artık sadece yüzde belirtiyor. ben 1 haziran 2016 da aldım. Üzerinde oran %87 ve kullanım alanı OTV yazıyor. Başkada bir ibare yok @veyselugur07

Üye
    ALİ57 Avatarı

Gerçek Adı
    ALİ
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    10:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

ARKADAŞLAR Biz engellerin asılın endişemiz hak ettiğimiz hakları kaybetmemiz bu sepetten ehliyet deyişim için kafalarımız karışık.
    Mesela örnek olarak ben ken dim den yazayım
    22 yıl öce ehliyet aldım H sınıfı onun alırken almış olduğum raporla 2 defa 0 araç aldım. 5 yıl öncede raporum değiştirdim zar zor sol bacak kısalık ve kalca çıkığı dolasıyla %40 raporla otomatik vitesli otomobil kulana bilir raporu aldım. Bunla'da tekrar 0 otomobil aldım.
    Şimdik endişem şu tekrar heyete çıkarsam heyet oran verirse veya düşürse sıkıntı yaşarım çünkü bazı doktorlar biz engellilere oranı düşürmek için zevk duyuyorlar bu konuda
    bilgisi olan arkadaşlardan bilgisin paylaşırlarsa seviniriz özellikle sol bacak konusunda.

Üye
    arslan01 Avatarı

Gerçek Adı
    hüseyin
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    15:40
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

Ali bey sol bacak engelli olup ötv indrimli araç almak isteyenler için daha doğrusu ortopedik engeli olup araç almak isteyenler için engellilik oranının bir önemi yoktur.
    benim %38 raporum var sol ayak protez 2014'de sıfır otomobil almıştım saygılar...

Üye
    ALİ57 Avatarı

Gerçek Adı
    ALİ
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

Hüseyin bey teşekkürler

Üye
    ALİ57 Avatarı

Gerçek Adı
    ALİ
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

Sonu'da ehliyet deyişim işlemi tama
    Arkadaşlar yaptıklarımı sizle paylaşayım ben sol ayak engelli siyim.ve değiştirmek istememin sebepi yeni otomobil almak ehliyet değiştirmeden yeni araç almıyoruz bunda hatırlatayım
    ilk önce sağlık Ocağına aile hekimim gittim oda beni kontrol edip hastaneye yolladı.
    Bende özle hastaneye gittim devlette gün sırası Çok uzun süreye veriyor o stepten özele gittim 150 tl verdim doktor daha önceden almış olduğum H sınıfı otomatik vitesli araç kullana bilir yazan yeri gösterdim bir de engeli kısmın yazan yeri gösterdim doktor muayeneden sonra sağlık ocağından verilen kağrtın altıdaki kısma şöyle yazdı sol ayak kısa ve kalça çıkığı vardır otomatik vitesli otomobil kullana bilir diye yazdı.sonra sekreteri bir üst yazı daha yazdı bunda da şöyle yazıyordu il sağlık hekimliğine sol ayak engelli sidir otomatik vitesli otomobil kullana bilir bu yazıyla ben İstanbul da oturduğum için Avrupa yakası il sağlık çenbellitaş tıranvay durağında indim biraz yöğrüdüm evraklarımı verdim onlar bana mesajla şu saat şu tarihte gel dediler gittim heyete doktorlar soru sordu bana basit şeyler sonra cık dediler ve 5 dakika sonra tekrar çağırıp sağlık ocağından aldığım raporun altına heyetteki doktorlar kotlar yazmış benimkine kod:78 kod:102 yazılmış bu kadar bu kodlar şu şekilde herkesin engel durumuna göre yazıyorlar doktorlar. bur dan bakın SÜRÜCÜ/SÜRÜCÜ ADAYI VE ARAÇLARA İLİŞKİN KOD TABLOSU

Üye
    kardelenn Avatarı

Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    14:03
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

peki özel hastanedeki doktorlar önceki rapora bakıyolarmı

Üye
    ALİ57 Avatarı

Gerçek Adı
    ALİ
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    benim baktı fatat o varmı diye sormadı ben var yanımda dedim gösterdim

Üye
    Suret Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:41
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    76
    Verilen Beğeniler
    251

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @ALİ57

Detayları paylastiginiz için çok teşekkürler

Sayfa 1 / 2 12 SonSon