Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    trouble1267 Avatarı

Son Giriş
    26.05-2016
    Saat
    22:23
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba,

Ötv muafiyeti konusunda ki karmaşa ve sıkıntıları bizzat yaşaynlardanım. Bu konuda ya iş bilen insan çok az (belki ben iş bilmeyenlere denk geldim) yada zorluk olsun diye heryolu deniyorlar.
    Forumlarda yazılan malul kişi üzerine kredi çıkmaması kredi faizi ile astarıyla yüzünün kafa kafaya gelmesini yaşadık, kabul edip sindirdikte bir nebze...

benim sıkıntım şöyle; dedem üzerine araç alıyoruz %90 görme kaybı var haliyle mahkemece atanmış vasisi var. Biz yetkili servisin daha önce bize söylediği üzere noterden vekâletname,
    Raporun tasdikli 3 nüshası ve tahhütnameyi onaylattık, daha önce mahkemece verilen vasi kararını, hatta ortda vasi varken araç alım satımı ile ilgili mahkemeden yeniden izin istenmesine gerek olmayacağına dair daha önce yaşanmış bir emsal kararıda ekledik.
    Gelin görünki daha önce evraklarda hiçbir problem olmadığını söyleyen bayi, vasinin bu işlem için de mahkeme kararı çıkarması veya başvurması gerek diyor. He çok iyi niyetli olarakda ''biz isterseniz ötv muaf işlemleri yine yaparız,faturayıda muaf keseriz ama tescil işlemleri sıkıntı oluyor, tescili siz kendiniz hallederseniz yapalım'' diyolar...
    diyeceğim o ki konu burada tıkanmış durumda. Yaşlı ve hasta bir insan için yeniden mahkrmeler falan pek mümkün olmayacağından ve bize tarif edilen yolun akla mantığa yatkın hiçbir yanı olmadığından ne yapılması gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok memnun olurum...

Peşinen Teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

@trouble1267

Vasi atanmışsa hakim oluru şart. Size ya "alabilirsiniz" demeli ya da "araç alımının kısıtlı kişiye bir maddi zararı olamayacağı için izne gerek yok" diye olur vermeli.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:49
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@trouble1267
    Bahsettiğiniz durumunu iş bilmemekle, iş bilmeyenlere rastlamakla ilgisi yok, normal prosedür bu şekilde, vasi varsa araç alımı için izin içeren ek karar da olacaktır.
    Yaşlı ve hasta bir insan için yeniden mahkemeleri dolaşmanın zorluğundan ve anlamsızlığından bahsetmişsiniz ama bu karar için dedeniz mahkemeye hiç gitmeyecek bile, vasisi olarak siz talep edeceksiniz izni. @OturanBoğa 'ya ek olarak o iki şıkkın dışında hakimin '' ben bu araç alımı konusunda kısıtlının lehine hiç bir durum görmüyorum, ve izin de vermiyorum'' deme yetkisi de var ve bir çok yerde de bu şekilde reddediliyor.
    Ayrıca bazı hatırlatmalarda da bulunmak istiyorum ki sonra böyle olacağını bilsem hiç almazdım diye şikayet edenlerin durumuna düşmeyin.
    * Aracın tüm parasını siz verseniz de araç yasal olarak kısıtlının adına olacak.
    * Allah gecinden versin dedenize bir şey olursa araç yasal olarak tüm mirascılara kalacak, mirascılarla aranızda uyum olmazsa büyük sorun.
    * Aracı 5 yıl zaten ötv sini ödemeden satamıyorsunuz, 5 yıl dolduktan sonra satmak istediğinizde de yine vesayet makamı olan hakimden izin almak zorundasınız.
    * Aracı sattınız diyelim, satıştan elde edilen para, kısıtlı adına açılacak bir banka hesabında bloke edilmek zorunda.
    * Bu paranın kullanımı da yine hakimin iznine bağlıdır ve hakim de kısıtlının yararınba olacak şeyler dışında bu paranın kullanımına izin vermeyecektir.
    Bilmenizi istedim sadece.

Üye
    trouble1267 Avatarı

Son Giriş
    26.05-2016
    Saat
    22:23
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar,
    Bilgiler içim çok teşekkür ederim.
    Aslında ilk etapta vekalet ve muvafakat yeterli diye bayi tarafından yanlış yönlendirildiğimizden bilen az diyorum. Anlamsız gelense aslında bize bu emsal kararıda mahkemeden verdiler ve bununla halledenler var diyerek ilk önce dilekçemizi bile işleme almadılar. şube ise tescilde ek karar diye diretiyor. Gelinen noktada biraz mekik dokuduk ama mahkemede dilekçemizi işleme aldı karar bekliyoruz. Vefat durumundan bahsetmişsiniz allah uzun ömürler versin... varislerle alakalı bir problememiz de yok. Vefat olsa bile aracı 5 yıl satmayacağız. 5 yıl içinde vefat olursa araç tüm varisler adına mı tescillenir? 5 yılın sonunda intikal edecek kişinin ödeyrceği vergi oranı nedir ? Bu işlemler sırasında da dikkat etmemiz gereken veya izin almamız gereken başka bir konu var mı?

Açıklık getirirseniz çok memnun olurum.
    Saygılar

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:49
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @trouble1267
    5 yıl içinde vefaat olursa araç tüm varisler üzerine ötv ödenmeden tescillenebilir. Bir kişinin üzerine ötv ödenmeden tescillenebilmesi için araçtan başkaca en az araç değeri yada ona yakın değerde başka miras da kalmış olması ve diğer varislerin araç üzerindeki haklarından aracın tescilleneceği mirascı lehine feragat etmeleri gerekmektedir.
    5 yılın sonunda araç ötv yönünden serbest kalacağından tescili alacak kişi her hangi bir vergi ödemez.
    Ölüm vasiliği düşüreceğinden aradaki vesayet ilişkisi kalkar ve her hangi bir izine gerek kalmaz.