Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    dogus_83 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    16:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Herkese merhaba ve geçmiş olsun,

20 yıldan bu yana ankilozan spondilit hastasıyım, ayrıca a.s nin boyun omurlarıma verdiği tahribattan dolayı felç geçirdim sonrasında ameliyat oldum ve boynuma 2 parça titanyum protez takıldı, yaklaşık 3 senelik bir ameliyat, rehabilitasyon, fizik tedavisi sonucunda eski halime döndüm, ancak boyun hareketlerim kısıtlı fakat araç kullanırken aynalara falan çok rahat bakabiliyorum,

uzun zamandan beri etrafımdaki herkes engelli raporu almam için tavsiyede bulunuyorlardı, geçen hafta hastaneye gittim ve romatoloji ve beyin cerrahisi için heyete girmem gerektiğini söylediler,
    romatoloji heyetine girdim ve %57 engelli raporu verdi, beyin cerrahi ise 5 ekime tarih verdi, sanırım toplamda %60 ı oranını geçeceğim ve erken emekilik hakkı kazanacağım,

ancak kafamı ehliyet meselesi çok meşgul ediyor, okuduğum kadarı ile engelli sınıfı ehliyet için başvurulması pek tavsiye edilmiyor, engelli sınıfı ehliyet alayım derken elindeki B sınıfı ehliyeti de alınanlar ve ehliyetsiz kalanlar var,
    bu durumun aslı nedir,

benim araç kullanmam için herhangi bir özel aparata ihtiyacım yok bu durumda benim gibi engelli raporu olan fakat araç kullanmak için herhangi bir aparata ihtiyac duymayan hastalara ne yapıyorlar? Ötv siz araç almak için bunun bir yolu var mı? Yoksa hiç uğraşma ve ehliyet için başvuru bile yapmamı dersiniz?

Bir de işin başka bir kötü yanı da ehliyetler 5 sene sonuna kadar değişecek, a.s hastası olarak nasıl bir yol izlemeliyim ehliyetimi yeniletmede sıkıntı yaşar mıyım? Ehliyet için tanıdık vs bulmak işe yararmı?

Üye
    ErdemG Avatarı

Son Giriş
    28.09-2016
    Saat
    15:59
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle Geçmş olsun oldukça Ağır bir süreç geçirmişsin.

Eğer Yanlış bilmiyorsam devletin verdiği haklar geri alınamaz diye bir durum olmalı yani B sınıfı ehliyetin varsa ancak ortopedik yada ağır bir iç hastalık sonrası ehliyetin geri alınır bunun haricinde kısmi ortopedik sorunlarda ehliyeti değiştirmende bir sorun olacağını düşünmüyorum bu arada 5 ekim oldukça uzun bir süre sonrası nasıl bu kadar uzak bir tarihe randevu verdiler ilginç doğrusu...

ama alacağın raporun Ehliyet için değerlendirilip değerlendirilmeyeceğinden bilgin olması lazım. çünkü şuan tüm ehliyet alımı için sağlık raporu alımı türü değişti.

prosödür şekli :

Aile hekimi müracaatı > devlet hastanesi randeusu (Aileh ekiminin öngördüğü dallar için örn: ramatoloji , beyn cerrahi) > gerekli görüldüğünde il sağlık konseyi.

hastalığın ile ilgili tam bilgiye sahipsen burada H sınıfı (Yeni Kodundan emin değilim ama Eski H Sınıfı + Otomatik vites şu an B-1 olrak Geçiyor) ehliyet alıp alamayacağına dair bilgiye sahip olabilirisin

Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik

Benim şuanki ehliyetim H Sınıfı ve Aparatlı Araç Kullanır ibareli arabam düz vites. aracımın 5 yaşı dolduğu için satığ otomatik vites almak istiyorum haliyle ehliyetin değişmesi gerekiyor yaklaşık 10 günden beri koşturuyorum ama gerçekten prosedür uzun ve zorlu

eğer çalışıyorsan %60 raporla sanırım malülen emekli olabilirsin (biraz Araştırma Gerektirir)
    %60 rapor ve H sınıfı ehliyet ile sanırım vergi indiriminden yararlanarak ÖTV'siz araç alabilirsin

tekrar geçmiş olsun

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:49
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @dogus_83
    Boyunda hareket kısıtlığından dolayı ehliyet verilmeyen ve mevcut ehliyeti iptal edilen çok sayıda insan var. Araştırırsanız forumda da var.
    Hiç başvurmadan 2020 yılı sonuna kadar mevcut ehliyetinizi kullanabilirsiniz, tabi bir çevirmede farkedilip hastaneye sevk edilmezseniz.