Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    Mokotow Avatarı

    Üyelik Tarihi
    20.07-2015
    Son Giriş
    17.04-2017
    Saat
    23:00
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    7
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar merhaba,

    %96 raporlu 14 yaşındaki kardeşim adına araç almaya niyetlenmiştik. Bu siteden de çok yardımlarınız oldu.

    Yazılanlar gibi, otomatik olarak zaten babası vasi atanıyo fakat araç alım satım belgesini alabilmek için mahkemeye başvurmuştuk, bugün öğrendikki mahkeme red kararı vermiş. Gerekçe olarakta 18 yaş altı olduğu için çocuğun raporu ile araç alamazsınız demişler.
    Bana aşırı derece saçma geldi, bir sürü kişi var araç alabilen.

    Acaba yeni bi düzenleme falanmı geldi yoksa biz mi yanlış birşey yaptık ?

    Tanıdık bir avukat falanda yok sorabileceğimiz. Resmen hevesimiz kursağımızda kaldı.

    Ne yapmamız gerekir, lütfen bir yol gösterin. Yeniden uğraşsak birşey farkedermi acaba ?

  2. #2
    Üye
    büyüğüm Avatarı

    Üyelik Tarihi
    14.04-2009
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:23
    Mesaj
    67
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    iyide siz neden mahkemeye başvurdunuzki buna hiç gerek yoktu doğrudan noter üzerinden satışını yapabilir ve mahkemekararı olmadan alabilirdiniz. ben alırken mahkemeye başvurmadım çümkü vesayet değil velayet geçerli 18 yaşının altında olduğu için
    mahkemeye gerek kalmadan alabilirsiniz.

    2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 74.maddesinde, Zihinsel engelliler ile reşit olmayan küçüklerin sahibi bulundukları aracın, tescil kuruluşlarında adlarına tescillerinin yapılabilmesi için, ileride doğabilecek hukuki ve cezai sorumlulukları kabul ettiklerine dair, kanuni mümessillerince noterde tanzim ve tasdik edilmiş taahhütnameyi tescil anında vermeleri zorunludur

  3. #3
    Üye
    Mokotow Avatarı

    Üyelik Tarihi
    20.07-2015
    Son Giriş
    17.04-2017
    Saat
    23:00
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    7
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Hocam bizide satış temsilcisi gönderdi. Normalde kaporayı falan vermiştik ama sonradan arayıp velayet varmı diye sordu. Yok diyince mecburen mahkemeden yazı alınacak dedi. Babası vasi atanıor olması yetmiyo imuş, velayette olması gerekiyomuş. Oda olmadığı için işlem bu şekilde yapılamaz dediler, mahkeme şart dediler

  4. #4
    Üye
    bizbize Avatarı

    Gerçek Adı
    halil
    Üyelik Tarihi
    25.12-2010
    Son Giriş
    20.06-2016
    Saat
    22:48
    Mesaj
    45
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Gerek yok kardeşim 18 yaş altı için mahkeme kararına.Herkes kafasına göre bir iş yapıp insanları mağdur ediyorlar.Başka bayilerle de görüştünüz mü?

  5. #5
    Üye
    Ufukalp Avatarı

    Üyelik Tarihi
    15.11-2007
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Mesaj
    7.508
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Araç alım izni içeren ek karar vesayet varsa söz konusudur.
    18 yaş altı çocuklar için ise vesayet değil velayet geçerlidir.
    Anne baba 18 yaş altı çocuğun velisidir ve ayrıca ne vesayete ne de araç alım iznine gerek yoktur.
    Mahkemenin kararını da yanlış anlamış olabilirsiniz.
    Mahkeme büyük ihtimalle başvurunuzu çocuk 18 yaş altı olduğundan izine gerek olmadığı şeklinde reddetmiştir.
    Yani böyle bir izine gerek yok başvurunuzu reddediyorum gidin alın gibi.
    Durumu bu açıdan tekrar gözden geçirin.
    Olmadı gidin başka bir bayiye ve direkt işleme geçin.