Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ikibucuk Avatarı

Son Giriş
    08.07-2017
    Saat
    19:39
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba,

Yaklaşık 10 senedir sol kalçamda Avasküler Nekroz var. Bunun bir sonucu olarak da sol bacağımda yaklaşık 2-3 cm kısalık, bir miktar incelme ve hareket kısıtlığı bulunuyor. Bu zamana kadar hiç sağlık kuruluna vs. girmedim, mevcutta B sınıfı ehliyetim var ve manuel araç sürüyorum. Tesadüfen öğrendiğim kadarıyla, sol bacağında kısıtlık bulunan vatandaşların otomatik vitesli araç alımlarında ÖTV muafiyetinden yararlanabileceğini öğrendim. Ben de bu günlerde eski arabamın yerine otomatik vitesli bir araç almak niyetindeyim. Ama sürece nasıl ve nereden başlamam gerektiği konusunda bir takım tereddütlerim var. Ben kendime şöyle bir yol çizeceğim, yorum ve yönlendirmelerinizi rica ederim.

•Herhangi bir sevk vs. olmadan doğrudan rapor vermeye yetkisi bulunan bir devlet hastanesine, ÖTV muafiyetinden yararlanmak istediğimi anlatan bir dilekçe ile başvuracağım.
    •Sanırım ilk önce ortopedi bölümüne muayene olmam gerekiyor, akabinde yönlendirmelere göre direk branşlara muayene olacağım.
    •Kurul için randevu verilecek ve kurula çıkacağım ve raporu alacağım.
    •Sağlık kurulundan alacağım raporun geçerliliğini sınamak adına, bir oto bayiine gideceğim ve vergi dairesinin de görüşünü alabilmek adına, onların aracılığını isteyeceğim.
    •Vergi dairesinden ÖTV muafiyeti konusunda pürüz çıkmayacağını anladığımda, aile hekimime başvuracak, bir ortopedi uzmanına sevk için yardım isteyeceğim. Daha sonra ortopedi uzmanına muayene olacak, raporun il sağlık müdürlüğü bünyesindeki kuruldan çıkmasını bekleyeceğim.
    •Söz konusu rapor ile bir sürücü kursuna başvuracak, mevcuttaki B sınıfı ehliyetimin B-engelli olarak değişmesi için sınava gireceğim.
    •Sınav sonucu ve ilgili raporlarla
    birlikte trafik tescile başvuracak ve ehliyetimi değiştirmek istediğimi belirteceğim.
    •Ehliyet de değiştikten sonra, bu sefer nihai karar için otomobil bayiine gidecek ve işlemi tamamlayacağım.

Açıkçası ÖTV muafiyetini garantilemeden, ehliyetimi değiştirmek istemiyorum. Ben yazarken yoruldum, uygulaması ne kadar yorucu olacak Allah bilir. Hele ki İstanbul gibi mesafelerin uzak ve kalabalığın çok olduğu bir şehirde..

Üye
    hikmet07 Avatarı

Gerçek Adı
    Hikmet
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    10:55
    Yaşadığı Yer
    Antalya/viyana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    5

@ikibucuk

Mermaba Benim tavsiyen kursa gitmeden önce Polise gidin bilgi alin derim benimde "B" ehliyetim vardi ben polisi gitmeden dogrudan kursa gitdim yazildim ama dogrusu polisin dedigi neden bosuna kursa para verdiniz oldu cünkü eskiden B olanlar il saglik kurulundan aldiklari kot larla yeni ehliyetlerinizi alabilirsiniz dedi Antalya Manavgat,da

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:49
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@ikibucuk
    Sıraladığınız pşan hemen hemen doğru, ancak sürücü kursuna gitmeyin, rapora il sağlık müdürlüğü otomatik vites kodunu yazdıktan sonra direkt trafik tescil şube müdürlüğüne gidip ehliyetinizi değiştirin.
    Eskiden H sınıfına çevirme işleminde sürücü kursu şartı vardı ancak şu anki yeni düzenlemede öyle bir şart yok, giderseniz yok demezler alırlar paranızı.

Üye
    ikibucuk Avatarı

Son Giriş
    08.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın @hikmet07 ve @Ufukalp;

İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Bu durumda, hem sol bacaktaki kısıtı ispatlamak adına sağlık raporu almak için; hem de kodlu ehliyet alabilmek için iki kere hastaneye gitmem gerekiyor. İlkinde herhangibir sevke gerek bulunmazken, ikincisi için aile hekiminin sevki ile başlayan bir süreç bulunuyor. Bu durum bana mantıksız geldiği için sizlerin de görüşünü almak istemiştim, iki kere rapor almaktansa tek raporla da söz konusu sürecin pekala sonuca ulaşabileceğini düşünmekteyim..umarım ilerleyen günlerde bu olumsuzluğun giderilmesi adına gerekli adımlar atılır.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:49
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@ikibucuk
    Bahsettiğiniz raporlar farklı amaca yönelik farklı formatta raporlardır.
    Aile hekimi ile başlayan süreç ile alacağınız rapor sürücü olur raporudur ve sadece sürücü belgesi yönünden değerlendirilir.
    Aile hekiminin genel muayenesinden sonra sağlıklı insanlar için hastane sevki söz konusu olmayıp direkt trafik tescile gidilir.
    Engellilerde ise engel ile ilgili aile hekiminin gerekli gördüğü bir ya da bir kaç branşda uzman görüşüne sevk edilerek bu uzmanların görüşü aynı rapor üzerine yazdırılır.
    Yani sadece engelle ilgili bölüm ya da bölümlere gidildiğinden ve heyet gerektirmediğinden bu rapor engelli sağlık kurulu raporu yerini tutmaz, bu raporda oran da olmaz.
    ÖTV muafiyeti için ise alt ya da üst ekstremite kısıtının tanı kısmında açık bir şekilde yazıldığı, otomatik ya da özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresine sahip ve üzerinde oran bulunan bir rapor gerekmektedir.
    Dolayısıyla ehliyet ve ötv muafiyetini tek raporla halletmek mümkün değildir.

Üye
    ikibucuk Avatarı

Son Giriş
    08.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,

Sizlerin yönlendirmeleri neticesinde Haseki Eğitim Araştırma Hastanesinde sağlık kuruluna girdim.

http://hizliresim.com/9Lg0go

Sol bacağımdaki AVN için %5 engel oranı verildi. Her ne kadar karar kısmında, sol bacak olduğu belirtilerek ÖTV için yazıyor olsa da, otomatik vites hususu belirtilmediği için ÖTV indiriminden faydalanamayacağımı anlıyorum. sizlerin de görüşünü rica ederim.

Ayrıca, engel oranı %1 bile olsa sağlık kurulu raporu için ücret alınmaması gerektiğini hatırlıyorum ama hastane benden 200 TL aldı, bunun için de Bimer'e veya başka bir kuruma başvurmamın faydası olur mu?

Teşekkürler

Üye
    ikibucuk Avatarı

Son Giriş
    08.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

her ne kadar kimse cevap vermemiş olsa da, ben ücret iadesi konusunda Bimer'e yazdım.
    yaklaşık 3-4 gün sonra hastaneden aradılar ve iade için yazılı başvuruda bulunmamı istediler. Şu an hastaneye gidemeyeceğimi fax veya e-mail yoluyla başvuruda bulunup bulunamayacağımı sorduğumda olumsuz yanıt aldım. Ben de temmuz ayı içerisinde geleceğimi belirttim.

Sürecin nasıl sonuçlanacağına yine burada yer vereceğim. Öte yandan, aldığım sağlık raporunun ötv indirimine yeterli olup olmadığı ile ilgili henüz bir aksiyon almadım.
    Müsait bir zamanımda onu da bir bayiye veya vergi dairesine gösterip, burada bilgilendirme yapacağım. Malum, bilgi paylaştıkça çoğalıyor.

Üye
    Ender_Erdem Avatarı

Gerçek Adı
    Ender Erdem
    Son Giriş
    18.10-2017
    Saat
    14:22
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Aldığın rapor sanırım engelli sağlık kurulu raporu. Engelli sağlık kurulu raporlarında bildiğim kadar toplam engel oranın %40' ın altında ise ücret alınıyor diye biliyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @ikibucuk

Bilgilendirme için teşekkürler. BİMER kanalıyla hastaneden ücretin geri istenmesi durumunda çoğu zaman iade oluyor. Hastanedeki memurun tutumu önemli sanırım.