Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kursat52 Avatarı

Gerçek Adı
    kürşat
    Son Giriş
    22.04-2016
    Saat
    08:29
    Yaşadığı Yer
    ORDU
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sitenizi ve uzun zamandır takip etmekteyim.. değerli vaktinizi bana ayırırsanız size bi kaç sorum olacak...

eşimin babaannesi üzerine araç aldık.. hastaneye getir götür köye getir götür v.s işler için.. babaannemiz malesef vefaat etti.. tam 2 gün oldu..
    babaannemim 4 oğlu bir kızı var bir kızıda vefaat etti..en kestirme yoldan vergi dairesine gidip beyanname alıyormuşuz tüm çocukları bunu dolduruyormuş ve ben de bunu emniyete götürüp ruhsata işletiyormuşum ruhsatta tüm miras sahiplerinin adı geçiyormuş..

size sorum şudur ki durum anlattığım kadar kolaymı ve dediğim gibi babaannemizin bir kızı yani eşimin ölen halasının çocuklarıyla ilgilide beyanname doldurmaya gerek var mıdır..
    tüm evraklar dolunca emniyete gidip ruhsata işletmekmi gerekiyor yoksa yeniden ruhsatmı çıkacak acaba...

işin bide sigorta kasko yönü var ruhsatta o kadar insan olunca bu sigorta ve kaskoyu birinin üzerinemi yapıcaz acaba...

eşim hamile 5 aylık onuda hastaneye götürüp getirmem gerekli ama bu olaylardan dolayı aracı kullanmıyorum bana bir yardımcı olsanız...

şimdiden çok teşekkür ederim..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

@kursat52

Şuradaki bilgiler işinizi görecektir: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...duzenleme.html

Üye
    kursat52 Avatarı

Gerçek Adı
    kürşat
    Son Giriş
    22.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ORDU
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın oturan boğa ordaki yazıyı okuyorumda adamlar uzatmışta uzatmış... sorumun cevabı içinde yok gibi sanki

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

@kursat52

Aracın dışında bir miras da kalıyorsa, tüm mirasçılar mal üzerindeki haklarından feragat ederse (ama feragat edilen mallarla aracın değeri arasında bir uyum olmak zorunda), doldurulacak formlarla araç bir kişi üzerinde kalabilir. 5 yıl sonunda satılırken ötv ödenmez.
    Vefat tarihi itibarı ile MTV ödemeye başlayacaksınız. Aksi halde birikir, cezalı ödersiniz.

Eğer tüm mirasçılar araç üzerinde hak sahibi olarak kalırsa, bu durumda evet, ruhsatta da kaskoda da o kişilerin adı yazılır

Üye
    kursat52 Avatarı

Gerçek Adı
    kürşat
    Son Giriş
    22.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ORDU
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın oturan boğa vefaat eden kişinin başka malı yok varsada araç değeri altında.. benim amacım en kestirme yol.. ruhsatta herkesin ismini yazdırmak istiyorum o zaman ötv ödenmiyormuş..bugün vergi dairesine gidip ön bilgilendirme yapıcam. aracada dokunmuyorum ne olur ne olmaz başıma kötü bişey gelir diye korkuyorum.. işlemler tamamlanana kadar durucak araç.

birde bunun süresi önemli mirasçıların biri istanbulda biri izmirde biri gümüşhanede biri orduda bide babaannemizin ölen kızı var onunda 4 çocuğu var onlarda mirsaçılar arasına giriyormu acaba...

keşke deneyimi olan birisi burda bana yardımcı olsa

Üye
    kursat52 Avatarı

Gerçek Adı
    kürşat
    Son Giriş
    22.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ORDU
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@OturanBoğa

vefaat eden babaannemizin köyde evi ve bahçesi varmış ne kadar eder bilmiyorum ama bunun için tespit mi yaptırmak gerekli.. eğer bir orantı olursa herkese feragat ettirip kayınpederimin üzerine almayı düşünüyoruım. kendi üzerime alamıyorum sanırım....

şimdi noterden veraset ilamı çıkartacağız toplamda 9 kişi var mirasçı.. ya birinin borcu varsa yeni ruhsatı çıkartamayacakmıyız ? ruhsata tüm 9 kişinin adını yazdıracağım aracı yeniden kullanmak için..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @kursat52

Ruhsata herkesin adı yazılırsa sorun olmaz. Mirasçıların tümü onay vermeli.

Bunun için bir süre kısıtlaması var diye hatırlıyorum. Ama şimdi buna dair detay bulamadım. Vergi dairesine gidip sorun bence bunu.

Evet, başka mal kaldığında bunun bir fiyat tespiti yapılmalı.

Mirasçılardan birinin borcu varsa, onun payına düşen kısım nedeniyle aracın satışı istenebilir yasal olarak. Bu en feci senaryo olur. Aman!