Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yusuf_1983 Avatarı

Gerçek Adı
    yusuf çavdarlı
    Son Giriş
    02.04-2017
    Saat
    00:06
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba iyi günler

2012 yılında araç almak istedim ve aracı kardeşimin üzerine ötv indirimli aldık.
    şimdi burada forumda okuduğum kadarı ile 5 yılın sonunda aracı satsamda kardeşim kısıtlı olduğundan aracın ücreti bi hesap açılarak bloke olacak ve ben parayı başka bi şekilde kullanmak istediğimde kullanamayacam.
    eğer parayı kullanmak istesem kardeşine masraf mı gösterecem neyi fatura gösterecem veye parayı hangi yöntemle çekebilirim?

Ikinci sorumda şu olucak aracın 5 yılı tamamlamasına 1 yıl var ve ben ötv sini ödeyip aracı satmak istesem yinede satıştan sonraki parada kardeşimin hesabınamı yatıcak yoksa parayı ben alabilecekmiyim
    bu konu hakkında cevap yazarsanız çok sevinirim çok teşekkürler

Üye
    ali.. Avatarı

Son Giriş
    11.04-2016
    Saat
    11:13
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@yusuf_1983

1 ay olmadı daha ben engelli kızı olan birinden araç aldım 5 yıl geçtiydi 2010 model araç yani parayı eline verdim direk hesap açma gibi bir durum söz konusu değil.

Üye
    yusuf_1983 Avatarı

Gerçek Adı
    yusuf çavdarlı
    Son Giriş
    02.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

peki aracı aldım dediniz satışta noter mahkeme kararı istemedimi..satıştan sonra paranın bankayamı yatması gerekiyo yoksa siz eldenmi verdiniz araç sahibine

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:49
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@ali..
    Anladığım kadarıyla araç sahibi kardeşiniz vesayet altına alınarak kısıtlanmış ve siz de vasisisiniz.
    Aracı satabilmek için vesayet makamı olan sulh hukuk hakiminden izin almalısınız önce.
    Araç satışından elde edilecek para evet bankada kardeşiniz adına açılmış bir hesapta bloke edilecek ve siz o parayı istediğiniz gibi kullanamayacaksınız. Parayı kullanabilmek için yine hakimden izin almak zorundasınız.
    Nasıl satarsanız satın, araç kısıtlı adına olduğu için o parayı kullanabilmeniz hakimin iznine bağlıdır.
    Çünkü Türk Medeni Kanununun ilgili maddelerine göre kısıtlının maddi menfaatleri vesayet makamı olan sulh hukuk hakimliği tarafından gözetilir.
    Yukarıda arkadaş, engelli kızı olan birinden araç aldım falan demiş.
    Belki kızı kısıtlı değil, belki 18 yaşından küçük ve vesayetle değil velayetle işlem yapılmış.
    18 yaşından küçükler için anne baba otomatikman velidir ve hakim iznine gerek duymadan bu işlemleri yapabilirler.
    Herkesin durumu bir değil yani, sizin için durum yukarıda yazdığım şekilde.

Üye
    fringe Avatarı

Son Giriş
    10.05-2017
    Saat
    21:57
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

biraz saçma bir durum bence.

engellinin belki rahatı için 1.dereceden yakınları araç alıyorlar,devlet bir kolaylık sağlamış sağ olsun var olsun.
    ama araç satılmak istendiğinde..araç satışından elde edilen para engellinin sayılıyor..iyide engelli aracının içinde gerçekte engellinin hiç maddi payı yoksa.aracı ya annesi,babası,kardeşi almışsa..ve gerçekten engellinin konforu için alınmışsa.sonrasında 5 yıl sonunda zaruri satılmışsa.örneğin ailenin borcu var.ödeyemiyor.aracı 5 yılın sonunda satıp borçları ödeyecekler. ama ne o mahkeme paraya şerh koyuyo.engellinin sayıyo.bence saçma..şahsi fikrim.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@fringe
    Devlet o hakkı engellinin hayatını kolaylaştırma amacıyla veriyor, başkaları onun üzerinden araç alıp keyif sürsün istediği zaman satıp çıkar sağlasın diye değil. Hakimin gözetiminde dedim, hiç kullanamaz demedim, hakim durumu gözlemler uygun görürse, kısıtlının menfaatine aykırı bir durum görmezse izin verir zaten.

Üye
    fringe Avatarı

Son Giriş
    10.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

iyide bende zaten dikkatli okursanız,engellinin ailesi engellinin hayatını kolaylaştırmak amacı ile iyi niyetle,engelli için zamanında kendi paralarıyla o engelli aracını almışlarsa ve 5 sene kullanmışlarsa engelli ile birlikte,ama 5 yılın sonunda da aracı satmak durumda kalmışlarsa,ama o araçta engellinin gerçekte 5 tl si bile yoksa,örneğin anne,baba veya kardeş kredi çekip o aracı almışsa dedim..o zaman buda engellinin yakınlarına büyük haksızlık..Nokta

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@fringe
    Araç engellinin üzerine olacağı için yasal olarak aracın sahibi de doğal olarak engelli olacak.
    Dediğiniz gibi düşünen biri de vergilerini ödeyip kendi üzerine alacak.
    Yasa, yönetmelik ve uygulama bu yönde ve biz burada bu doğrultuda yardımcı olmaya çalışıyoruz, bizim kendi yorumumuz değil yani.
    Yapacak bir şey yok.

Üye
    fringe Avatarı

Son Giriş
    10.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

orası öyle..yasa böyle,ama biraz sert bir yasa..ben zaten sadece kişisel yorumumdan bahsettim.Bu işi suistimal edip çıkar elde etmek isteyenlerin önüne geçen bir yasa bu haliye..bu doğru ..ama sanki diğer yandan ciddi ve samimi insanların zor durumda kalmasına da neden olabilir gibi geldi bu haliyle.tşk

Üye
    yusuf_1983 Avatarı

Gerçek Adı
    yusuf çavdarlı
    Son Giriş
    02.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

peki şuan kardeşimin uzerine olan aracı ben aracın ötv sini ödeyip uzerime alsam para yinede engelli kardeşimin üzerine yani hesabına yatmak zorundamı yatırmasak ne gibi bi sıkıntı olur cunku ben aracı alırken 10.000 tl peşin verdim geri kalanını 20.000 tl yı kredili odedim

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @yusuf_1983
    Evet her durumda para kısıtlı adına bir hesapta bloke edilecektir, çünkü araç sizin değil kısıtlının.
    Peki yatırmasam demişsiniz ama bunu zaten yapamazsınız, çünkü aracı satmak için hakimden izin almanız gerekecek ve bu aşamadan sonra hakim satışı denetleyecektir.