Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    patifa Avatarı

Son Giriş
    19.03-2017
    Saat
    19:30
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Herkese merhaba,

ehliyetim geldi ve arkasında 10.02 47 yazıyor ... sadece oto vites kullanabilir. iki tekerlekli araç kullanamaz. bir bayiye gittim hafta sonu ötv den muaf olabilmem için tertibat taktırmalıyız dendi. herkes farklı yorumluyor. sadece oto vites araç ile ötv muafiyetinden faydalanamaz mıyım?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:33
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    265
    Verilen Beğeniler
    422

@patifa

İki kalçada da kısıtlılık varsa, özel donanım şartı arar maliye. Diğer yandan "manuel vitesli aracı özel donanımsız kullanamayacağı, ama otomatik vitesli aracı donanımsız kullanabileceği raporla tespit edilenler otomatik vitesli aracı ötv indirimi ile satın alabilirler" der maliye.

Sizin durumunuzda bu konuya vergi idaresinin açıklık getirmesi lazım. Eldeki raporlarla vergi dairesine başvurmanız ve resmi görüş istemeniz lazım.

Üye
    sedatgedik Avatarı

Gerçek Adı
    sedatgedik
    Son Giriş
    03.01-2017
    Saat
    15:31
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

@patifa
    kardeşim.
    devlet hastanesine gidip otomatik yada özel tertibatlı araç kullanabilir gibi yazılı rapor alıçaksın.
    bu raporu bir sürücü kursuna gidip b den b.engelli ehliyete geçiş yapmak istiyorum diyeceksin.
    sürücü kursu seni sadece direksiyondan otomatik araç ile sınava sokaçak bu sınavı geçtikten sonra sürücü kurstan verilen tüm evrakları emniyete götüreceksin.
    adresine yeni ehliyetin b.engelli olarak geleçektir.
    ehliyetin geldikten sonra araç ayarlıycaksın senin vergi dairesinde işin yok. örneği Renault clio 1,6 araç aldığında onlar zaten vergi dairesiyle irtibata geçip indirim işlemlerini onaylatıyorlar. mahalle aralarındaki galerilerden alırsan sen uğraşırsın.

özel hastanenin böyle bir rapor verme yetkisi yokki onu nasıl vermişler muafiyetin olmamasının sebebide bu özel hastane muafiyetle alakalı rapor veremez.

@OturanBoğa
    abi bende başvurcaktım bana b sınıftan b.engelliye geçmek için raporlarla birlikte sürücüne kursuna gidip otomatik araç ile sınava gireceksiniz dediler. ama b sınıfı b sınıfı değiştirdiğinde gitmiyorsun direk emniyete gidiyorsun.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    265
    Verilen Beğeniler
    422

@sedatgedik

Evet, B-B ya da H-B değişikliği için sürücü kursuna gidilmiyor.

Üye
    patifa Avatarı

Son Giriş
    19.03-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

@OturanBoğa

öncelikle cevabınız için tekkür ederim. Bayide ogün arabayı almak istesem ötv siz alacak gibiydiim. ya kanun da eksiklik ya çalışanlarda bilgi eksikliği var hic birsey net değil. ben arabayı alacagım zaman önce gitmem gereken yer vergi daire mi olacak?
    teşekküler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    265
    Verilen Beğeniler
    422

@patifa

Raporlarınızla birlikte vergi dairesine gidip yazılı görüş isteyin.

Üye
    patifa Avatarı

Son Giriş
    19.03-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

@OturanBoğa

sanırım en mantıklısı bu. yardımlarınz için tesekkur ederim. bayi vergi dairesini aramış müdür görmek istemiş beni

Üye
    patifa Avatarı

Son Giriş
    19.03-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

LUTFEN bir sorum var bülent bey bu konuda bir yol gosterin. 2014 raporumla il sağlık müdürlüğüne gittim raporun da elden tertibatli oto vites araç kullanabilirdi. Il saglik müdürlüğü 10.02 47 kodu verdi ve ehliyetine bu yazıyor artik. Fakat vergi dairesi oto vitesi kabul etmez dediler tekradan devlet hastanesi heyetine gitdim. Yeni raporda elden tertibat değil de özel twrtibatli otv indirimli yazmoslar ama vergi dairesi tertibat kodu istiyor. Il saglik müdürlüğü de oto vites araç da tertibata girer diyor.. Ortada kaldım ; ( ve il saglik heyete tekrardan sokmuyor. Siz oto vites aracı otv indirimli alabilirsiniz diyor .. neyapmali ? Aracın yari fiyatında verdim. @OturanBoğa

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    265
    Verilen Beğeniler
    422

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    @patifa

Vergi dairesi neden tertibat kodu istiyor anlamadım? İlk kez duruyorum... Onlar araç için engelli sağlık kurulu raporu isterler ve orada kod yazmaz. Ayrıca bir de ehliyet var mı diye bakarlar, o kadar.

Üye
    patifa Avatarı

Son Giriş
    19.03-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

@OturanBoğa merhaba vergi dairesi sen diyor oto vites değil tertibatlı araç kullanabilirsin. ;(her iki kalcanda protez var sadece sol olsa ozaman kabul ederdim diyor) ama il saglık müdürlüğü senin için oto vites yeterli diyor. tertibat taktırsam o da olmuyor bu sefer ehliyette tertibat kodu yazmadıgı için bu sefer TSE den geçmez diyorlar.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    265
    Verilen Beğeniler
    422

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @patifa

Vergi dairesine kendi çıkardıkları tebliği hatırlatın:

Madde 1-3
    "Öte yandan,*manuel*vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir."

Yani, manuel -vitesli araç kullanamadığınıza, otomatik vitesli araç kullanmanız gerektiğine dair rapor aldığınızda, ötv-mtv avantajından yararlanırsınız.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12