Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    captain1983 Avatarı

Son Giriş
    21.05-2016
    Saat
    15:06
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba bizim babamız adına engelli aracımız var süresi önümüzdeki ay doluyor!ama organik akıl bozukluğu olduğu için vasi kararı istendi! Sizce bu durumu aşabilirmiyiz?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Vasi kararı alınır onda bir şey yok da araç alım izni içeren ek karar hakimin insiyatifinde. Olmaz derse yapacağınız hiç bir şey kalmıyor.

Üye
    captain1983 Avatarı

Son Giriş
    21.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba, sulh mahkemesine vasi atanması ve araç alımı için ek karar talebinde bulunduk!avukat arkadaşımız sonucunabakmak için mahkemeye ugramış, raporun yenilenmesi istenmiş! Henüz eve karar gelmedi ama! Aynı hastaneden raporun yenilenmesini talep etsek yapılırmı yoksa yenşden heyet kontrol işlemlerinemi girecez?

Üye
    captain1983 Avatarı

Son Giriş
    21.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar merhaba, acil yardımınıza ihtiycımız vvar.araç alımı için hangi bayiye gitsek vasi kararı gerekiyor dendi!mahkemeye vasi atanması için başvuruda bulunduk oda heyet kurulundan vasi atanıp atanamayacağı konusunda rapor istedi hastanede raporda tmk 408 maddesine göre vasi gerekir yazmışlar!çünkü babamızın akli dengesi yerinde ! Mahkemeye 15 gün ! Vasi atanması işinin zor olduğu ! Alım satımlarda mahkeme kararı gerektiği bilgisini aldık! Aslında ilk aracı alırken bu tarz sorunlarla hiç karşılaşmadık! Süresi doldu yeni araba alalım dedik işimiz sarpa sardı! Akıl verecek yol gösterevek arkafailarımuz varda çok seviniriz

Üye
    captain1983 Avatarı

Son Giriş
    21.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba , bir konu hakkında yardım isticektim.babamızın adına engelli raporu ile 5 yıl önce araç alduk!süresinin dolması nedeni ile yeni arac almak için bayiye gittiğimizde zihinsel kısmında organik akıl bozukluğu yazdığı için vasi olmadan araç alamayacağımız söylendi!biZde vasi atanması için mahköeye başvurduk hakim vasilik için rapor istedi! Kurula girdiğimizde psikyatri doktoru babamın akli dengesnin yerinde olduğunu! O istemeden vasi atanmayacağını belirtti ve sağlık kurulu raporuna tmk 408e göre vasi gerekir yazmışlar! Ben bu şekilde vasi kararı olmadan araç alabilirmiyim?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@captain1983
    Öncelikle ziyaretçi mesajı ile soru sorulmaz genelde o kısma hiç bakmam bile sadece gözüm takıldı bugün, neyse.
    Türk medeni kanununun 408. maddesi kendi isteği ile kısıtlanmayı kapsar, zihinsel engelden dolayı zorunlu kısıtlanmayı düzenleyen madde 405 dir.
    Dolayısıyla babanızın vasiye gerek olmadan araç alabilmesi gerekmektedir. Ama raporda zihinsel işaretli olduğundan bayi de haklı.
    Bu aşamada ne yapılacak, hem rapor hem akıl sağlığı yerinde 408 e göre kısıtlanabilir raporu birlikte götürülüp halledilebilir mi, yoksa rapor mahkemeye götürülüp hakimden vasiliğe gerek yoktur kararı çıkarılıp mı götürülür uygulamadan tam emin değilim.
    Ama babanızı zorunlu vesayet altına alamazlar o kesin, 408. maddeden sadece yaşlılık gibi sebeplerle isteğe bağlı vesayet altına alınabilir.

Üye
    captain1983 Avatarı

Son Giriş
    21.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp

Ufuk bey teşekkürler.hakimle dava tarihi önce konuşmamız sorun olabilirmi?sağlık kurulu raporumuzda aleni bir şekilde akli dengesi yerindedir yazmamışlar! Sadece tmk 408 e göre vasi gerekir yazılmış!trafik-bayi ve vergi dairesinde sorun yaşamamak için , akli dengesi yerindedir raporuda alsakmı?zihin kısmında organik akıl bozukluğu yazmasına ragmen 5 yıl önce araç alabilmiştik!organik akıl bozukluğu felçli hastalarda yazılıyormuş?şaştım kaldık ne yapacağımız....

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@captain1983
    Hakimle dava tarihini beklemeden konuşabilseniz de o tarihten önce karar çıkartacağını sanmam ama bilemem tabi.
    Akli dengesi yazmadan sadece tmk 408 e atıf yapan raporla bence de zor. Bırakın 408. maddeyi, tmk nın Türk Medeni Kanunu olduğunu bilen kaç bayi, kaç vergi dairesi çalışanı çıkar sizce?
    Ben olsam dava tarihini bekler hakimden ''vasiliğe gerek yoktur'' kararı alır raporumla birlikte bu kararı ibraz ederim.
    Tabi soruşturun yine de çevrenize, ben kendimce mantıklı bulduğum yöntemi yazıyorum.
    Kolay gelsin.

Üye
    captain1983 Avatarı

Son Giriş
    21.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp

Merhaba,

Raporun düZenleyen hastaneye düzeltmesi için gittim!psikiyatri doktoru aleni şekilde alt rapora akli dengesi yerinde vasi gerekmez yaşlılığı ve hastalığı nedeni ile isterse vasi atanır yazmış! Bunu rapora yazarmısınız dedim ! Mahkemden yazı getirin dediler biz yazıyı mahkemeye yollamışız dediler!adliyeye gittim yazı veremeyiz kararı bekleyin dediler!dediğiniz gibi trafik müdürlğüne aldıpım vasi raporunu gösterdim adamlar biz 408 falan bilmeyiz burda vasi tayini gerekir yazıyo dediler��Pes ettim elimizde raporla rezil olduk!traji komik bir haldeyim!bu arada medeni kanunu, adliyeyi, vergi dairesini trafik müdürlüğünün tüm işleyişini ögrenmiş oldum...

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@captain1983
    Ne desem bilemedim, sanki herkes vatandaşın işini yokuşa sürmek için seferber olmuş...
    Şunu adam gibi rapora işleseydiniz ya, memuru görevlisi ne bilsin tmk nedir 408 nedir?
    İsterseniz bir de tmk vasilik ile kısıtlamayı açıklayan 405,406,407,408 gibi maddeleri içeren bir çıktı alıp gidin ama yine de ümitli değilim, koltuğa çökmüş birçok memurun kanun maddesini yorumlama kapasitesi bile şüpheli, aöa belli de olmaz aklı başı yerinde birine de denk gelebilirsiniz.

Üye
    captain1983 Avatarı

Son Giriş
    21.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ufuk bey merhaba,
    Raporumuzda organik akıl bozukluğu yazıyor!internette biraz bakındım Demans demek oluyormuş!biz mevcut raporumuzu güncelletsek demans yazdırsak bu rapor içinde vasi istenirmi?yada yeniden kurula girsek % 90 ın altında kalırsak ilk raporumuz geçersizmi olur?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@captain1983
    Demansa vasi isteniyor malesef.
    Ötv muafiyeti için her zaman son rapor geçerlidir, bence tekrar rapor gibi bir risk almayın.
    Trafik tescil kesinlikle ikna olmuyorsa mahkeme tarihini bekleyin derim.

Üye
    captain1983 Avatarı

Son Giriş
    21.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ufuk bey fikir verdiğiniz için teşekkürler,
    Bugün il saglık müdürlüğüne rapora itiraz için gittim ordaki görevli farklı bir hastaneye yönlendirme yapabileceklerini fakat ordan çıkacak farklı bir sonuç durumunda üçüncü bir hastaneyede sevk yapacaklarını belirttiler?böyle bir uygulama varmı? Bizim işimizmi ters gidiyor anlamadım?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@captain1983
    Evet itiraz durumun uygulama bu şekilde.
    Rapora itiraz ettiğinizde il sağlık müdürlüğü sizi farklı bir hastaneye sevk eder.
    Sonuç ilk raporla aynı çıkarsa hüküm kesinleşir.
    Sonuç ilk rapordan farklı olursa il sağlık müdürlüğü sizi bu kez 3. olarak bir hakem hastaneye sevk eder.
    Hakem hastanenin vereceği karar kesin olarak kabul edilir.
    Çok uzun ve meşakkatli bir yoldur.
    Dava tarihini bekleyip ona göre hareket etmenizi önermiştim, tabi siz bilirsiniz.

Üye
    captain1983 Avatarı

Son Giriş
    21.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ufuk bey ilgi ve cevaplarınız için teşekkür ederiz!bugün eşimle konuşarak bu kanal ile araç alımından vazgeçtik!davaya gitmicez çünkü hakimin nasıl bir karar vereceğini bilmşyoruz?vasi ataması yapılarak daha zorlu bir sürece girmek istemiyoruz!bu saçma, keyfi ve kirli düzenden midemiz bulandı!babamız gerçekten engelli ve araç alamazken insanlar rüşvette torpille yada bir telefonla rapor alıp araça biniyor ya hakkımızı helal etmiyoruz.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon