Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 46 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    cihan_s Avatarı

Gerçek Adı
    CİHAN
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    10:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Tekrar merhaba,
    &
    vergi dairesine gittim. Raporda -sol alt ekstremitede hareket kısıtlılığı- yazmasına rağmen benden oran belirtilmiş sağlık kurul raporu istediler ısrarla. Raporu verdim orada da sol ayağımdaki sakatlığı tıp dilinde -sol koksartroz- diye belirtmiş doktor.

birincisi, memur - bu rapor olmaz , ben birşey anlamıyorum bu rapordan diye saçma sapan bir bahane buluyor, ve doktorun yazması gereken cümleyi söylüyor. Ayağımda ne olduğunu yazacak ve raporda da otomatik vitesli araç alabilir vs gibi ifadeler olacakmış. Doktor sanki babamın oğlu gidip ne yazacağını söyleyeceğim. İlk rapor alırken cümle düşüklüğünü görüp düzeltilmesini rica ettim Adamlar -biz kalemi sana verelim istediğini yaz olmazsa- diyerek terslediler.

ikincisi , sol ayağımda bulunan rahatsızlığın ehliyet raporunda da belirtilmiş olmasına rağmen ısrarla çeşit çeşit bahaneler bularak geçerli olmadığını söylüyor. Yasal dayanak göstermeden. Yok genelge gelmiş miş yok önerge gelmiş miş vs...

genelgede -şu tarihten önce alınmış raporlar geçersizdir - diye bir ibare varmı diyorum cevap yok, olay başa sarıyor. Ve bizi aklı sıra alaya alarak -sizin bu işleri bilmediğiniz belli- diye pişkin pişkin konuşuyor.

bana sokak ağzıyla laf yapıyor , yasal bir dayanak yok. Tek haklı olduğu nokta raporda yazım hatası olması sanırım. O da doktorun bu konularda tecrübesiz olmasından kaynaklı diye düşünüyorum.

olayın sonucu ise vergi dairesi müdürüne kadar olayın gitmesiyle netleşti.

Md. Yardımcısı üst amirine çıktı ve geri geldiğinde -siz evraklarınızı hazırlayıp getirin - işlemi kontrol edelim dediler.

Sonuç ne olacak bilmiyorum ancak ben olumlu bir sonuç beklemiyorum. Yasal bir dayanak olmamasına rağmen kendilerince yorum yapıp kafalarına göre rapor yenileme istiyorlar. Ve raporda yazmasını istedikleri ibareyi söylüyorlar.

madem o ibarenin olması gerekiyor o Zaman sağlık bakanlığı ve maliye bu konuda standart bir rapor ibaresi belirleyip tüm doktorlara ileterek raporlarda uygunsa belirtilen ifadelerin olmasını sağlamalı. Yoksa bir vatandaş gidip herkesin keyfine göre rapora ibare yazdıramaz.

Konu şimdilik bu kadar bakalım sonuç ne olacak.

Bilgilendirme yapan ve konuyu takip eden herkese teşekkür ederim. Süreçle ilgili tekrar bilgilendirme yapacağım.

Üye
    Ender_Erdem Avatarı

Gerçek Adı
    Ender Erdem
    Son Giriş
    18.10-2017
    Saat
    14:22
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Cihan bey maliyeden cevabınızı yazılı olarak almanızı öneririm. Daha önceden söylediklerini inkar etmede üzerlerine başka kurum tanımam. Oda olmadı maliye bakanlığı -Gelir idaresi müdürlüğü - Ötv Şefliği ile konuşmanızı tavsiye ederim. Bimer aracılığı ilede bu arada başvurunuzu yapın. Size yazılı olarak verecekleri gerekçe önemli. Gerekçeye göre davranıcaz. Şimdi benim öğrenmek istediğim mesele ise sizin Engelli sağlık kurulu raporunuzda özel tertibatlı araç kullanabilir engel durumuna göre(otomatik vitesli-tertibat durumu) yazıyormu ?

Üye
    cihan_s Avatarı

Gerçek Adı
    CİHAN
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli sağlık kurulu raporunda kullanabileceğim araç ile ilgili herhangi bir ifade yok. Raporda sol alt ekstremitede bulunan rahatsızlığım ve diğer rahatsızlığım ile ilgili bilgi-tanı durumu belirtilmiş. bu raporu 16.12.2010 tarihinde aldım. Araç almak istedim fakat raporun bu olmadığını , h sınıfı ehliyet için Sağlık kurulu raporu almam gerektiğini ilettiler o dönem. Ve tekrar hastaneye gittim sağlık kurul raporu için , raporu aldım, burada herhangi bir oran belirtilmemiş. Ancak raporda 'sol alt ekstremitede hareket kısıtlılığı ' - 'tanı;sol koksartroz' yazılarak, otomatik vites araç kullanabilir, h sınıfı sürücü olur ibaresi var. Engelli sağlık kurul raporum süresiz ve bu raporu almak 2 ay sürüyor, her önüne gelen benden rapor yenilememi isteyecekse işimiz var demektir.

Bir kere raporda bulunan 'sol alt ekstremitede hareket kısıtlılığı '-'tanı;koksartroz' , 'fren-gaz tertibatı sağ ayak kumandalı manuel otomatik vitesli araçta h sınıfı sürücü olur' ifadesi araç için yeterli bir ibaredir. Doktorun ifade biçimi yanlış olabilir ancak konulan tanı Nasıl bir araç kullanılması gerektiğini ifade etmektedir. Ama yok, bu raporu yok sayıyorlar ve engelli sağlık kurul raporunda 'bu adamın sol ayak-bacağında hareket kısıtlılığı-uyuşma-karıncalanma- gibi rahatsızlıklar bulunmaktadır, h sınıfı ehliyeti ile tertibatsız otomatik vitesli araç kullanabilir, ve bu kapsamda ötv istisnasından faydalanabilir' dıye bir ibare istiyorlar. Bunu doktora yazdıramazsınız, dediğiniz anda alacağınız raporuda unutun. Öyle bir kural varsa maliye bakanlığı sağlık bakanlığına ne yazılması gerektiğini içeren bir talep gönderir herşey standart olur biter, herkes farklı ibare istiyor ve engelliye engel olmak için bütün yolları deniyorlar.

İşlemler pazartesi günü netleşecek. Ne olacağını bilmiyorum şuan. Red gelirse bunun yazılı bir açıklamasını isteyeceğim, bakalım ne olacak. Gün içinde raporun bir ekran görüntüsünü eklemeye çalışacağım.

not : maliyede çalışan memurlar -55- yaş ve üstü olduğu için derdinizi anlatmak ve hakkınız olan indirimi almak çok zor. Ellerinden geleni yapıyorlar zorluk çıkarmak için, sanki babalarının kesesinden bize fayda sağlıyorlar.

Üye
    bimci Avatarı

Gerçek Adı
    ismail arısoy
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    10:10
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    11

Güya bu memleketin anayasasında bile "engellilere pozitif ayırımcılık" tan bahsetmesine rağmen devlet en tabii haklarını bile verirken bizlere kırk takla attırıyor ne yazık ki...

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:32
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    56
    Verilen Beğeniler
    45

haklardan bahsediliyor ama haklar geri alınıp nasıl zora sokarız da zaman kazanırız.

Üye
    disc55 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oran yazan başka raporun yok mu? eğer varsa rapor birleştirip işini halledebilirsin .benimde bir arkadaşın raporunda oran yoktu vergi dairesi kabul etmedi.yeniden rapor çıkarıp öyle halletti işini.

Üye
    cihan_s Avatarı

Gerçek Adı
    CİHAN
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dertleri oran falan değil, doktorun teşhisini anlamamaları ve kendi bildikleri gibi yorum yapmaları.

Dostlar, yazacak çok şey var ancak moralim sıfır oldu bu konu nedeniyle.

hakkım resmen gasp ediliyor hem de bir devlet memuru tarafından.

yarın öğleden önce belli olur durum ama ben çok gergin ve huzursuzum.

Kendini bilmez insanların engelliye engel olmak için gösterdikleri çabadan dolayı çok kinli ve öfkeliyim.

cuma günü aracın işlemlerini bitirip teslim almış olmam lazımdı. Çünkü rutin işlerimi araç olmadan yapmakta zorlanıyorum. 2 gündür araçsız olmam beni çok fazla hırpaladı ve şuan bitik bir durumdayım. Bakmak zorunda olduğum bir ailem var , bende her an rahatsızlanabiliyorum çocuklarımda. Araçsız rezil oluyoruz. Ve ben çok fazla ayakta kalamıyorum.

Yarın olumsuz bir sonuç çıkarsa bunun resmi bir yazıya dökülmesini isteyip ardından yasal olarak işlem başlatacağım. Bu resmen hak gaspıdır. Başka bir açıklaması yoktur.

Bu sürecin daha hızlı sonuçlanması için öneriniz ne olur. Hakkı'm olanın elimden alınmaya çalışılmasını hangi birim daha çabuk çözüme kavuşturur? Yardımcı olursanız sevinirim.

Üye
    cihan_s Avatarı

Gerçek Adı
    CİHAN
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkese iyi akşamlar ,

dün vergi dairesine evraklar verilmişti ancak haber çıkmayınca bugün sabahtan yeni rapor çıkarmak üzere hastaneye gittim.

kuruldaki görevli de mevcut raporla araç alamayacağımı ve rapor sürekli de olsa yeniden rapor almam gerektiğini ifade etti.

ötv-mtv değerlendirmeli rapor için işlemlere başladım ve sgk'lı olmama rağmen 200 tl para ödedim.

7 yada 8 ayrı bölüme muayene olup tetkikleri yaptırdım.ortopedi doktorum rapora 'sol kalça ve diz'i çekemiyor, otomatik vites bu hasta için özel tertibattır' ibaresini düştü. İşlemleri tamamladım ancak Hematoloji bölümünün değerlendirmesi 10 gün sonra yapılacak ve ardından kurula gireceğim.

işlemleri tamamlamak üzere iken aracı satın aldığım bayi beni aradı ve hayırlı olsun dedi.

vergi dairesi onayı vermiş ancak bayiden -bir sorun olursa mesuliyet firmamızdadır- şeklinde bir yazı almış. Bayide benden böyle bir yazı alacak yarın aracı teslim ederken.

yeni raporumun işlemleri de bitmek üzere olduğu için birşey demedim, yarın kısmet olursa aracı teslim alacağım. Yeni rapor çıkınca da hem bayiye hem de vergi dairesine götürüp dosyaya konulmasını isteyeceğim.

bir sorun olmayacağını umuyor ve stresli bir haftanın ardından sizinle bu gelişmeyi paylaşıyorum.

herkese ilgisi ve yardımcı olma isteği için ayrı ayrı teşekkür ederim.

Üye
    cihan_s Avatarı

Gerçek Adı
    CİHAN
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar,

Şaka gibi. Kriz geçireceğim o derece.

Trafik şubede raporda o ibareyi istedi ve plaka vermedi. İşlemler yine durdu.

Trafik şubenin rapor ve ehliyet sorma gibi bir görevi var mı?

Üye
    Master Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    23:09
    Yaşadığı Yer
    IZMIR
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    31

Cihan kardeş çok geçmiş olsun. Senin hikayeni okurken bende çok fazla gerildim çünkü bende yarın sıfır aracımı çekici ile vergi dairesine götürüp onaylamalarını bekleyeceğim. Fakat ben omurilik felçlisiyim ve ÖTV muafiyet oranım %92 fakat bende verdi dairesinden çok korkuyorum. 1 hafta evvel aracımı sattım ve aracı satarken ocak vergisini ödemelisiniz dediler ve elbette ben ödemeden işlemi yaptırdım. Dedim arabanın engeli kalkıyor evet ama benim engelim kalkmıyor ve ben yasal olarak MTV ödemiyorum onun için benden bu parayı istemeniz yasalara aykırıdır dedim ve kararlarından vazgeçtiler. Demem o ki vergi dairesinde bir kural vs yok. Kim kafasına ne eserse kural koyuyor. Engellilerin hakkı engelsizlerin elinde oyuncak oluyor. TSE proje çizilmesi için 2011 de aldığım rapor geçersiz dedi ve bende 2008 de aldığım raporu verdim tamam bu geçerli dediler (ŞAKA GİBİ) Bakalım yarın 2011 raporum ile vergi dairesine gideceğim ve sonuç ne olacak.(2011 raporumla sıfır araba alıp proje çizdirmeme rağmen geçersiz dediler. Bu da ayrı ŞAKA galiba) Yarının sonucunu buradan yazacağım. Hepimize geçmiş olsun ve Allah yardımcımız olsun.

Üye
    cihan_s Avatarı

Gerçek Adı
    CİHAN
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Valla mevcut düzen engelliye destek değil daha çok engel olmakta. Herkes kendi yorumu ve insiyatifi ile işlem yaparsa işimiz iş. Ki memurlar Adam yerine koyup suratımıza bakmıyor, çözüme yönelik hiçbir davranışları yok. İndirimden araç alıyorsun ama sanki Adamın namusunu alıyorsun öyle surat ifadeleri var. Bu babanızın hayratı değil ki, devletin bize tanıdığı bir kolaylık ve destek hizmetidir. Ve sen kanunlara uymak zorundasın, kafana göre rapor isteyip o rapora yorum yapamazsın. Komedi gibi ülke olduk.

Üye
    disc55 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

o ibare vergi dairesini ilgilendirir. sonuçta ötv+mtv muafiyetini verecek olan yani onay mercii vergi dairesi.öyle saçmalık olur mu?

ben de Allah kısmet ederse yeni araç alıyorum.tertibat taktırdım.proje çizildi.yarın vergiler ödenecek bayi tarafından.sonra vergi dairesinden yoklama memuru gelip tertibata bakıp tutanak tutacak.cumartesi araç fenni muayeneye gidecek.pazartesi de plaka ruhsat işlemleri.salı gü teslim alırım bir aksilik olmazsa.

vergi dairesine gitmeyin.memur bayiye gelsin.ben öyle yapacağım.

Üye
    disc55 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cihan bey 2006 nın 7. ayından önce alınan raporlar geçerlidir.raporda oran olacak.süreklidir yazacak.bir arkadaşımın başına geldi oran yazmıyordu.yeni rapor alıp ötvsiz araç aldı.

cihan bey inceleyin bir.http://www.gib.gov.tr/node/87063

e) Sağlık Kurulu Raporlarının Tarihi

Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendindeki istisnadan yararlanmak için, 29/6/2006 tarihli ve 2006/10660 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Resmi Gazetede yayımlandığı 16/7/2006 tarihinden önce alınmış olan raporların, söz konusu Kararname eki "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" hükümlerine uygun olarak yenileneceğine dair ÖTV mevzuatında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu tarihten önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan sağlık kurulu raporları da ÖTV istisnası uygulamasında geçerli bulunmaktadır.

Üye
    Master Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    23:09
    Yaşadığı Yer
    IZMIR
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    31

Bugün aracımı çekiciyle vergi dairesine götürdük ve araca bakılıp tutanak tutuldu. tutanakta tertibat vs takılıdır aracç görülmüştür vs vs gibi bilgiler vardı. İmzaladım. Yarın sonuç açıklabacakmış. Birde duvara bir kağıt asmışlar, "Engelli raporu olur veya olmaz diye cevap verilmez" yazmışlar. sanırım bir komite veya müdür var. Bu kişi raporları onaylıyor. Bakalım benim kaderim ne olacak.. Bu arada sen ne yaptın Cihan dostum?

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar kısa ve öz maliyeden sorumlu vali yardımcısının yanına çıkın ve durumu izah edin. Bende 2013 de aynı şekilde geri tepti raporumu kabul etmediler , bimere yazdım 3 ay sonra tekrar heyete git dediler v.s gibi saçma sapan işler yüzünden 40 bine aldığım araba 60 bin oldu daha sonra aradılar gel hak kazandın die saçmaladılar savunma istenince oldu tabi bu ama siz direk maliyeden sorumlu vali yardımcısının yanına gidin....

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon