Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hndzngl Avatarı

Son Giriş
    21.03-2016
    Saat
    17:42
    Yaşadığı Yer
    malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhabalar herkese
    Kayınpederimin %90 raporu var eşim bu rapor üzerinden araç almak istiyor 43.000 tl lik araç bize kaça mal olur? eşimin babası başka şehirde biz başka şehirdeyiz bu bir problem teşkil edermi teşekkürler

Üye
    fsmehmet Avatarı

Gerçek Adı
    fsmehmet
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    11:03
    Yaşadığı Yer
    Yozgat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

yaklaşık 29-30 bin lira olur

Üye
    hndzngl Avatarı

Son Giriş
    21.03-2016
    Saat
    17:42
    Yaşadığı Yer
    malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

peki kayınpederim başka bir ilde ikamet ediyor alım satım işlemlerini o ildemi yapmamız gerekir bu iş için prosedür nedir nasıl bir yol izlemeliyiz?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

@hndzngl

Araç raporlu kişinin adına kayıtlı olur. İşlemler başka ilde de olabilir. Önemli olan bu işlemler için gerekli vekaletin verilmiş olmasıdır.

Aracı -istisnasız- herkes kullanabilir. Ruhsattta bunun aksi bir ibare olmamalı

Raporlu kişi vefat ederse araç geride kalan hak sahiplerine eşit olarak devrolunur.

Üye
    hilal72 Avatarı

Gerçek Adı
    hilal
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sizene
    Alınan Beğeniler
    65
    Verilen Beğeniler
    13

evet dedğiniz gibi oturanboğa aklı nı çalıştıran her kes birilerin üstüne çok ucuza indirimli sıfır araç alabilir nerde kaldı adalet ha beni bunu yazdım diye sdilecekseniz bilinki binlece kez yazacağım artı bimere şikayetimi yaptım bu konu ile ilgili bilginiz olsun o kişiyi de yazdım kimse hiç bir zaman haksız kazanç elde edemez malda kazanamaz hakkınız varsa alırsınız yoksa biraz daha fazla para ödeyip istediğiniz aracı alırsınız ozaman sizde bana bir vekalet verin bende bir araç alayım olmazmı insanı delirtiniz inanınki

melek hareketli resim 0107 - Görme engelli babam adına ÖTV'siz araç alırsak başka ilde kullanabilir miyiz?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Bu arada, bunun kontrolü/kararı nasıl verilir bilmiyorum ama, aracın başka ilde kullanımına dair şöyle bir ayrıntı var ki, aman diyeyim:

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ

İstisna kapsamında ilk iktisabı yapılan taşıtın, engelli kişi tarafından bizzat kullanılması; engelli kişinin taşıtı bizzat kullanmasının mümkün olmaması halinde ise sürekli olarak istifadesine sunulması gerekmektedir. Taşıtın, zorunlu sebepler dışında, engelli tarafından bizzat kullanılmadığının veya engellinin taşıtı bizzat kullanamayacak durumda olması halinde taşıtın bariz bir şekilde engellinin istifadesine sunulmadığının tespiti halinde, istisna şartlarının ihlal edildiği kabul edilir ve ilk iktisapta ödenmeyen ÖTV, vergi ziyaı cezası ve gecikme faizi ile birlikte malul veya engelliden aranır. Ayrıca, taşıtın ilk iktisabında yaptırılan hareket ettirici aksamın, sonradan söküldüğünün tespit edilmesi halinde de aynı yönde işlem tesis edilir. Söz konusu durumlara ilişkin tespitlerin, ilk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçtikten sonra yapılması halinde, ilk iktisapta ödenmeyen ÖTV ile ilgili olarak herhangi bir işlem tesis edilmeyeceği açıktır.

Üye
    hilal72 Avatarı

Gerçek Adı
    hilal
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sizene
    Alınan Beğeniler
    65
    Verilen Beğeniler
    13

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    evet bu tebliğde açık ve net olarak yazıyor zaten. soru soranlara cevap olarak güzel bir belge olmuş