Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 16 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Concept Avatarı

Gerçek Adı
    Ulvi
    Son Giriş
    28.04-2017
    Saat
    19:10
    Yaşadığı Yer
    Bursa/Yıldırım
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sevgili abiler şu anda bizim manuel vites arabamız var eşimle beraber kullanıyoruz ancak ben sol kol ve sağ ayak polio sekeli var ve benim ehliyetim yok. ehliyet alıcağım ancak manuel vites arabayı tiptronic araç ile değiştirip hem ben hemde eşim kullanacağız. h sınıfı ehliyet için başvuru yapacağım ancak tiptronic araca da özel aparat taktırmak istemiyorum eşimde kullanabilsin diye. bana yardımcı olur musunuz

Üye
    Dangerman Avatarı

Gerçek Adı
    Ozan
    Son Giriş
    13.05-2013
    Saat
    13:23
    Yaşadığı Yer
    İskenderun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eşiniz engelli değilse kullanması yasak h sınıfı ehlıyet ıle ötv ve mtv muaf aldıgınız aracı..

Üye
    Concept Avatarı

Gerçek Adı
    Ulvi
    Son Giriş
    28.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa/Yıldırım
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eşim engelli değil ve aracıda onun adına almak istiyorum. onun kullanmasında sanırım sakınca olmaz. benim aparat kullanmadan h sınıfı ehliyetle kullanmamda sakınca ne olabilir. ehliyette de otomatik vites kullanabilir yazdığını varsayalım

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Eşinizin sizin aracınızı kullanmanın tek şartı vardır.Oda otomatik vitesli araç.Özel tertibatlı aracı eşiniz kullanamaz.

Üye
    Concept Avatarı

Gerçek Adı
    Ulvi
    Son Giriş
    28.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa/Yıldırım
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

otomotik vitesten kastınız düz şanzumanlı mı? tiptroınic ( yarı otomatik ) şanzumanlı mı? yani ehliyette otomatik viteslia raba kullanabilir ibaresi yazarsa tiptronic kullanamaz mıyım

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Triptonik vitesli araç zaten otomatik(leştirilmiş) vitesli araç sayılır. Dolayısıyla, "Direksiyonunda topuz bulunan otomatik vitesli araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli rapor alırsan, otomatik/triptonik vitesli tüm araçları kullanırsın ve doğal olarak eşinle aynı aracı kullanabilirsiniz.

Not: Ama bu tür bir sürücü belgesiyle vergi muafiyetli araç almak mümkün değildir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Concept Avatarı

Gerçek Adı
    Ulvi
    Son Giriş
    28.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa/Yıldırım
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hocam tiptonic arabayı kendi adıma alıcak olursam ötv ve mtv den muaf sayılırım sanırım. herhangi bir aparat takmadan eşimin kullanma imkanı olabilir mi? kullanamaması durumunda otomobili kullanırsa cezai müeyyidesi var mı? varsa ne gibi müeyyide uygulanır

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Yukarıda yazdıklarımı okumuyor musun?

Triptonik vitesli ya da otomatik vitesli araç özel donanımlı araç SAYILMAZ. O yüzden o şekildeki aracı vergi muafiyetiyle satın ALAMAZSIN.

Vergi muafiyetiyle alacağın aracı senden başka birinin kullanması MÜMKÜN DEĞİL.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Concept Avatarı

Gerçek Adı
    Ulvi
    Son Giriş
    28.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa/Yıldırım
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

okuyorum elbette ama diyorumki adıma olursa ve başkasıda kullanırsa benim aracımı cezai müeyyidesi nedir. Yani trafik yakalarsa ne gibi yasal işlem yapar üstad onu soruyorum

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Yetkisiz araç kullanmaktan hapis cezasına kadar yolu var.

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    05:04
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Otv muafiyetinden yararlanmadan otomatik vitesli sıfır yada ikinci el bir aracı herhangi birisi gibi satın alıp daha sonra engeline uygun bir tertibat taktırılsa, bu aracı da mı engelliden başkası kullanamaz?

Üye
    Dangerman Avatarı

Gerçek Adı
    Ozan
    Son Giriş
    13.05-2013
    Saat
    13:23
    Yaşadığı Yer
    İskenderun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim bir tanıdık arabası calındı engelli aracı arac istanbulda bulundu aparatıda sökülmüş halde oldugu için engelli arkadasın eşi gıttı almaya aracı.. aracı alıp gelırken kaza yaptı eşinin aracı ve calınmış eşi gelip alamaz aparatı yok bu durumda bıle arac baglandı maliye 70 bin tl ceza ve 3 ay hapis cezası oda paraya cevırıldı vs vs vs bu olaya bizzat sahit oldum...

Üye
    Concept Avatarı

Gerçek Adı
    Ulvi
    Son Giriş
    28.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa/Yıldırım
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

trafik ona aracı nasıl verdi bu nasıl iş. bu durumda trafik suçlu olmuyor mu? kazaya sebep olanları şikayet etmesi lazım bana göre yada trafik memurları aracı buluındukları yere kadar getirmeleri gerekmezmiydi.

siyah pelerinli kendine uygun aparat taktırırsan bir başkası aracı kullanırken ona aparat yüzünden kullanımda zorluk çekmeyecek mi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Trafikte uygulanan para cezası bir yana, esas ağır olacak olan Maliye'nin açacağı davadır. Maliye, aracın vergi muafiyeti ile alınmasını sağlayan "aracı kendinden başka kimse kullanmayacak" şartının ihlal edildiğini söyleyip, araç alınırken muaf olunan ÖTV'nin faiziyle geri alınmasını talep edebilir, ve alır! (bkz: http://www.engelliler.biz/forum/huku...dir-hukuk.html)

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    05:04
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Concept Mesajı Gör
    siyah pelerinli kendine uygun aparat taktırırsan bir başkası aracı kullanırken ona aparat yüzünden kullanımda zorluk çekmeyecek mi?
    Aklımdaki şu idi; henüz yaptırmadım ama yakın zamanda yaptıracağım, portatif çıkarılabilir bir şekilde gaz pedalının sola alındığı bir tertibat düşünüyorum... Normal birisi kullanacağı zaman tertibatı basitçe çıkarabilecek... Normal yollarla aldığım herhangi bir ikinci el aracı bu şekilde tertibat ile donatsam ve üzerime tescil ettirerek haliyle MTV ödemesem, yine benden başkasının kullanamayacağına ilişkin bir yasal düzenleme mevcut mu?

Yahut şu şekilde sorayım; vergisi ödenmiş herhangi bir ikinci el aracı alıp tertibatlı olarak tescil ettirdiğimde yine ruhsatında "Sahibinden başkası kullanamaz" ibaresi olur mu?

Sayfa 1 / 2 12 SonSon