Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    zekireis Avatarı

Gerçek Adı
    Zeki Muhammet
    Son Giriş
    29.09-2017
    Saat
    13:46
    Yaşadığı Yer
    Rize
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Otvsiz engelli araci aldim netten gordum kdv iadesi icin mahkemeye basvurdum ve bu gun davanin reddine ve vergi dairesinin avukatinin avukatlik ucretlerinin tarafima yuklenmesine diyor dava giderleri ile 1200 tl ediyor bunu odeyemem ben napmam lazim

Forum Moderatörü
    sarasota Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    13

keşke bu kararı vermeden bir araştırma yapsaydın

Üye
    zekireis Avatarı

Gerçek Adı
    Zeki Muhammet
    Son Giriş
    29.09-2017
    Saat
    13:46
    Yaşadığı Yer
    Rize
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yaptim ama bu gune kadar dava acanlarin hicbirine olmayan gelip bana patladi

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:33
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@zekireis
    Bakın 2007 den beri üyesiniz, bizzat ben burada bunu kaç defa dile getirdiğimi unuttum.
    Bir defa gaza gelen hakimin biri olumlu karar verdi Adana'da, o da üst mahkemeden bozuldu. KDV muafiyeti mümkün olmayan bir şey ve gerekçesi de yok zaten.
    Mecburen ödeyeceksiniz masrafları.

Üye
    gul38 Avatarı

Gerçek Adı
    gül
    Son Giriş
    03.11-2017
    Saat
    13:29
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    7

Aslında kdv ödenmesi yanlış. Kanun engellilerin hayatını idame ettireceği şeylerden kdv alınmaz diyor. O iptal olan davayı şöyle hatırlıyorum. Otomobil özel tertibatlıymış, tertibat sonradan eklendiği için orjinal halinde olmadığı için kdv den muaf olamadı. Mesela ortez protez gibi ihtiyaçlarımız kdv siz. Eğerki araba otomatik vitesse ve siz otomatik vites kullanır raporuyla araba aldıysanız bence kdv muaf olmalı kanuna göre.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@gul38
    Bu kapsamda daha yüksek oranlı vergi olan ötv den muaf tutmuş devlet daha ne yapsın?
    Madem kdv alınmaz diyor kanun, tamam ötv yi öde o zaman derler.

Üye
    DELİ YÜREK Avatarı

Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    20:58
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Iyi yakaladın olayı ufuk

Üye
    gul38 Avatarı

Gerçek Adı
    gül
    Son Giriş
    03.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    7

https://www.xing.com/communities/pos...asi-1002811210
    Engelli araçlarında KDV istisnası
    Araç alımında ÖTV istisnasından yararlanan engelliler yıllık motorlu taşıtlar vergisini de ödemiyor. Ancak ne yazık ki bu istisna KDV için geçerli değil.
    Gariptir ki, engellilerin yurt dışından ithal ettiği araçlar için gümrük vergisi ve ÖTV’nin yanı sıra KDV istisnası da uygulanıyor. Bu durumda engelli vatandaşlarımız adeta yurt içinden değil, yurt dışından araç alımına zorlanıyor.

Engelli Araç Alımında KDV Uygulaması
    Bilindiği üzere engelli binek aracı alımında ÖTV ve MTV’ den muafiyet söz konusu idi. KDV konusunda ise; Katma Değer Vergisi Kanunu’ nda KDV istisnalarının yer aldığı maddeye “özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programlarının KDV den istisna olduğunu” şeklinde yeni bir bent eklenmesinden itibaren, engelliler için özel olarak üretilmiş binek araçları alımında KDV alınacak mı alınmayacak mı tartışmaları ortaya çıkmıştır.

Maliye Bakanlığı; KDV’ ye tabi!

Maliye Bakanlığı Katma Değer Vergisi Genel Tebliği’ nde; ”Buna göre, münhasıran özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamlarında kullanmaları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç (örneğin görme özürlülerin kullandıkları baston, yazı makinesi, kabartma klavye; ortopedik özürlülerin kullandıkları tekerlekli sandalye, ortez - protez gibi cihaz ve araçlar) ile özel bilgisayar programları istisna kapsamında kabul edilecektir. Binek otomobili ve diğer nakil vasıtalarının ise sözü edilen "araç-gereç" kapsamında değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır.” diyerek binek otomobili ve diğer nakil vasıtalarının “araç-gereç” kapsamında mütalaa edilemeyeceği belirtilerek KDV istisnası kapsamı dışında tutulacağı açıklanmıştır.

Adana Bölge İdare Mahkemesi; KDV’ ye Tabi Değil!

İstisna maddesinin geniş yorumlanması, binek araçlarında bu kapsamda sayılması gerektiğini düşünen bir engelli vatandaşımız, hukuki süreci başlatmış, bu sürecin sonunda Adana Bölge İdare Mahkemesi davayı kabul ederek, Kanunun amacının, özürlülerin her türlü gelişmelerini ve önlerindeki engelleri kaldırmayı sağlayacak tedbirleri alarak topluma katılmalarını sağlamak olduğunun belirtildiği, davacının özrüne göre yapılan tadilat sonucu satın alınan aracın, özürlüler için üretilen her türlü araç gereç kapsamı içinde yer aldığı sonucuna ulaşılmasından dolayı Vergi Mahkemesi kararının kaldırılmasına ve davanın kabulüne karar vermiştir.

Bu karar aynı durumda ki birçok engelli vatandaşımız bakımından emsal gösterilerek Vergi Mahkemelerinde Davalar açılmıştı. Burada süreç şöyle işlemekteydi; Araç alınırken KDV ödeniyor, araç alımından itibaren 30 gün içinde ilgili vergi dairesinden KDV iadesi talep ediliyor, bu talep çoğu kere reddediliyor, yahut 60 gün içinde cevap alınamadığından reddedilmiş sayılıyor, sonraki 30 gün içinde vergi dairesinin red kararının iptali için Vergi Mahkemesinde dava açılıyordu. Açılan bu davada Adana Bölge İdare Mahkemesi’ nin kararı emsal gösteriliyordu.

Danıştay; KDV’ ye Tabi!

Danıştay 3. Dairesi tarafından Adana Bölge İdare Mahkemesi nin kararlarını kanun yararına bozulmuş bulunmaktadır. 3 Ocak 2012 tarihli Resmi Gazete yayımlanan söz konusu kararda, her ne kadar özürlülerin kullanımına uygun şekilde sonradan tadil edilmiş olsa da; binek otomobillerin üretim özellikleri itibarıyla toplumdaki tüm bireylerin kullanımına sunulan motorlu bir nakil vasıtası olduğu ve "özel üretime tabi tutulmuş araç-gereç" kapsamında değerlendirilemeyeceği ifade edilmektedir.

Danıştay’ ın kararı ile artık Adana Bölge İdare Mahkemesi kararı bozulmuş olmakta, emsal gösterilip iade istenilebilecek bir dayanak bulunmamaktadır. Adana Bölge İdare Mahkemesi’ nin konuya ilişkin verdiği kararı emsal olarak göstererek Vergi Mahkemelerinde KDV iadesine ilişkin birçok dava hala devam ederken, Danıştay’ ın verdiği karar ile artık bu davalardan da olumlu sonuç alınamayacağı aşikârdır. Bu durumda KDV iadesinin mümkün olabilmesi için yapılabilecek tek şey ilgili kanun maddesinin değiştirilmesidir. Bu konuda mecliste milletvekilleri tarafından kanun değişikliği teklifleri sunulmuş bulunmaktadır. Sunulan teklifler kabul edilirse, engelli araç alımından KDV muafiyeti tekrar gündeme gelebilecektir.

Forum Moderatörü
    sarasota Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    13

arkadaşlar burada mahkeme yapacak değiliz ki mahkemede yapılmış zaten kararda verilmiş arkadaşımız bu parayı ödeyecek maalesef

Üye
    karakabus_ Avatarı

Gerçek Adı
    samet
    Son Giriş
    01.10-2017
    Saat
    16:13
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

benim buradan anladığım,

yurtiçinden araç alırsan sadece ÖTV ödemiyorsun.

ama yurtdışından alırsan hem KDV hemde ÖTV ödemiyorsun. vayy bee... o zaman yurtdışından almak daha mantıklı.

devletimizin ilginç bir uygulamasına daha şahit oldum. teşekkürler gul38

bu uygulamayı yapanlar, yaparken ne içiyorlar merak ediyorum hakikaten !!!

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Yurt dışı sanıldığı kadar da avantajlı değil, devlete ödediğiniz kdv kadar aracılara ve masraflara ödersiniz emin olun.
    Ayrıca yurt dışından tertibatsız otomobil ithal edilemez.
    %90 üzeri için ithal edilecek minibüs türü araçlar için de engellinin bindirilip indirilmesi için lift türü aparatlar zorunludur. Direkt otomatik vites alıp getirtemezsiniz.
    Yurt dışından ithal ettiğiniz aracı vergilerini ödemeden 10 yıl satamazsınız ki bu çok büyük dezavantaj, sade bu şart bile yurt dışını saf dışı bırakmaya yeter.

Üye
    gul38 Avatarı

Gerçek Adı
    gül
    Son Giriş
    03.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    7

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bana gene hunday bayisinin yolu görünüyor