Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 16 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    forzaGilles Avatarı

Gerçek Adı
    Ali
    Son Giriş
    26.05-2017
    Saat
    17:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar, Öncelikle herkese acil şifalar diliyorum..

Benim bi konuda yardımınıza ihtiyacım var.. Babam 2 senedir böbrek hastası ve diyalize giriyor.. Babamın 2014 yılından beri %95 engelli raporu var (süresiz olarak).. Babamın adına ÖTV ve MTV indiriminden yararlanıp 0km araç satın almak istiyoruz.. Aracı ben ve eşim kullanacağız..

Sormak istediğim;

- Biz aracı maddi imkanlarımız otomatik vites almaya imkan vermediği için manuel/düz vites almak istiyoruz.. Bu araba almamıza engel oluşturur mu? Yoksa otomatik vites alma zorunluluğu mu var?

- Babam da istediği zaman B sınıfı kendi ehliyetiyle ihtiyacı olduğunda bu aracı kullanma hakkına sahip olacak mı? Ve babamın manuel vites kullanmasına engel teşkil edecek herhang bir sıkıntısı yok ve ayrıca özel tertibat takılmasını gerektirecek bir rahatsızlığı da yok

- Ayrıca 8-9 sene önce babamın sağlığı yerinde iken satın aldığı bir araç var! Bu ÖTV indiriminden yararlanıp araba satın almasına engel teşkil ediyor mu?

Yardımlarınızı bekliyorum..
    Konu forzaGilles tarafından değiştirilmiştir (11.03-2016 Saat 10:42 ). Gerekçe: düzeltme

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

@forzaGilles

1- manuel vitesli de alabilirsiniz

2- B sınıfı ehliyete sahip herkes kullanabilir. Sadece, bazen, rapor oranı %90 ve üzeri olduğunda, trafik raporlu kişinin ehliyetini sürücü yönetmeliği'Ne göre iptal edebiliyor. Bu bir risktir.

3- Vergisi ödenmiş 10 aracı da olsa fark etmez.

Üye
    forzaGilles Avatarı

Gerçek Adı
    Ali
    Son Giriş
    26.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@OturanBoğa

Bülent bey., biz aracı aslında 2-3 ay sonra almayı planlıyorduk.. Fakat babam için böbrek nakli olma şansı doğdu.. Eğer kan ve doku değerleri uyuşursa bi akrabamızdan nakil olacak ve 3-4 gündür hastanede nakilin uygun olup-olmadığı ile ilgili tahlil ve testler yapılıyor..

Eğer doktorlar böbrek nakli için herşey uygun derler ise de en geç 20-25 gün içinde nakil olacak.. Bu yüzden bizde aracı alma planımızı erkene çektik ve ÖTV indirim hakkımızı kaybetmeden acil olarak 4-5 gün içinde arabayı almayı planlıyoruz..

Sormak istediğim; Biz aracı nakil öncesi ÖTV indiriminden yararlanıp aldığımız taktirde sonradan devlet bize; "siz böbrek nakli için devlete hem başvurmuşsunuz hem de nakil arifensinde ÖTV'siz araç almışsınız.." Bu kanunlara aykırı diyebilir mi? Sonradan herhangi bir ceza veya yaptırım uygulayabilir mi?

-Son olarak aracın ruhsatı çıkarma arifende arabayı alacağımız bayiye bu aracı ben ve eşim kullanacağı için herhangi bir şey belirtmemiz ve onlarında ona göre aracın ruhsatını mı çıkarması gerekiyor? Ruhsatta ne yazması gerekmete biliyormusunuz? sonradan başımıza sıkıntı almayalım..

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Geçerli raporunuz varken aracı alabilirsiniz ve sonradan bu hakkı kaybetmeniz, önceden aldığınız aracı etkilemez, bir sorunla karşılaşmazsınız.
    Aracı siz ve yeterli ehliyete sahip herkes kullanabilir, %90 ve üzeri raporla alınmış aracın kulanımına dair bir kısıtlama yoktur. Tescil işlemi sırasında her hangi bir beyan yada işleme ayrıca gerek yok.

Üye
    forzaGilles Avatarı

Gerçek Adı
    Ali
    Son Giriş
    26.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp

Ufuk bey.,
    Bugün bayi bana tamamlamam gereken evrakların listesini gönderdi.. Bir baktım listedeki evrakların bir tanesi "aracı kullanıcak kişinin ehliyet fotokopisi" yazıyor.. Hemen telefon açıp satış temsilcisine dedim ki; bakın %90 ve üzeri engelli raporu ile alınan aracı B sınıfı ehliyeti olan herkes kullanabilir bu konuda herhangi bir kısıtlama olmadığını söyledim.. Ve ayrıca 3. göbek akrabalarına kadar herkesin aracı kullanmaya hakkı olduğunu söyledim.. Satış temsilcisi malesef bu konuda bilgi sahibi olmayan birisi.. Açıkçası bu durum benim çok korkuttu.. Aracın ruhtasının yanlış çıkması veya ruhsatta herhangi bir kısıtlama ibaresi yazması beni tedirgin ediyor!!

Ben bu satış temsilcisine nasıl izah ediyim? Ruhsatta ne yazması ve yazmaması gerekiyor? Ayrıca bu konu ile ilgili kanun ve maddeler ile ilgili bulabileceğim yer varmı acaba kendisine mail gönderiyim incelesin hata yapmasın..!! Çok tedirginim ve bir hataya kurban gitmek istemiyorum..

Alıcağım araç ile ilgili babam böbrek hastası %95 engelli raporuyla manuel vites araç alıcağız.. babamın diyaliz rahatsızlığı haricinde başka bir rahatsızlığı yok araba kullanabilir durumda... Aracı ben, eşim ve kardeşim kullanacağız..

Yardımlarınızı bekliyorum

Üye
    arkutcali Avatarı

Gerçek Adı
    arkutcalı
    Son Giriş
    13.09-2016
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sadece bi kişi ehliyet fotokosini (noter onaylı) verse yeterli oluyor herhangi bir sıkıntı olmuyor ben daha yeni aldım oğlumun üzerine sigorta için istiyolar galiba onuda tam bilmiyorum 3.derece hısımlarına kadar kullanabilir diye yazıyo zaten ruhsatta

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

%90 ve üzeri raporla yurt içinden alınmış aracın kullanımında yok 3.derece yok 5.derece akraba şeklinde de bir kısıtlama yoktur, o aracı sokaktan çevireceğiniz ehliyetli her hangi bir adam bile kullanır bu kesin ve nettir, ruhsata da ne isim ne de 3.dereceye kadar akraba gibi hiçbir kısıtlama işlenmeyecektir.

17 Nisan 2015 tarihli resmi gazetede yayınlanan ''Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'' in ilgili maddeleri aşağıdaki gibidir.

ç) Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi engelli kişinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.

e) Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

Yukarıda da görüleceği üzere ''ç'' bendinde yurt dışından ithal edilmiş araçların kullanımı 3.dereceye kadar akraba ile kısıtlanmış, ruhsata da bu ibarenin işleneceği belirtilmiştir.
    ''e'' bendinde ise %90 ve üzeri raporla yurt içinden alınmış araç için her hangi bir kullanım şerhine değinilmeyip sadece 5 yıldan önce ötv ödenmeden satış ve devrinin yapılamayacağı şeklinde şerh konacağı belirtilmiştir.
    Yönetmelik gayet açıktır.
    @arkutcali
    Sizinkinde 3.dereceye kadar akrabalar şeklinde bir ibare varsa hatalıdır.
    @forzaGilles
    Yönetmeliğin tamamına aşağıda verdiğim linkten ulaşabilirsin.
    Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Üye
    arkutcali Avatarı

Gerçek Adı
    arkutcalı
    Son Giriş
    13.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1 hafta önce aldım ruhsata yazılanı aynen aynen yazıyorum : ENGELLİ ARACIDIR-3.DERECEYE KADARSIHHİ KAN YAKINLARI TARAFINDANKULLANILABİLİR- tescil belgesinde noter satış bölümünün yanındaki giğer bilgiler kısmında

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@arkutcali
    1- Aracı yurt içinden mi aldınız?
    2- Rapor oranı %90 ve üzeri mi?
    3- Araçta tertibat var mı?

Üye
    arkutcali Avatarı

Gerçek Adı
    arkutcalı
    Son Giriş
    13.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yurtiçi dacia lodgy 95 raporla oğlumun üzerine aldım tertibat falan yok

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@arkutcali
    O halde ruhsatınıza o şerh hatalı olarak konmuştur, kesinlikle öyle bir sınırlama yoktur.
    Yukarıda zaten ilgili maddeleri ve yönetmeliğin linkini de verdim.

Üye
    arkutcali Avatarı

Gerçek Adı
    arkutcalı
    Son Giriş
    13.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkürler ilginiz için sınırlama olmadığını biliyorum ama, yazmaları garibime gitsede önemsemedim zaten benden başka kimse kullanmıyor istediklerini yazsınlar

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@arkutcali
    Sizden başka kullanan yoksa belki faydası bile olabilir o ibarenin
    Bir gün yan komşunuz gelir mesela,
    --- Komşum acil bir durum oldu şu arabayı versen de bi koşu gidip gelsem, dediğinde,
    --- Ahh canım komşum, ne çok isterdim yardımcı olabilmeyi, ama kanunların gözü kör olsun aracımızda böyle bir kısıtlama var, diyebilirsiniz...

Üye
    arkutcali Avatarı

Gerçek Adı
    arkutcalı
    Son Giriş
    13.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aklımımı okuyosunuz ufuk bey

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Aklın yolu birdir @arkutcali

Sayfa 1 / 2 12 SonSon