Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    my0208 Avatarı

Son Giriş
    13.06-2016
    Saat
    11:45
    Yaşadığı Yer
    sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba,

2014 yılında %94 engeli olan babanem adına lüks sınıf markalardan birinden araç aldık, 2015 yılı ekim ayında aracı satmaya karar vermiştik( ötv bedeli ödenerek),

aracımıza ekspertiz yaptırmak istedik satarken kolay olması için ekspertiz yapıldı ve sonuç 2014 yılında sıfır km alınan aracım sol arka kapısı boyalı sol arka çamurluğu ise yarım boyalı raporu çıktı, söz konusu şirkete ilettik durumu kendileride ekspertiz yaptılar ve sonuç doğruydu,

bana isterseniz aracın kapısını değiştirelim dediler bende kabul etmedim ve mahkemeye vermek için ihtar gönderdik, daha sonra beni arayıp araca benim piyasada satabileceğim rakamın 10.000 tl altında teklif verdiler ben kabul etmedim, bu durumda bizden kaynaklanmayan bir sorundan ötürü aracın 5 yılı dolmadan üstelik zarar ederek satmak zorunda bırakılıyorum,

sonuç olarak ben onların tekliflerini kabul etmedim, bu hali ile kabul etsem aracımız hatalı bana sıfır diye sattıkları araç boyalı veya kazalı çıktı, kabul etmesem tek yol aracı onlara zararına satmak ve sattığım zaman tekrar 5 yıl araba alamayacağım,

şimdi mahkeme sürecine gireceğim yasalarda tüketici olarak haklarım"aracın sıfırı ile değiştirilmesi" veya para iadesi olacak ben sıfırı ile değiştirilmesini talep etsem ve kazanırsam bana ötv muafiyetli tekrar araç verebilirlermi? bu zararımı nasıl karşılayabilirim?

Ahmedkilicc
    Misafir Üye
    Ahmedkilicc Avatarı

@my0208 sakın verme aracı geri. lüks marka derken mer,aud,bmw değildir sanırım.Arabaları tırlara yüklerken düşen sağını solunu vuran arabaları tekrar boyayıp satıyorlar.Aç mahkemeyi bekle sıfırı ile değiştirecekler veya verdiğin parayı iade edecekler mecbur vermek zorundayım diye sakın geri verme mahkemeyle hallet işini

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:28
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    96
    Verilen Beğeniler
    33

Ayıplı malın iadesi değişimi ile ilgili emsal mahkeme kararı vardı netten biraz bakın derim, ama mutlaka bir avukata başvurunuz.

Ahmedkilicc
    Misafir Üye
    Ahmedkilicc Avatarı

Aldığınız araç ayıplı çıkarsa ne yapmalısınız? - Memurlar.Net burdan bakabilirsiniz izleyeceğiniz yolu yazmışlar

Üye
    my0208 Avatarı

Son Giriş
    13.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

konuyu avukatla görüştüm mahkeme sürecine girince haklı çıkma ihtimalim çok yüksek ama bana aracın sıfırını vermeleri gerekince değişimi nasıl yapacaklar bizim araç ötv siz alındı değiştirecekleri araçta ötv siz verebileceklermi sonuçta mevcut araç 5 yıl satılamaz ibaresi var araç üzerinde.

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@my0208 Zaten iş mahkemeye kaldığında verilen hüküm mevzuattaki olmazlara bir cevap olacak, Sizden alacakları aracı ya trafikten çekicekler yada ötv ödemesini firma yapacak bu konuda sizin bir zararınız olmaz

Üye
    my0208 Avatarı

Son Giriş
    13.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yani mahkeme ayipli malin yenisi ile degisimine karar verirse firma bana ayni aracimin sifirini otv siz verebilecekmi? Veya mahkeme para iadesine karar verirse ben baska bir markadan otv siz sifir arac alabilirmiyim? Ve 5 yil bekleme suresi hangi tarihten itibaren dikkate alinir?

arkadaşlar konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilirmi bana çok az zamanım kaldı nereden bilgi alabielceğimi bilmiyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:48
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    965
    Verilen Beğeniler
    1.254

@my0208

Mahkeme kararı olduğunda yeniden ÖTV'siz araç alınabiliyor: http://www.gib.gov.tr/node/97825/pdf

Üye
    my0208 Avatarı

Son Giriş
    13.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba mahkeme yoluna gitmeden üretici firmayla anlaşıp aracı iade ettim, hemen hemen satın aldığım fiyata vermiş oldum mahkeme süreci ile uğraşmamak için böyle yaptık, fakat üreticvi ile aramızda bir sözleşme mevcut iade işleminin bu nedenden dolayı alındığına dair fakat mahkeme kararı yok, tekrar ötv siz araç almamız mümkün olurmu sizce?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:48
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    965
    Verilen Beğeniler
    1.254

@my0208

Okuduğum kadarıyla ÖTV'siz yeni araç için mahkeme kararı şart. Bunu bir de gelirler idaresi başkanlığı'na Özelge talebiyle sorun derim.

Üye
    my0208 Avatarı

Son Giriş
    13.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@OturanBoğa Bülent bey konuyu gelir idaresine özelge ile değil ama bilgi edinme yolu ile sordum bana bir pdf gönderdiler ama terimlere çok yabancı olduğum için hiçbirşey anlayamadım aşağıdaki linkte rica etsem yorumlayabilirmisiniz?

https://drive.google.com/file/d/0B5M...ew?usp=sharing

Üye
    sakura71 Avatarı

Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    11:02
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

araç Tüketici kanununa göre ayıplı olduğu tespit edilir ve iade edilirse bayiye, bayide vergi kanunununda ki şartlara uyarak aracı geri alıp satışını iptal ederse, ötv ödemenize gerek kalmaz. Satış iptal olur diyor. Ayrıca sizde bir 5 yıl daha beklemeden yeni araç alabilirsin diyor.

Üye
    my0208 Avatarı

Son Giriş
    13.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    araç tüketici kanununa göre ayıplı sayılan sınıfta idi ama ben aracı aldığım bayi ile anlaştığım için mahkemeye gidip bir sonuç almadan aracı iade ettim, burada özellikle mahkeme yolu ile gibi birşey belirtmemişler ama tam anlayamadım ben yinede.