Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    muhendis3232 Avatarı

Son Giriş
    09.03-2017
    Saat
    13:01
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar ben ehliyeti aldığımda işitme engelim yoktu şuan her iki kulak 45 db aktif araç kullanıyorum aracım var..bu durumda olup b ehliyet kullanan varmı? ayrıca a2 ehliyetimde var bu duruma göre oda iptal olacak napmalıyız sizce?
    Konu muhendis3232 tarafından değiştirilmiştir (10.03-2016 Saat 09:14 ).

Üye
    ekinos Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Ben işitme engelliyim rapor sabah çıkcak ama heyet ehliyet alamazsın demedi bakalım ve bize b sınıfı veriliyor zaten.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:05
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@muhendis3232

Ehliyetler değişiyor malum.
    Normal süreci izlersiniz, aile hekimine başvurunca işitme kaybınızı bildirirsiniz sizi kbb uzmanına sevk eder. Sonuçta durumunuza göre ticari araç kullanamaz kodlu ya da ticari araç kullanamaz ve işitme engelli logo içeren sticker kodu bulunan B sınıfı ehliyet verilir. H sınıfı artık yok.

Diğer şartlarda bir olumsuzluk yoksa işitme engelliler her durumda ehliyet alırlar, alabilir miyim şeklinde bir tereddüt yok. Sadece işitme seviyesine göre gerekli kodlar değişebilir.

Üye
    muhendis3232 Avatarı

Son Giriş
    09.03-2017
    Saat
    13:01
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp

işitme engelliler motorsiklet süremez deniliyor a2 ehliyetimi kaybedeceğim bu durumda 5 yıl süre varmış süre sonunda başvuracağım artık ehliyete

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Çok değil bir iki sene evvel çıkan yasa ile geçenlerde işitme engelliler için A2 ehliyetine uygun H (motosiklet) ehliyetı vardı. Şimdi ehliyetler B.ye geçtiği için bir şey demem... Yine de hak haktır, kaldırılmaz diye biliyorum. Yeni ehliyet alırken talep edebilirsiniz ve merakımı da gideriniz. Alabilirseniz hikayenizi yazmalısınız.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:05
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @muhaendis3232
    Yeni yönetmeliğin işitme engelliler ile ilgili kısmında ben işitme engelliler motosiklet süremezler gibi bir ibareye rastlamadım.
    Yeni yönetmelikte sürücü belgeleri iki gruba ayrılmış ve işitme kayıplarında kime hangi grup tan ehliyet verilebileceği değerlendirilirken aynı grupda tek başına değerlendirilen sürücü belgesi cinsi göremedim.
    Sürücü belgesi grupları:

(6) Bütün branşlarda yapılacak muayene açısından sürücü belgesi sınıfları aşağıda belirtildiği şekilde iki gruba ayrılır:a) Birinci grup: M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfları,b) İkinci grup: C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfları.

Linkini vereceğim yönetmeliğin 7. maddesi işitme kayıpları ve işitme engelliler içindir bir inceleyin.
    Önceki yönetmelik ile yasaklanmış ve bu yönetmelikte değişmeyip aynı kaldığından geçerliliğini koruyan bir yasak varsa bilemiyorum.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/12/20151229-5.htm