TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mmmustafa Avatarı

Son Giriş
    21.11-2016
    Saat
    13:08
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    epilepsi hastasıysan ehliyet alma herkes de akıl vermiş şöyle yap böyle yap diye orta hızda dur kalkla giden bir trafikteyken kriz geçirirsen ne olur düşünsene kendi canını hiçe saydığın belli de trafikte tek başına değilsin karşıda bir sürü insan var normalde 30 dk da gittiğin yolu yeri geliyor 3-4 saatte gidiyorsun trafik yüzünden bi de zaten bu epilepsi krizlerini tetikleyen bir durum epilepsiliysen araba kullanmayacaksın bu kadar basit ha dr tamam sen iyileştin bir daha kriz geçirmezsin diye rapor verirse o başka

Üye
    ibrahimyall10 Avatarı

Son Giriş
    14.05-2020
    Saat
    08:10
    Yaşadığı Yer
    Bolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bugün gittim olmuyor en az 5 yil diyor benim 2 yil oldu bu gidisle artik yurt disindan alicam

Üye
    ibrahimyall10 Avatarı

Son Giriş
    14.05-2020
    Saat
    08:10
    Yaşadığı Yer
    Bolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben bugun gittim bana 5 yil dedi ve 2. yilım hastalik gecmesine rağmen vermiyorlarmis

Mahkemeye gidincd oluyor mu alabiliyormuyuz ehliyet ?

Üye
    ahmetulug Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet U.
    Son Giriş
    26.06-2021
    Saat
    11:37
    Yaşadığı Yer
    ISPARTA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp abi merhaba, bende birşey sormak istiyorum. bilginiz varsa cevap verirseniz sevinirim.
    Benim 2011 yılında aldığım A2+B ehliyetim var. Sol gözüm hiç görmediği için ehliyette Monoküler yazıyor.
    Şimdi ehliyetimi yenilemek istiyorum. Ama forumda Epilepsi hastalarına sürücü olamaz raporu veriliyor diye okudum. Bu ne kadar doğru.
    Mayıs 2019 da yeni engelli raporu aldım %43. ve o raporla süresiz %43 vergi indirimi aldım. ve 01.12.2019 itibarı ile emekli oldum.

Engelli raporunda %33 gözden ve %15 epilepsi den aldım. ( Epilepsi en düşük oranı sanırım. 2 ayda 1 kez nöbet oluyor titreme şeklinde bayılma yok , kendini kaybetme yok çok şükür , sadece geceleri uyku halinde oluyor, gün içinde olmuyor )

sürücü olur raporunda bu şekilde alma ihtimalim nedir sizce. önereceğiniz bir yol var mı acaba.
    Teşekkür ederim şimdiden

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    07.06-2021
    Saat
    22:08
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.201
    Verilen Beğeniler
    542

@ahmetulug
    Tamamen doktora kalmış görünüyor. İlaç kullanıyorsanız sistemden zaten görünür.
    Sürücü adayları ve sürücülerde aranan sağlık şartları yönetmeliğinde ilgili kısım aşağıdaki gibidir:

c) Epilepsi hastalarına aşağıda sayılan hallerde sadece birinci grup sürücü belgesi sınıfları verilebilir. Bu sürücüler ambulans, resmi veya ticari araç kullanamazlar.
    1) Şuur kaybının olduğu epilepsi hastalarının altı aylık periyodlarla kontrol muayenesini yaptırdıklarını, beş yıl boyunca nöbet geçirmediklerini ve antiepileptik ilaçları kullanmadıklarını belgelemeleri halinde durumları nöroloji sağlık kurulunda değerlendirilir. Sürücü belgesi alabileceğine dair rapor düzenlenmesi halinde kontrol süresi raporda belirtilir.
    2) Direksiyon başında tekrarlanma olasılığı olmayan, fark edilir bir uyarıcı nedeniyle uyarılmış epilepsi nöbeti geçiren kişilere nöroloji uzmanının kanaatine göre sürücü belgesi verilebilir.
    3) İlk veya tek uyarılmamış epilepsi nöbeti geçiren kişilerin altı aylık periyodlarla kontrol muayenesini yaptırdıklarını, üç yıl boyunca nöbet geçirmediklerini ve antiepilepsi ilaçları kullanmadıklarını belgelemeleri halinde durumları nöroloji sağlık kurulunda değerlendirilebilir.
    4) Sadece uykuda geçirilen epilepsi nöbeti olan kişiler altı aylık periyodlarla kontrol muayenesini yaptırdıklarını, beş yıl boyunca nöbet geçirmediklerini ve antiepileptik ilaçları kullanmadıklarını belgelemeleri halinde durumları nöroloji sağlık kurulunda değerlendirilebilir.
    5) Bilinci veya hareket etme yetisini etkilemeyen nöbet geçiren kişilerde 6 aylık periyodlarla kontrol muayenesini yaptırdıklarını, beş yıl boyunca nöbet geçirmediklerini ve antiepileptik ilaçları kullanmadıklarını belgelemeleri halinde durumları nöroloji sağlık kurulunda değerlendirilebilir.
    6) Tedavi edici epilepsi cerrahisi uygulanan kişiler (1) numaralı alt bende göre değerlendirilir.
    7) Bu bent kapsamında nöroloji sağlık kurulunca yapılacak tıbbi değerlendirmede, ayrıntılı nörolojik inceleme, elektroensefalografi ve nörogörüntüleme yapılır.
    8) Epilepsi tanısı konulan ve araç kullanmalarında sakınca bulunan ya da araç kullanmaları belirli şartlara bağlanan kişiler hakkında 4 üncü maddenin onbirinci fıkrası kapsamında bildirimde bulunulur.

Üye
    ahmetulug Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet U.
    Son Giriş
    26.06-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ISPARTA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp abi merhaba,
    cevap için çok teşekkür ederim. Birşey daha sormak istiyorum müsadenle. Bu yönetmeliğe göre 4. madde bana uyuyor ben sadece uyku da nöbet geçiriyorum. Bazen 2 ay da 1 kez bazen 2 ayda 2 kez , ilaç da kullanıyorum. Şimdi bura da doktor sürücü olur derse mi sürücü raporu alabileceğim , çünkü 4. madde de 6 ayda bir kontrol ve 5 yıldır ilaç kullanmıyor ve nöbet geçirmiyor olmak diyor . Ben zaten 3 ayda bir kontrole gidiyorum doktora

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    07.06-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.201
    Verilen Beğeniler
    542

@ahmetulug
    Ama aynı maddede ilaç kullanmıyor olma şartı da var, ve sizin ilaçlarınız sistemde görünür.
    İzleyeceğiniz en mantıklı yol; aile hekiminden uzman sevki aldığınızda kendi doktorunuza gitmeniz olur.
    Nihayetinde sizi en iyi tanıyan o, ve ne gerekiyorsa onu yapar.
    Evet doktorunuz sürücü olur derse tamamdır.
    En ufak bir sakınca varsa, öncelikle kendi can güvenliğiniz için olmazı oldurmaya çalışmayın lütfen.
    Tabi yanlış anlamayın sakıncası varsa diyorum.

Üye
    ahmetulug Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet U.
    Son Giriş
    26.06-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ISPARTA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp abi ,
    teşekkür ederim. Tabiki dediğiniz gibi sakınca varsa önce kendi can güvenliğim için bunu yapmam zaten. Ama uzun zamandır araç kullandığım için ve rahatsızlığımı da bildiğim için sakıncası olmadığı görüşündeyim. Nöroloji doktorum da benimle aynı görüşte olursa sorun yok demektir ozaman zaten. Bilgilendirme için tekrar teşekkür ederim

Üye
    Members Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:37
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    9

@Ufukalp

Ehliyet için verilen raporla sağlık raporu farklı bir şey mi.???

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    07.06-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.201
    Verilen Beğeniler
    542

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @Members
    Ehliyet raporu ile engelli sağlık kurulu raporu farklı evet.
    Ehliyet için, sürücü adayları ve sürücülerde aranan sağlık şartları yönetmeliği esastır.

Üye
    Members Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:37
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    9

@Ufukalp

Sağol Teşekür ederim.

Üye
    celik Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet KAVCU
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

Merhabalar Ufuk abi,

5 sene önce araç almamda büyük destek ve bilgi verdiğin iiçin tekrar teşekkür ederek başlamak istiyorum.

ben geçmişte çocukluk felci geçirdiğim için 2011 yılında h sınıfı ehliyetimi çıkardım. Bu ehliyet yenilenme mevzusun da tekrar bulunduğum konumun aile doktoruna gittim. Aile doktorum h sınıfı olduğu için bir dilekçe ile beni hastaneye, Hastanede beni il sağlık müdürlüğüne yönlendirdiler. Benim raporum çocuk felci olduğu için, heyet benim ayağımın kontrol etti ve sonucun bir gün sonra e devlete gireceğini oradan raporu alıp ehliyetimi yeniliyebileceğimi söylediler. Neyseki hocam benim ki e devlete düşmedi. İl sağlık müdürlüğünü aradım, il sağlık müdürlüğü “ bende epilepsi tanısı olduğunu ve bunun için ilaç kullandığımı söyleyerek ehliyetimi yenileyemiyeceğimi söylediler. Bende kendilerine “8 senedir hiç nöbet geçirmediğimi ilaç mevzusunda da sabah yarım, akşam yarım tablet aldığımı söyledim”. Ama kendileri bu konu hakkında bir şey yapamayacaklarını söylediler.

bugün tekrar sağlık bakanlığını aradım. 8 yıldır nöbet geçirmiyorum. kullandığım ilacım tegretol cr400 olduğunu, akşam yarım - sabah yarım aldığımı söyledim. maalesef rapor veremediklerini bugün tekrar söylediler. kayıtlarda ilac kullandığınız göründüğü için rapor yenilenmiyor dedi ve en az 5 sene ilaç kullanmamanız gerekiyor dedi.

yani ben 8 senedir nöbet geçirmiyorum ama ilaç kullandığım için ehliyet yeniliyemiyorum. taki doktor bana ilacı bırak deyip aradan 5 sene geçtikten sonra..

Üye
    POWER_ Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:28
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    22

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    benim hastalığım epilepsi değil diskinezi ( kas hastalığı diye geçyor ) ama bizede epilepsi ile aynı tedaviyi uyguluyorlar bende tegretol kullanıyorum biz nasıl ehliyeti yenileyecez ????

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12