Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Uğuraz Avatarı

Son Giriş
    03.01-2017
    Saat
    14:42
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    bende rapor paylaşacağım ama ÖTV. İNDİRİMİNDEN YARARLANABİLRMİYİM BİLMİYORUM BANA CEVAP ATARSANIZ SEVİNİRİM.

Kısıtlama kodlarında doktorum ''h sınıfı ehliyeti alır,elden kumandalı otomobil kullanır ,2 yıl diye uzman doktor yazmış.
    Il sağlık komisyonu araç uyarlama kod numaralarında -10.02-78-102- ''b sürücü belgesi'' kararı vermiş. Ben bu raporla ötv. Yaralanabilirmiyim ne yapmam lazım.

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:21
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@Uğuraz bağlı bulunduğunuz vergi dairesi ötv servisine raporunuzu göstererek sorun. En net cevabı onlar verecektir.

Üye
    truvalı Avatarı

Son Giriş
    04.05-2017
    Saat
    14:41
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

H Sınıfı Ehliyetler B-Engelli olarak değişmedi mi?

SÜRÜCÜ/SÜRÜCÜ ADAYI VE ARAÇLARA İLİŞKİN KOD TABLOSU

Üye
    Uğuraz Avatarı

Son Giriş
    03.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

s.a arkadaşlar;

ben tekrar hastanedeki heyete başvurdum 14/03/2015 de. Yeniden ötv. için heyete sevk etti raporum aynı gün aldım. Maliyedeki yetkili şefe başvurdum, geçerli ehliyetini değiştir hemen alırsın dedi.
    Ehliyet için emniyet müdürlüğüne gittik, eski ehliyet B- iken yenisi yine B engelli olacağını söyledik,hiç ehliyet değiştirmedikleri için soracağız dediler ve bize kodları yazacaklarını söylediler.
    Bendeki kodlar sol ayaga göre uyarlandığı için uzman doktorun yazısını dikkate almayacaklarını söylediler. Oysa benim rahatsızlığım sağ koxsantroz olduğu için modifiye fren uyarlama kodu eklenmemiş komisyon tarafından.
    Komisyon 10.02-78-102- kodları belirtmiş.

BİZ il sağlık müdürlüğündeki komisyon başkanlığına geldik durumu izah ettik.Yetkililer yapılacak hiç birşey yok dediler.Bizde komisyonun verdiği kararın düzeltilmei gerekçesiyle dilekçe verdik. Yasal işlem yeniden başladı, herşey bitti derken komisyonun hatası süreçi yeniden başlattı.
    Ben tekrar heyete muaynemi olacağım, yoksa hatalarını görüp komisyon doktora sevk etmeden düzeltirmi hatalarını.Sağ olduğu için ÖTV. indrimi için gerekli olduğunu biliyorum.

bana cevap atarsanız sevinirim.Allah'a emanet olunuz.

Üye
    disc55 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    13:24
    Yaşadığı Yer
    ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ötv indirimiyle sağlık komisyonunun ne alakası var arkadaşım.ötv indirimli raporunu vergi dairesine veriyorsun.

Üye
    Uğuraz Avatarı

Son Giriş
    03.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tamam da ötv. indirimli raporu verirken ehliyet de olacak. Ehliyet normal b idi şimdi değiştirimesi gerkiyor.Emniyet değiştiriyormuş.Gittik sürücü kurslarından alınmış diye sevinerek.Onlarda ilk defa karşılaştılar ve kodların yazılacağını söylediler.Oysa kodlar tamamen sol ayağı kastediyor.kod-10.02-78-102- bunlar. benim ise sağ coxsantroz modifiye fren veya gaz uyarlama kodları yazılması gerkliydi.uzman dk. kısıtlama kodlarında-h ehliyeti alır elden kumandalı tertibatlı arac kullanır .2 yıl. diye yazıyor. komisyon karar da eklememiş.bizde komisyona düzeltilmesi için dilekçe verdik sol ayak değil diye .komisyondaki memur, işi zora zokmak için gerekirse genel müdrlüğe kadar gidersiniz dedi.yada yeniden muayne isteyebilir dedi. 1 ay sonra cevap hakkım doğacak. kader............
    ötv. indirimi rapor farklı ehliyetteki rapor farklı sadece otomatik vites.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.256

@Uğuraz

Sürücü belgesi için ayrı rapor, araç alımı için ayrı rapor olmalı

sürücü belgesi için: aile hekimi -> uzman hekim -> il sağlık müdürlüğü komisyon -> emniyet

araç için: yetkili hastaneler'den birinden alıncak üzerinde oran bulunan ve doğru ibare yer alan engelli sağlık kurulu raporu

Üye
    Uğuraz Avatarı

Son Giriş
    03.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tesekkurler bilgilendirdiginiz icin.Ben her ikisinide aldim.Lakin ehliyet raporunda komisyon kararinda sag koxsantroz olmasina ragmen sol ayak olarak -78-10.02 kodlarini vermis.bende komisyonun kararina itiraz dilekcesi verdim .15. 04. Cuma gunu tekrar komisyon toplanacak.Uzm tabib elden kumandali otm. kullanir yazmasina ragmen komisyon dikkate almamis.yada bilincli yapmis.bana gidecegim uygulamayi anlatabilirmisiniz.subat ayindan beri uvrasiyorum.

Üye
    guloo Avatarı

Gerçek Adı
    nevbahar (ilkbahar)
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir raporla neden hem ehliyet hem araç alamıyoruz anlamıyorum

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:11
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@guloo
    Buna maliyenin ilgili yönetmeliği engel oluyor.
    Maliye ötv muafiyeti için üzerinde açık tanı, uygun ibare ve oran bulunan engelli sağlık kurulu raporu istiyor.
    Yeni karayolları ve trafik yönetmeliğine göre ehliyet için ise aile hekimi-uzman doktor-il sağlık müd. komisyonu sıralamasıyla alınacak sürücü olur raporu istenmektedir. Bu raporda kişi sadece ehliyet yönünden değerlendirilmekte, üzerinde oran bulunmamaqkta ve sağlık kurulu raporu formatına uymamaktadır.
    Tek rapor için maliyenin yönetmeliğini değiştirmesi gerekmektedir.

Üye
    Uğuraz Avatarı

Son Giriş
    03.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayin oturanboga, @Ufukalp

her islemler tamamlandi. Yeni b ehliyetim geldi. Corum vergi dairesine basvurdum cevap olarak sözlü yeni b ehliyeti ile ilgili genelge cikmadigi icin arac alamassiniz dediler.başka illerdede böyle mi. Bana cevap yazabilirmisiniz.

Devlet engellilere yardimci olacagina böyle pasifmi davraniyor.subat ayindan beri anca islemler bitti ehliyetide degistirdik.bu seferde genelge yokmus. Dogrusu nedir.???

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.256

@Uğuraz

Ehliyet raporu ile araç alım raporu artık farklı. Araç alımı için eskiden olduğu gibi yetkili hastaneler'den alınmış, üzerinde oran olan ve doğru ibareye sahip engelli sağlık kurulu raporu lazım.

Üye
    Uğuraz Avatarı

Son Giriş
    03.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayin oturan boga ben farklı iki raporuda aldim .birisi ehliyet icin saglik li md.verdigi digeri hastanedeki heytin verdigi Otv. İndirimi icin,ikiside dogru . bana ehliyeti degistir gel dediler. Simdide ehliyetle ilili genelge cikmasi gerek diyor corum vergi dairesinden nevzat bey.Nasil bir sürüngeme bu Allah Aşkina.benim eski ehliyetim normal b ehliyeti idi. Simdiki yeni b engelli oldu .Dün aldim ehliyeti. Cevap beliyorum

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:11
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@Uğuraz
    Mevcut yönetmelikte ötv muafiyeti için H sınıfı sürücü belgesi şart koşulsa da H sınıfının 2016 başı itibarıyla kaldırılması sebebiyle vergi daireleri artık H sınıfı şartını göz ardı ederek uygun kodlu B sınıfı sürücü belgesi ve uygun raporla ötv muafiyeti sağlamaktalar.
    Bazı küçük illerde hala aynı ezberle iş yapılmaya devam edildiğinden bu gibi sorunlar olabilmektedir.
    Vergi dairesinin yetkili amirlerine çıkın, gerekirse müdürle görüşüp her yerde B ile verildiğini anlatmaya çalışın, hatta yukarıları arayıp sorabileceklerini belirtin.
    Buna rağmen olmuyorsa ben olsam gider komşu bir ilden alırım. Çünkü bilgi edinmeye de yazsam, özelge de talep etsem bir sürü zaman alacak, Ankara'dan kesin alabileceğinizi düşünüyorum.

Üye
    Uğuraz Avatarı

Son Giriş
    03.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Komisyon hatasini duzeltip 8farkli kod ekledi. Raporun karar tarihi degisti.Bu durumda ehliyet icin karar tarihi 15.04.2016 ,arac alimi icin rapor 15.03.2016 oldu.
    Peki iki yllik gecerli rapor neye göre olacak?

Sayın @Ufukalp aydınlattığınız için teşekkürler, bir sorum daha olacak,
    %90 lıklaramı yoksa benim gibi ortopedik engelli (%24) raporlulara Ankara da bi sıkıntı çıkmaz inşallah.Her işi halledip ortada kalabiliriz.Bize böyle alan oldu mu örnek verme şansınız varmı?
    Şimdiden teşekkür ederim.Bayiler kendileri mi hallediyor EK İŞLERİ ?

Sayfa 1 / 2 12 SonSon