Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    haziranalti Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    09.03-2016
    Saat
    18:14
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    MERHABA ARKADAŞLAR
    KARDEŞİM 6 YAŞINDA %100 ENGELLİ ONUN ADINA ARABA ALMAK İSTİYORUZ EVRAK OLARAK SADECE RAPOR MU VERİYORUZ??

Forum Moderatörü
    BuTcHeR Avatarı

Gerçek Adı
    Eyüp
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:14
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    63
    Verilen Beğeniler
    0

Mahkemeye başvurarak vasi tayin edilmesi lazım.

Üye
    haziranalti Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    09.03-2016
    Saat
    18:14
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

başvurduğumuz zaman nezaman çıkar?

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:25
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    96
    Verilen Beğeniler
    33

Mahkemenin iş yoğunluğuna bağlıdır süreler size mahkeme günü verecekler sonra mahkeme karar verecek verilen karar 1 ay askıda kalıp kesinleşecek en erken 2 ay diyebilirim size. 18 yaş altı engellilerde vasi tayini zorunluluktur.

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@BuTcHeR @UZAKLAR

Türk medeni kanununda yazar ;

Madde 2 - Ergin olmayan çocuk ana ve babanın velayeti altındadır. Ana ve baba evli değilse velayet anaya aittir.

Madde 9 - Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre velayet ana ve babanın her ikisinden kaldırılırsa veya ana ve babadan birinden velayetin kaldırılması çocuğun vesayet altına alınmasını gerektiriyorsa veya boşanma kararının verilmesinden sonra velayet kendisine verilen ana veya babanın başkasıyla evlenmesi, başka bir yere gitmesi gibi yeni olguların zorunlu kılması halinde veya velayetin kaldırılmasını gerektiren diğer hallerde, hakim, velayetin kaldırılmasına karar verdiği takdirde hüküm kesinleştikten sonra vasi atanması için durumu çocuğun yerleşim yerindeki vesayet makamına bildirir.

Kısacası reşit olmayan bir kişide vesayet davası gereksiz.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    952
    Verilen Beğeniler
    1.237

@haziranalti

Vasi kararına gerek yok. Anne-baba olarak çocuğunuzun velayeti zaten sizde. Dolayısıyla raporu ve paranızı cebinize koyup bayiye gitmeniz yeterli

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    96
    Verilen Beğeniler
    33

Bazı vergi daireleri kendilerini güvene almak açısından vasi kararı istemektedir. ÖTV muafiyet belgesi verilirken 18 yaş altı engellilerden sağlık kurulu raporu ve vasi kararı aranabilir. Ben o yüzden belirttim, sizden isterlerse zorlayamazsınız idareyi, çünkü bunla ilgili eşlerin söz konusu aracı birbirinden habersiz satma olayının söz konusu olmasıdır. Ve bu olay yaşanmıştır. Maliye teşkilatının içinde olan biri olarak bu yaşanmış olayı biliyorum.
    Sonuç olarak bu konu idareden idareye farklı uygulama gösterebilmektedir. Aynı durum benim dairemde olsa ben ne yapardım diye sorarsanız bende vasi kararını isterdim. Bu gün ak olan yarına kara olabiliyor.

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@UZAKLAR Tamamda istediğiniz tamamen hukuksuz, reşit olmayan durumlarda vesayet kararının ne şartla çıkacağını madde 9 açıklamış daha hangi maddeye istinaden vasi kararı isteyebilirsiniz ki? ÖTV borcu ödenmeden o arabanın satışına izin verilmeyeceğine herhangi bir şartla maliyenin zor duruma düşme şansı yok.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    952
    Verilen Beğeniler
    1.237

@UZAKLAR doğrudur abi. Umalım da ters bir uygulamaya denk gelmesin arkadaşlar

Üye
    shoalin Avatarı

Gerçek Adı
    Salih Cihan KÖSE
    Son Giriş
    09.07-2017
    Saat
    01:54
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    119
    Blog Mesajları
    1

@3T3N1TY

Dostum olaya farklı acıdan bakıyorsun, kanunen doğru yalnış olarak bakarsak daha çok şeyler var, @UZAKLAR ın dediği gibi bazı durumlarda Vergi daireleri vasi atanmasını isteye biliyor, kurum bunu kendi hakkı olarak görüyor ve kanunen ben bunu isteye bilirim diyor! bukadar net olay, he sen benden bunu isteyemessin ülen diye bilirsin adamda önüne cıkartı verir bilmemnenin bilmemne fıkrasındaki maddeyi uğraştığınla kalırsın! o alıcağın arabada işkençeye döner artık!

Sadece sizin için söylemiyorum bunu yalnış anlamayın lütfen ama her söylenenide kanunen yasak vs vs gibi milletin kafasını karıştırıp olucak olayı adamı gaza getirerek olmuyacak hale çevirmeyin lütfen, sonuçta devlet dairesi kardeşim bu gider sorur isterse cıkartır bi vasi halleder. istemessede aynen devam eder.

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@shoalin Gaza gelecek bir şey yok velayet vesayet kurumunu Türk Medeni Kanunu belirlemiş, Maliye sırf siz sonra bana problem çıkarırsınız gidin bi vasi kararı alın diye kafadan birşey üretiyor ise bu memurun keyfi kararıdır. Maliye kendi yetkisi dahilinde olan araç alım ve satım kurallarını belirlemiş o maddeler içerisinde reşit olmayan çocuklar adına araç alırken illa bir kişi vasi tayin edilecek diye birşey varda bizler mi gözümüzden kaçırdık. Memurların alacağı keyfi kararlara uymak isteyen varsa buyursun prim versin, Yasalar mevzuatlar herkesin uyması için

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    96
    Verilen Beğeniler
    33

Olayı uzatmaya germeye gerek yok, bir engelliye A hastanesi sürücü olur derken bir diğeri olamaz diyebiliyor. Bu mutlak bir yanlışdır. Bir olayın bir doğrusu olur iki doğrunun olduğu yerlerde işler karmaşaya dönüşür. Her yaşanmışlığa bazen kanunlarımız cevap vermeyebiliyor. Benim örneğini verdiğim olayda araç satışına izin veren evrakları hazırlayan memur ile imzayı atan müdür arkadaş soruşturma geçirmişler ve ceza almışlardır. Bu riski kimse göze alamaz. Bu olayı duyan her vergi daireside vasi kararını ister, ve siz vergi dairesinden bu uygulama neden böyle kanunda böyle bir uygulama yok diye bilgi istesenizde size çok süslü kanuni terimlerle dolu bir cevap yazısı yazacaklardır. Kaybettiğiniz zaman da yanınıza kar kalır. En iyisi sürece başlamadan ilgili vergi dairesinden bilgi almak olacaktır.
    Bu sitenin amacı bilgi ve tecrübe aktarımıdır. Konuya sadece bu boyuttan bakarsak birbirimizi daha iyi anlamış oluruz.
    Saygılarımla.

Üye
    shoalin Avatarı

Gerçek Adı
    Salih Cihan KÖSE
    Son Giriş
    09.07-2017
    Saat
    01:54
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    119
    Blog Mesajları
    1

@UZAKLAR

Aynen Katılıyorum ve + 1 Rep diyorum ve kendi köşeme Çekiliyorum!!!! (Bu arada Forumda Rep sistemi yada teşekkür sistemi niye yok @OturanBoğa) Vbulletin Çok Güzel bir eklentisidir tavsiye ederim.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Bu konuda @3T3N1TY Arkadaşımıza katılıyorum.
    Kanunlarımızda velayet-vesayet konusu keskin sınırlarla belli iken bir şahıs ya da kurum sırf kendini güvenceye alma amacıyla vatandaşa ek külfetler getirerek hatta işinin olmamasına yol açamaz, böyle bir hakkı yoktur ve olamaz da.
    Şöyle düşünelim:
    Velayet ile doğrudan bayiye verilecek bir vekaletname ile tüm araç alım işleriniz tamamlanacakken, vesayet devreye girdiğinde vasilik kararına ek olarak vesayet makamından araç alım izni de gerekecek ki bir çok hakim bunu peşinen reddetmektedir. Sonra vesayetle alınan bir aracı satmak da işkenceye dönüşmekte, sattıktan sonra aracın parasını kullanabilmek için de hakimi ikna edilmesi gerekmekte, kısaca her şey eziyete dönüşmektedir.
    Bütün bunlardansa 18 yaş altı için vasilik kararı isteyen kurum dava edilse eminim haklı bulunur ve tüm bu işlemlerden daha az efor sarf edilir.

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @shoalin Sunacağınız ayakları yere basan bir argüman var ise sonuna kadar dinleriz , yok ise tabiki kalabalık etmenize gerek çekilebilirsiniz.
    @UZAKLAR Doğru burası bilgi,tecrübe aktarırım için buluştuğumuz bir platform , Mevzuatlar'dan tüzüklerden bi haber insanları doğru yönlendirmekte bizlerin sorumluluğu . Bahsettiğiniz hastane örneği konumuz ile çok uyuşmuyor ehliyet onayı verme prosedürü belirli konularda doktor ve heyet insiyatifine bırakılmıştır bu konuda bile yanlış bir durum olduğunu düşünen insanlar itiraz ediyor ve eğer haklı ise ehliyetine kavuşuyor . Bahsettiğiniz gibi maliye süslü süslü cevaplar verebilir ama ayakları yere basmayan laf kalabalığı sadece zaman kaybı yaratır nasıl hastane yanlış karar verdiğinde il sağlık müdürlüğü konu ile ilgileniyor ise gelirler idare başkanlığınında görevi konuya çözüm üretmektir eğer oda aynı tutumda olursa @Ufukalp Dediği gibi mahkeme bu olaya kesin noktayı koyup haksızlığı giderecektir.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Başlığın Etiketleri