Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ibrahimsami Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    16:55
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    s.a 2001 yılında almış olduğum B sınıfı ehliyetimde boynumdaki rahatsızlıktan dolayı( sağa ve sol dönmede hareket kısıtlılığı) 2 yılda bir sağlık kontrolü ticari araç kullanamaz ibaresi var. şuana kadar arabam olmadığı için hiç kontrole gitmedim. araba almaya karar verdim ve geçen hafta heyete girdim doktor yönetmeliğe göre araba kullanamayacağımı ve ehliyetimin iptal olacağını söyledi. hatta h sınıfı ehliyet dahi alamazmışım. hiç bir ehliyet alamazsın dedi.
    anlayacağınız hayallerim suya düştü. şimdi elimde olan ehliyetim ne olacak? yapmam gereke ne bilmiyorum başına böyle bir durum gelen arkadaşlardan öneri beliyorum.

Üye
    shoalin Avatarı

Gerçek Adı
    Salih Cihan KÖSE
    Son Giriş
    09.07-2017
    Saat
    01:54
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    119
    Blog Mesajları
    1

Bu tür konularda bizlerin vereceği yanıtlar doğru olmaya bilir ve sizi yanılta bilir. Sonuçta bu raporları vatandaş vermiyor, kanunen yetkili kılınmış hastane ve bunlara bağlı doktorlar veriyor, yani kısaca aynı rahatsızlığı olan 2 kişi den 1 i alır biri alamaz bu konu tamamen doktorun insiyatifinde. Örnek vericek olursam benim polie sekeli rahatsızlığım var, aynısı arkadasımdada var ikimiz aynı anda ehliyet için başvuru yaptık aynı zamanda kontrol e gittik aynı zamanda heyete girdik ama ben ehliyeti aldım arkadasım alamadı, nedeni isi aynı rahatsızlığın farklı versiyonları var, bu yüzden butür konular hassas konulardır ve burdan yapılacak yanıtlar sizleri çelişkiye yada şüpeye düşürecektir. Bunu vericek mecri Doktorlardır,

Şunu da söyliyeyim, ehliyeti aldınız sıkıntı cıkmadı arabanızıda aldınız hıc bır sorun yok, kullanıyosunuz geziyorsunuz, olduki trafik polisi durdurdu sizi ve sorgusuz sualsız ehliyetinize el koyup sizi doktora sevkedebilir, bu adam bu ehliyetle araç kullanamaz der ve ehliyetinizi iptal dahil edebilir. kanunen böyle bir yetkisi vardır. üstüne üslük sizi trafik polisi sevkettiği için 2. kez ehliyet alamassınız der doktorda, nedenmi? DOKTORUN AĞZINDAN CIKAN SÖZ ŞU OLUYOR, DURDUK YERE BU ADAMIN EHLİYETİNİ POLİS ELİNDEN ALMAZ ALIYORSADA MUTLAKA BİR SEBEBİ VARDIRKİ ALIYOR OYUZDEN BEN BU KIŞIYE 2. YE EHLİYETİNİ ALMASI İÇİN RAPOR VERMEM DİYOR!!!!!

Haklı hakkız ben bilemem, bu uygulama sadece Türkiyede yok, yani gelip burdan işte Türkiye diye saçma sapan yazmayın, aynı uygulama AB ülkelerin bir çoğunda var hatta daha katı kuralları var Örnek olarak Almanyada bizim tabirimizle B sınıfı ehliyeti olan bir surucunun ehliyetini yolda giderken sağ sol yaptı diye göz doktoruna gönderip ehliyetini iptal ede biliyorlar!!

Oyüzden Doktor vermesse yapılacak bir şey yok, ya başka bir doktordan alıcaksınız yada farklı altarnetiflere yöneliceksiniz.!

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@ibrahimsami Bu madde'ye istinaden red edildiğinizi düşünüyorum , Rapora itiraz edip başka hastane'de şansınızı deneyin

a) Vertebra (boyun ve bel) hareketleri, kişinin baş ve boynunu arkaya döndürmesini ve bakmasını %50’den fazla engelleyen boyun vertebra ve boyun bölgesi hastalıklarında sürücü belgesi verilmez. Lumbal vertebra eğilme ve dönme hareketlerini %75’den fazla engelleyen durumlarda da sürücü belgesi verilmez.

Üye
    bilgeadam Avatarı

Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    14:15
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hastane olumsuz raporunuzu emniyete bildirilip sizin haberiniz olmadan emniyet ehliyetinizi iptal edebiliyor

Üye
    aslan aslan Avatarı

Son Giriş
    28.10-2017
    Saat
    12:12
    Yaşadığı Yer
    ist
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende zaten tam burada Yeni ehliyetler de kotlar var arkayı ve yanı göremeyenler için mesela 42 inç i Mesela bu kot burada

geçerliliğini korur mu burada işe yarar mı ÖTV indiriminden faydalanabilir mi sadece araba kullanabilir mi B sınıfı ehliyet almak için mi

Üye
    Bamesa Avatarı

Gerçek Adı
    Sabri
    Son Giriş
    04.01-2017
    Saat
    20:48
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Salih Bey,

Boyun tutukluluğu olan birisi araştırıldı bu daha önce...Amerikada dahil toplam 20 ülkede çok rahat ehliyet alabiliyor..
    Devletin işi sorun çözmektir.. Sorunu, doktora elinden ehliyeti aldırarak büyütmek değil.

a) Vertebra (boyun ve bel) hareketleri, kişinin baş ve boynunu arkaya döndürmesini ve bakmasını %50’den fazla engelleyen boyun vertebra ve boyun bölgesi hastalıklarında sürücü belgesi verilmez. Lumbal vertebra eğilme ve dönme hareketlerini %75’den fazla engelleyen durumlarda da sürücü belgesi verilmez.

Bu şekilde yönetmelik çıkartarak vatantajı çözümsüz bırakmak değildir amaç. Eğer boyun tutuksa .. Hangi yüzyılda yaşıyoruz.. Teknolojinin geldiği şu son safhayı biliyormusunuz acaba.. Bizleri yukarıdaki yönetmelik maddesi rahatsız etmesi gerekirken..
    sizin yapmış olduğunuz yorum maalesef bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığıyla olmuş biraz hiç kusura bakmayın..

İbrahim Kardeşim,

01.01.2016 tarihinden geçerli olmak üzere bazı yeni kodlar getirildi . Mesela 42 nolu kod tamda sana uyuyor aslında. Özel ayna tertibatı ile sana yeni çıkan yasaya göre kanımca doktor eğer istese boyun hareketleri kısıtlı , özel tertibatlı ayna ile sürücü olur diye rapor verir . Ve seni komisyona havale edebilirdi. Ancak bu dediğim doktor insan evladı olacak..Demek ki insan evladı değilmiş. O da haliyle kendini sağlama almış...

Askıda Üyelik
    burak_br Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    21:51
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0

Dönmekte cokmu güçlük cekioyn kardes saga sola dönüyormu geriye donmektemingucluk cekion

Ayna var park ssnsoru var arkaya dondunden daha fazlasını görüyorsun artik bu sebbeten ehliyet vermemek olmamasinlazim

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:49
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@3T3N1TY
    Geçen gün boyun tutukluğu var diyen AS hastası bir arkadaşa işte bu yüzden ehliyetini kaptırabilirsin demiştim hatırlıyorsundur. Bir bildiği vardır demiştin ya o konu

Askıda Üyelik
    burak_br Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    21:51
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0

Banada vermediler ufukalp bey ehliyet coknrsht araba sürüyorum bel vebiyun geriye donmuoyr die vermedi

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp Abi bu sene biraz hızlı başladı bisiklet antremanlarım,iş hayatı diğer şeyler derken bir türlü zaman bulup mevzuatı enine boyuna inceleme şansım olmadı hep bölük pörçük bakabildim boşuna dememişim bir bildiğin vardır diye

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    02:08
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

hareket kısıtlılığı var araç süremez demek işin kolayı; geri görüş kamerası, park sensörü özel ayna sistemi vs çözümler üretileceği yerde. maaşda vergi indirimi için başvurduğumda banada araç kullanamazsın boyun hareketi kısıtlı vs dedi. ama rapora ehliyet alamaz araç kullanamaz falan yazmamış. böylece şimdilik önceden almış olduğum h sınıfı ehliyetimi kullanabiliyorum. ben boyun hareketimin sağ tarafa kısıtlı olmasından şimdiye dek belirgin eksiklik görmedim günlük hayatımda, aynı şekilde araç kullanırkende. peki gerçekten boyundaki hareket kısıtlılığı araç kullanmayı olumsuz etkiler mi sizce ?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:49
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@NETBUS
    Bizler burada mevzuata göre yorum yapıyoruz, yazdıklarımız kendi değerlendirmemiz değili yani.
    Ama bana sorarsanız evet ileri derece boyun hareketleri kısıtlığı araç kullanmayı tehlikeli hale sokar.

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@burak_br @NETBUS Araba kullananlar bilir 1'den fazla kör nokta vardır normal sürüş pozisyonunda ne yaparsanız yapın göremezsiniz . Söylemesi çok kolay sensör , ayna diyip kestirip atıyorsunuz ama pratikte bu tarz aletler işe yaramaz , Türkiyemizde öyle yollar var ki bütün teknolojiler devre dışı kalır ,

Üye
    Bamesa Avatarı

Gerçek Adı
    Sabri
    Son Giriş
    04.01-2017
    Saat
    20:48
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp ve @ Oturanboğa

Sevgili Ufuk Bey ve Bülent Bey;

Sizlerin derin 'Tecrübe ve Mevzuat' bilgilerinize istinaden bana aşağıdaki sorun hakkında yorumlarınızı yazabilirmisiniz.

1. Rapor : 2008 yılında alınmış -> Hiçbir sınıf sürücü belgesi alamaz ->Devlet hastanesi -> 3 lü ortopedi uzman grubu
    2. Rapor : 2016 yılında yeni alındı -> B Sınıfı Sürücü olur -> Özel hastane -> Yeni yasa tekli ortopedi uzman kararı

Ehliyeti 2008 yılında devlet hastanesi emniyete raporu gönderiyor ve ehliyet iptal ediliyor.
    Yeniden ehliyet almak için 2. bir rapor alındı. Ehliyet randevusu alınarak trafik tescile gidildi.
    O radaki memur sistemde 2008 yılındaki rapora istinaden ehliyetin iptal edildiğini gördü.

Kendi belirlediği bir hakem hastaneye 3 lü ortopedi uzmanlı yeniden rapor için sevk etti.

Benim sorularım;

Emniyetin bu uygulaması yasal mı? Evet ise hangi yasa yada yönetmelikde var bu? İsmi ve numarası???
    Neden özel bir hastaneden 3. bir rapor alınamaz.. Yeni yasada bahsedilmiş böyle bir imkan varken
    yani özel bir hastane neden hakem hastane olmasın 3 lü ortopedi uzmanı varsa...??

Bu konularda lütfen tecrübelerinizi paylaşırmısınız?

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Bamesa

Yetkilendirilmiş Devlet Hastanelerin vereceği hükümleri yine aynı Yetkilerle donatılmış hakem hastaneler bozabilir . Özel hastaneler bu konuda hiç bir hüküm veya yorumda bulunamazlar . Görevli memur bu konuda şüphe duyduğu taktirde hastaneye sevk edebilir bu konuda yapabilecek birşeyiniz yok . O yüzden sürekli diyoruz kolaya kaçıp özelden rapor almak çözüm değil ilgili memur kabul etmediği taktirde bir dayanak noktanız yok tekrar aynı süreci yaşarsınız diye

Sayfa 1 / 3 123 SonSon