TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    10.02-2020
    Saat
    00:31
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    46
    Verilen Beğeniler
    6

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    geriye dönmemenin iptal sebebi olması gerçekten saçmalık. aynalarla ve kamerayla görülemeyip, geri dönerek görülen hangi açı var? ben geri geri park ederken yan aynalar ve kameradan son derece yarar görüyorum. Dar yerlere ve paralel parklara geri park şeklinde ustaca giriyorum. Hatta geri dönerek göremeyeceğiniz yerdeki kısa beton park engellerini kamerayla ayırt edip ona göre pozisyon almak mümkün.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    16.08-2021
    Saat
    13:19
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.206
    Verilen Beğeniler
    542

Benim fiziksel bir engelim yok ve 20 yılın aşkın süredir aracım var faal olarak sürekli yollardayım.
    Hiiiç bir gün de park ya da başka sebeple geri dönüp baktığımı hatırlamam.

Üye
    burak_br Avatarı

Son Giriş
    15.01-2020
    Saat
    22:03
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

Ayna var park sensörü var geriye donmeye gerek yokki adam kosskaca tur suuyor oferiyrmi doncek

Şimdi yasaya gore a veya b olcak dior ama b engelli gibi yorumlar okuyorum ehluetde b engellimi yqzior

Üye
    ibrahimsami Avatarı

Son Giriş
    16.05-2019
    Saat
    14:41
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu konu ile ilgili bimer e yazan var mı hiç? nasıl bir cevap verdiler merak ediyorum.

Üye
    berilyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    beril yımaz
    Son Giriş
    09.07-2018
    Saat
    17:15
    Yaşadığı Yer
    gebze
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba arkadaşlar bu konuyla ilgili sıkıntı çekenler lütfen cimer e veya bimer e toplu halde yazalım bende defalarca hastanelere para yatırdım aynı şekilde boynumda kısıtlılık var diye geri çevirdiler ve bir sürü param gitti üstelik sağ a ve sola çevirebiliyorum boynumu lütfen mağdur olanlar hep beraber haberleşip bimer e veya cimer e yazalım

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Memleketim
    Alınan Beğeniler
    864
    Verilen Beğeniler
    189
    Blog Mesajları
    26

Benden daha engellileri ve benden daha ağır skolyozlu,kifozlu,boyununu sağa sola çeviremeyen,tüm bedeniyle donmek zorunda olanlar bile ehliyetini yeniledi.komisyondan geçti.ama il saglik komisyonu bugun bir tek beni uygun görmediler.boyun hareketim kısıtlıymış.benden 3 imzali ftr raporu istemisler.sonra tekrar komisyona girecekmisim.en son beni çağırdılar zaten.memur,"sana sürücü olamaz diyeceklerdi ama bu raporu getirmen gerekiyor.o raporu getirince sürücü olamaz diyecekler sana"dedi.orada karar vereceklermisti aslında.yinede hakkaniyetli davranalım raporu da alsın demişler.kesin vermiyorlar sana dedi memur.
    Kaç yildir aktif kullaniyorum.hic kazam olmadi acemilikte bile.ben Ankaranin öyle dar,dönüşü zor vs.yerlerinde suruyorumki.ayna ve kamera her zaman yetti.hic dönmek zorunda kalmadım.kardeşim sağlam.o da diyor hic boyun çevirmek zorunda kalmadim ben diyor.kör nokta dediğimiz şey zaten adı üzerinde kör nokta.saglam insan da göremez.görse kör nokta denmez.
    biraz boynumu ceviremiyorum.doktor sol %45,sağ%30 diye tahmin etti.
    Resmiyette direksiyonu iki elimizle tutmamiz gerekiyor.kim iki eliyle kullanıyor?sağlamlar kaza yapmıyor mu?yaptığında yine de ehliyeti duruyor.
    Yonetmelikteki madde engelliyi magdur eden cinste.
    Bu engelli her yere yayan gidecek,agir yükünü arabaya koyamayacak.elinde taşıyacak.Bu mu yönetmelik yani.
    Komisyon bir karar yazmadığı için ben FTR raporu almayacağım.2 sene daha bekleyecegim.
    Komisyon benden daha skolyozlu ve kısıtlıligi olan birine olur veriyorsa bana da vermeliydi.
    Çok şaşkınım.hic boynumu mesele edecekleri aklıma gelmemişti.kolumu mesele ederler mi derken boyun çıktı bir de.buna göre tertibat hiç mi yok ya

Üye
    Wesley Avatarı

Son Giriş
    18.07-2019
    Saat
    00:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Hakkınızda hayırlısı olsun sıkmayın canınızı

Üye
    dada$ Avatarı

Son Giriş
    02.08-2018
    Saat
    16:35
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    36

Arkadaşlar zaten ayak bileği kol bileği kısıtlamalarıda buna dahil %5 oranındaki kısıtlamaya h sınıfı ehliyet vermiyor bu kısıtlama yı da doktor emnıyete bıldirdiği takdirde var olan b ehliyetinizide kaybedebiliyorsunuz

Üye
    dogus_83 Avatarı

Son Giriş
    04.04-2019
    Saat
    10:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    3

bende as hastasıyım ehliyet yenilemenin son gününe kadar bekleyeceğim mecburen belki bir düzenleme olur ümidi ile

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Memleketim
    Alınan Beğeniler
    864
    Verilen Beğeniler
    189
    Blog Mesajları
    26

@dada$
    Bu dediginiz nerede yazıyor?el ve ayak bilegi kısıtlılığı diyorsunuz da el ve ayağı,bacagi olmayan bile tertibatla araç sürebiliyor

Üye
    Furkan_81 Avatarı

Gerçek Adı
    Furkan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:48
    Yaşadığı Yer
    Düzce
    Alınan Beğeniler
    686
    Verilen Beğeniler
    488

Boynumdaki hareket kısıtlılığım ve ehliyet alma sürecimle ilgili bir şeyler yazmak istiyorum.

Önce aile hekimine gittim. Normal %88 engelli raporumla başvurdum ve koktoruma sorunlarımı anlattım ve beni devlet hastanesine sevk etti. Muayene olmam gereken bölümleri de Göz, kbb ve fizik tedaviyi olarak yazdı. Sevk kağıdımla hastaneye gittim başvurumu yaptım. 125 tl rapor ücretini ödedim ve ilgili bölümlere muayene oldum. Göz ve Kbb ye muayene olduktan sonra fizik tedavi bölümüne gittim. 2010 yılında baş-boyun kanserinden dolayı yüksek dozlu radyoterapi aldım ve boynumdaki yumuşak dokular kalıcı olarak yandı. Boynum küçüldü ve sertleşti. Bu yüzden boynumu istediğim yöne rahatça hareket ettiremiyorum. Fizik doktoru beni güzelce muayene etti ve yorumunu yazdıktan sonra komisyona sevk etti. Sonra komisyona girdim ve boynumu sağa-sola çevirmemi istediler ve fazla beklemeden dışarı çıktım. Görevli arkadaş sonuç raporumu il sağlık müdürlüğünden alacağımı söyledi. Raporumu aldım. Raporda aşağıdaki kodları gördüm.

47. İki tekerlekli araç kullanamaz
    102. Ticari araç, resmi araç, ambulans kullanamaz
    103.03 Yılda bir sağlık kontrolü
    42.01. Arka görüş için uyarlanmış cihaz
    42.03. Yan görüş sağlayan ek iç cihaz
    42.05. Kör nokta görüntüleme cihazı
    42.06. Elektrikle çalışan dış dikiz aynaları

Sonrasında kursa başvuru yaptım. Kurs müdürü önce bu kodları milli eğitime sordu ve bu kodlarla ehliyetimi alabileceğimi söyledi. Başvurumu yaptım, sınavları geçtim ve dün itibariyle ehliyetimi aldım. Ama asıl sorunlar şimdi başlıyor.

1- '103.03 Yılda bir sağlık kontrolü''. Bu kontrol nasıl olacak hiçbir bilgim yok. Buradaki benzer konulara da baktım ama net bir sonuç bulamadım. Kimi yeniden ehliyet raporu alırken yaşanılan süreç tekrarlanacak diyor. Kimi kısıtlama kodlarını veren ilgili bölüme muayene olup tek bir rapor-belge almak yeterli olur diyor. Ben bunun için ileride önce il sağlık müdürlüğünden bilgi alacağım ya da komisyon tarihini öğrenip komisyonda bunu soracağım. O da olmadı emniyetten bilgi alacağım. Bakalım neler olacak...

2- Ve asıl merak ettiğim ve beni en çok ilgilendiren kısım. 42.01-03-05-06 kodlarıyla ÖTV indirimli araç alamıyorum. ''Çünkü maliye "hareket ettirici tertibat" ilişkisi kuruyor ve sadece vites kolu ile pedallarda modifikasyon için ötv istisnası tanıyor.'' ( via @OturanBoğa )
    Maalesef bu kodlarla ve % 88 raporumla ÖTV indirimli araç alamıyorum.

2015 de %88 rapor almıştım. O zamandan sonra bazı sorunlarım daha çıktı. Şu anda tahmin ediyorum %90 ve üstü rapor alabilirim. Diyelim % 90 ve üzeri engelli raporu aldım. Ben bu aracı kullanabilecek miyim? Bu 4 kodun 3 tanesi zaten mevut orta sınıf 0 araçların hemen hepsinde mevcut.

Örneğin;

''42.01. Arka görüş için uyarlanmış cihaz.'' Bu zaten bildiğimiz geri görüş kamerası.
    ''42.05. Kör nokta görüntüleme cihazı'' Bu da kör nokta uyarı sistemi ve bir çok 0 araçta var. Ayna gerekirse de zaten takılır. Normal bir insan bile güvenliği artırmak için aracına bunu ekleyebilir.
    ''42.06. Elektrikle çalışan dış dikiz aynaları'' Bu da aynı şekilde bildiğimiz sağ-sol dış aynalar. Ve bu da yeni araçta mevcut.

Sadece ''42.03. Yan görüş sağlayan ek iç cihaz'' için bir ek ayna gerekiyor o kadar. Ki bence bunları normal insanlar da araçlarına ekletip kullanabilir. Bununla ilgili nereden bilgi alınır bilemiyorum. Araç bayisi mi ya da verdi dairesi mi.

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Memleketim
    Alınan Beğeniler
    864
    Verilen Beğeniler
    189
    Blog Mesajları
    26

Çok önemli bilgiler vermişsiniz.teşekkür ediyorum.bu tertibatlar varsa bunu mühendisler bilmiyor mu?

Sanki trafiği katledenlerin hepsi boynunu çeviremeyenler.Doktorlar ani durumları,kaza anını düşünerek degerlendiriyor ama öyle bir durumda ben sağlam olsam nolurki.panikten yapamam zaten yapabilecegim şeyleri.

İnsanlar mahkemeyle ehliyetine kavuşmuş.yazık ya.Dava açan kişiler eğer önceden ehliyet verilmişse mahkemeyle %100 kazaniyorsun dediler.ne kadar doğru bilmiyorum

Üye
    Furkan_81 Avatarı

Gerçek Adı
    Furkan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:48
    Yaşadığı Yer
    Düzce
    Alınan Beğeniler
    686
    Verilen Beğeniler
    488

Her şey o karışık ki bazen şaşırıyorum. Sürekli sistem değişiyor ve bu sisteme kimse tam uyum sağlayamıyor.

Mesela kurstan dosyamı aldıktan ehliyeti çıkartmak için il nüfus müdürlüğüne gittim. Neyse sıra bana geldi dosyamı verdim görevli memur sırasıyla işlemleri yapmaya başladı. Sonra başka bir arkadaşını çağırdı. Dedim acaba sorun ne? Meğerse kodlarla ilgiliymiş. Önce normal B sınıfı girmiş memur. Ardından diğer memur geldi baktı rapora falan yok dedi Engelli B gir. Sonra kodları tartıştılar 5 dk falan. Halbuki evraklarım yani raporlarım önlerinde duruyor. Yarım saatte olayı anlayıp kodları anca girdiler.

Dediğiniz gibi mühendisler bunu bilmiyor mu ki. Yani bu tertibatlar var ama özel tertibat sayılmıyor galiba çözemedim ben de..

Seneye kontrolde başka bir fizik doktoru denk gelip de bana demesin sürücü olamazsın diye. Bakalım ne olacak bunlar olabilir.

Bence peşini bırakmayın. Allah yardımcınız olsun.

Üye
    Uluhakan Avatarı

Son Giriş
    11.09-2021
    Saat
    11:26
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar merhaba boyun hareketi kısıtlılıgından dolayı banada 01.09.2021 tarihinde sürücü olamaz kararı verildi ve ehliyetim iptal oldu, içinizde mahkemeye başvuran oldu mu? Olduysa dava ne aşamada, avukatlarla görüşüyorum dava açacağım, avukatların dediği daha önce dava açan var mı? Mağdur olan arkadaşlar Lütfen bana mermerha@hotmail.com adresinden ulaşın

Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123