Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 18 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    telyo Avatarı

Gerçek Adı
    treex
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    17:25
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba,

Benim sol dizdeki problemimden dolayı 2010 yılı Ekim ayı sonunda almış olduğum: H sınıfı sürücü belgesi alır, Otomatik vitesli araç kullanır yazan süresiz bir raporum var. Bu rapor üzerinde engellilik derecesi malesef yazmıyor.

Bu cuma günü ÖTV dairesinde araba alımı için başvurduğumda raporda engellilik derecesi olmadığı için kabul etmediler. Oysa ki 2011 yılında aynı rapor ile araç alabildim ve o günden bugüne kanun-sirküllerde yeralan bir değişiklik yok.

Memurlar bunu Bimer'e bildirdin değişiklik kanunen yok ama keyfen bakanlıktaki memurlar böyle istiyor diyorlar.

2 konuda sizlerin fikirlerini almak isterim:
    1. Engellilik derecesi ile ilgili bana tavsiyeleriniz neler olur? Bimer den lehimde birşey geri dönünce etkisi oluyor mu?
    2. H sınıfı Otomatik vites araç kullanır ibaresi bulunan bir ehliyetim var. Bunu da değiştirmem gerekiyor mu?

Üye
    cabbarehlinamus Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:25
    Yaşadığı Yer
    istanbul-TOKAT/TURHAL
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    12

@telyo
    Elinde oran gösteren başka bir raporun varsa sürekli yazıyorsa iki raporu birleştirip ötv muafiyeti alırsun bimer vs hiç ugraşıp kendini yıpratma arkadaşım.
    aynı olay 2015 aralıkta geldi 2011 raporumda oran yazmadığı için maliye ötv muafiyet vermedi sonra rapor birleştirmesi yapunca sorun çözüldü tek tavsiyem rapor birleştirme yap.

Üye
    telyo Avatarı

Gerçek Adı
    treex
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Uzun ve karmaşık bir uğraş sonucunda araç alabildim. Süreci özetlersem: Vergi Dairesi ve Hastanelerin birbirinden haberi yok. Bu sebeple ortalık karışıyor. Yeni bir rapor daha çıkarttım ama bunda sadece engellilik yüzdesi ve hastalığın detayları var. ÖTV için değerlendirildi diyor. Bir öncekine hiç benzemiyor.

Devlet hastaneleri 19.12.2015 itibariyle artık H sınıfı ehliyet alır otomatik vites araç kullanır raporu vermiyorlar(bu tarihten önce başvurmuş ama sonucu daha sonra alanlar bundan muaf olarak alabiliyor). Ehliyet verilme sürecini sağlık kurulu üzerinden gidilmesi konusunda yeni bir yazı yayınlanmış. Bunun yerine ÖTV indirim değerlendirmesi, Engelli işe girişi gibi konularda rapor veriyor hastaneler. Bu durumu vergi dairesi kabul etmiyor. Onlar eski tip rapor bekliyorlar. İkisinin birbirini anlamamısından dolayı çok büyük zoruluklar çıktı. Kime ne anlatacağımı şaşırdım. En son resmi gazete yayınlarını kendilerine götürdüğümde zorda olsa ikna oldular.

Bir önceki raporum süresiz olduğu için onuda referans alarak araç alabilir dediler. Ancak şuanda da MTV problemi çıktı. Yeni raporda otomatik vites araç kullanabilir ifadesi yazmadığı, hastalık detayı verildiği için anlayamadılar problemi ve muafiyet vermediler. Önümüzdeki haftada bu problemle uğraşacağım.

Üye
    disc55 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet bana da hastane özel tertibatlı araç kullanır.h sınıfı ehiyet alır.bundan böyle vermiyoruz artık dedi şef bana.benim de 2006 yılında aldığım raporda süreli ya da sürekli yazmıyor ama maliyenin aradığı gaz ve freni elle ayarlı otomatik şanzımanlı ,özel tertibatlı araç kullabilir.h sıfıı sürücü olur . ibaresi var. 05..03.2015 tarihinde aldığım raporda ise sadece sürekli yazıyor.cabbarehlinamus arkadaşın dediği gibi 2 raporu birleştirip hem ötv hem de mtv den muaf olursun .ben de o şekilde deneyeceğim bakalım.

raporunda sürekli yazıyorsa mtv çıkmaz. bence de rapor birleştirmesi yaparsan sorun çözülür.

raporlar sistem üzerinden verildiği için düzeltmede yapılamıyor.

süresiz derken sürekli anlamında mı? süreli ya da sürekli benim bildiğim.

Üye
    telyo Avatarı

Gerçek Adı
    treex
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Daimi diyelim, sürekli kullanılabilir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

@telyo

Araç alımında kullanılacak raporda mutşaka bir oran yazmalı. Derece önemli değil, ama oran şart

2- Evet, eğer araç alım işlemi yapacaksanız, ehliyetinizi de değiştirmeniz gerekir: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...istirecek.html

Üye
    batuata1 Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    04:58
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Mevcut H Sınıfı ehliyetler 5 yıl geçerli değilmi? Yani elimizdeki H Sınıfı ehliyetle araç alamazmıyız

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

@batuata1

H sınıfı ehliyetler geçerli. Ama araç alımı söz konusu olacaksa, o zaman Emniyet'teki sistem kod bulunan ehliyeti şart koşuyor

Üye
    batuata1 Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    04:58
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Geçen hafta arkadaşım aldı sorun çıkmamış uygulama her yerde farklı mı acaba

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üye
    Bertoned Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:39
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    28
    Verilen Beğeniler
    10

@cabbarehlinamus rapor birleştirmeyi nasıl yaptınız acaba ayrıntılı bilgi verebilirmisiniz?

Üye
    cabbarehlinamus Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:25
    Yaşadığı Yer
    istanbul-TOKAT/TURHAL
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    12

@Bertoned
    Arkadaşım benim sağlık raporumda özel tertibatlı otomatik vitesli araç kullanır ibaresi vardı ve oran belirtilmemişti o rapor ile H sınıfı ehliyet aldım. Aralık 2015 tarihinde ötv muafiyetli araç için bayii ile anlaştım (satış danışmanı işi bilmiyormuş sonradan anladım) raporu bayii ye verdim aracın tertibatı yapıldı muayeneden geçti sigorta kasko yapıldı hatta araca kredi bile kullanıldı ama satış danışmanı ötv muafiyeti için verği dairesi ile görüşmemiş faturası ile verği dairesine muameleci gidiyor aldığı cevap bu rapor geçersiz nedeni raporda oran yazmıyormuş.
    yeni rapor için araya birilerini koydum heyetlere hemen girmek için 2 hastanede sen araç kullanamazsın dedi ama raporları almadım heyetten çekildim yoksa elimde ki H ehliyetim gidicekti ayrıca aracın herşeyi tmm sadece ruhsat çıkarılıcak durumdaydık.
    tertibatı yapan kişi elinde oran gösteren sürekli rapor varsa onu ve diğer raporu beraber vergi dairesine verin dedi muafiyet alırsın sorun kalmaz diyince ben rahatladım aynı dediğni yaptım verği indirimi için maliye ye gönderdiğim süreklidir ve oran belirtilen raporum ile işi çözdüm.
    seninde yapocağın işlem bu şekilde olmalı verği dairesinden muafiyet almadan kredi peşinat sigorta kasko işleri sakın yapma ben muafiyet alındı dendiği için yaptım muafiyet alınmamış olması beni çok ugraştırdı iki hafta işi çözene kadar 5 yıl yaşlandım resmen yoksa 87.000 tl ye aracı almak zorunda kalıcaktım.

Üye
    Bertoned Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    28
    Verilen Beğeniler
    10

Bilgi icin cok tesekkurler.

Üye
    mustafa450 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    13:18
    Yaşadığı Yer
    ---
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar. Aralık 2015 almış olduğum h ehliyeti alır. Elden vitesli özel tertibatı araç kullanır ve nisan 2016 ayında yeni yönetmeliğe göre ambulans ticari araç iki tekerlekli araç kullanamaz ve 3 yılda bir kontrol kodları yazan rapor aldım. Ben bu raporlarla indirimli araç alabilir iyim? @OturanBoğa
    Konu mustafa450 tarafından değiştirilmiştir (23.04-2016 Saat 22:39 ).

Üye
    Bertoned Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    28
    Verilen Beğeniler
    10

@mustafa450 Raporunuzda ozel tertibatli arac kullanabilir yazdigi icin otv indirimli arac alabilirsiniz evet ama ehliyetinizde sadece iki kod mu var ozel tertibat kodu yazilmadimi ve engeliniz nedir bunlari biraz daha ayrintili yazarsaniz yardimci olabiliriz.

Üye
    mustafa450 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    13:18
    Yaşadığı Yer
    ---
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Muskuler distrofi. Kas hastasıyım. Evet bu kodları yazdılar @Bertoned

Sayfa 1 / 2 12 SonSon