Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ozkan1403 Avatarı

Son Giriş
    29.02-2016
    Saat
    13:52
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaslar dedemin %90 raporuyla bi arac almak uzereyim.vasi ve ek karar aldim.bayi ek kararda motor ve sase no arac marka model yazan ek karar istedi.3 aydir ugrasmaktayim surec cok mantiksiz ve zor.buraya kadar bi sekilde geldim fakat bu aracin satisi icin ne bayi ne vergi dairesi danistigim avukatlar net bir bilgi verememekte.bu islemleri kendileri yapmis olanlara sorum:
    1- Diyelim 5 ay sonra ihtiyacimiz oldu bu araci nasil satacagiz
    2- Dedemi 2 sene sonra kaybedersek aracin tescili nasil olur ( babamlar 3 kardes)
    3- Dedem yasarsa 5 yili doldurursak arac satisi nasil olacak hakim karari yada arac bedeli bankaya yatirilmak gibi
    Bilgilerinizi beklemekteyim arac aliminin sonuna geldim tikandim...

Üye
    ahmettatar Avatarı

Son Giriş
    22.07-2017
    Saat
    19:00
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,

İstediğimiz sorudan başlayabilir miyiz acaba öğretmenim ?

3-Araç 5 yılını doldurduğunda mahkemeye aracın satışı için başvuracaksınız. Ben başvurduğumda 54 gün sonrasına gün verildi. Eğer satışına mahkeme onay verirse dedeniz adına bir banka hesabı açılacak ve hesaptaki bu paranın kullanımı için her defasında mahkemeden izin almanız gerekecek. Yani paranın dedenizin menfaatine olacak şekilde kullanılmasına mahkeme izin verecek. Eğer ben bu parayla kendime ev alacağım derseniz, kullandırmayabilir.

2-Dedenizin vefatı durumunda araç dedenizin yasal varislerine pay edilecek. Bu yüzden aracı almadan babanızın kardeşleriyle anlaşması lazım.

1-Normal şartlarda, 5 yıl içinde satış için iki yol var. Birincisi ödenmeyen ÖTV ödenmesi ile. İkincisi başka bir engelliye. Fakat sizin vasi durumunuz olduğundan bunun içinde mahkeme açmak gerekebilir, bilmiyorum.

Son olarak bende bir soru sorayım. Vasi kararını aldınız. Gerekçeli kararda çıktı anladığım kadarıyla. Tekrar araç almak için ek karar mı çıkarttınız ? Mahkeme bana biz alıma karışmıyoruz dedi.

Üye
    ozkan1403 Avatarı

Son Giriş
    29.02-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tesekkur ederim cevaplariniz icin.bayi benden sase ve motor no iceren ek karar istedi.sizin satis icin mahkemeniz gerceklesti mi ? Diyelim 5 yil sonunda satabilir iznini aldik araci sattik parayi yatirmadik.hakim bu paranin pesine mi dusecek yatirmaz isek ne olur

Bana verilen ek kararda engellinin hicbir gelirinin kullanilmamasi ve arac kullanilirken tum gider ve sorumluluklar vasinindir diye yaziyor.bu durumda arac satildiginda bedelinin engelli hesabina yatirilmasi istenmesi sacma olmaz mi

Üye
    ahmettatar Avatarı

Son Giriş
    22.07-2017
    Saat
    19:00
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Maalesef saçmada olsa prosedür bu şekilde işliyor. Ben henüz satış için mahkeme gününü bekliyorum. O yüzden sonraki kısmını bilemiyorum.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:33
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Araç yasal olarak dedenizin olacağından, tüm parayı siz vermiş olsanız da aracın satışından elde edilecek para dedenizi,n adına açılmış banka hesabında bloke edilecektir.
    Evet yatırılmazsa hakim o paranın peşine düşer, çünkü kısıtlının mali menfatleri vesayet makamı olan sulh hukuk hakimliğinin koruması ve kontrolündedir.
    Dedeniz vefaat ettiğinde ise araç tüm yasal mirascılarındır. Bu konuda daha önceden noter ya da başka kanallara vasıtasıyla yapacağınız vasiyet, taahhüt, sözleşme gibi belgelerin hiç bir geçerliliği olmayacaktır.

Üye
    ozkan1403 Avatarı

Son Giriş
    29.02-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Peki allah gecinden versin dedemi kaybedersek aracin tescili bir yada 3 kisi adina nasil yapilacak

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:33
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @ozkan1403

Dedenizden geriye araç dışında başkaca miras kalması durumunda diğer kardeşler babanız lehine araç üzerindeki haklarından feragat ettiklerinde araç babanızın üzerine tescil edilir.