Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ergunnn Avatarı

Son Giriş
    27.09-2017
    Saat
    14:31
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba,

Ablam yurtdışında yaşamakta ve çifte vatandaş. Engeli ortopedik ve %90 üzeri. Yurtdışında sahip olduğu aracını getirip Tr de bırakmak istiyor. Geçici ithalat kapsamında araç 2 sene kalabiliyor artık. Benim sormak istediğim kendisi içinde olmadığında ben bu aracı kullanabilir miyim? Geçici ithalat yolu ile gelen araçları sadece şahsın kendisi, eşi ve çocukları kullanabildiğini biliyorum. Ama ablamın engel durumu dolayısı ile vekaleti veya vasisi olarak kullanabilme şansım var mıdır? Teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

@ergunnn

Geçici ithalata dair bilgisi olan var mı?

Üye
    birkan01 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    5

Ablan aracı Türkiye'ye getirdiğinde aracı sadece Yurtdışında 6 ay ve daha uzun bir süre kalan kişiler kullanabilir sizin o aracı kullanma yetkiniz bulunmamaktadır. Eğer kullanırsanız ve trafik ekibine yakalanırsanız aracınız bağlanıp en yakın gümrük müdürlüğüne teslim edilir. ( Normal araçlar için böyle engelliler için bir ayrım yok ) Ayrıca ablanız arabayı Türkiye'ye bıraktığında yurtdışına çıkamaz araçla girdiğinden sadece araç ile çıkış yapabilir. Araçsız çıkması için aracı en yakın gümrüğe teslim edip öyle çıkabilir diğer türlü çıkamaz. ( Hem emniyette çalışıyorum hem de çifte vatandaşlığa sahibim bu konuyu oldukça fazla araştırdım müdürlerle bile konuştum )

Üye
    ergunnn Avatarı

Son Giriş
    27.09-2017
    Saat
    14:31
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Normal işleyişi biliyorum, aynen anlattığınız gibi. Engelliler için farklı bir durum olabilir mi diye merak etmiştim. İş akdi ile şöför tayin etme durumu ile ilgili bir bilginiz var mı?