Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 31 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    cyl Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    14:41
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba.
    Bilindiği üzere 1 Ocak 2016 tarihi itibarı ile artık “H” sınıfı ehliyet alınamıyor. Ancak ÖTV uygulama tebliğinde istenilecek belgeler arasında “H” sınıfı ehliyet geçiyor.

Bununla ilgili gelir idaresi başkanlığından bugün itibarı ile telefon konuşmasında alınan cevap:

“ÖTV 2 sayılı liste uygulama genel tebliğinde henüz düzenleme yapılmamakla birlikte 01.01.2016 tarihinden itibaren “H” sınıfı sürücü belgesi yerine yine karayolları trafik yönetmeliğine göre engellilere verilecek sürücü belgesinin aranacağı tabidir. Bu durumda, bununla birlikte yeni sürücü belgesi sınıfları göz önünde bulundurularak ÖTV 2 sayılı liste uygulama genel tebliğinde yapılacak değişikliğin, istisnadan yararlanabileceklerin kapsamını genişletecek veya daraltabilecek mahiyette olamayacağı tabidir. Bu konu ile alakalı olarak tebliğde henüz bir düzenleme söz konusu değildir.
    Ancak burada “H” sınıfı ehliyet ile eşdeğerde bir belge aranılacaktır.
    Bu konuda herhangi bir netlik söz konusu değildir.”
    Şeklinde.

Gelişmelerden haberi olan arkadaşlardan paylaşımlarını bekliyoruz.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Bunun anlamıi bana göre şu:
    %90 altında ortopedik engeli bulunanların ötv muafiyetinden faydalanmaları için engellilere özel sürücü belgesi dün de şarttı bugün de şart.
    Ancak H sınıfı kaldırıldığı için engel durumuna göre otomatik vites ya da uygun tertibat kodu eklenmiş B sınıfı ehliyet şartı aranacaktır.
    Yani H sınıfı kalktı diye bu şart kalkmadı, kodlu B olarak devam ediyor.

Üye
    aliican Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:45
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

ben birkaç ay önce heyete girdim h sınıfı ehliyet için sürücü olamaz sonucu çıktı şimdi ne yapmam lazım ehliyet almak için şansım var mı ?

Üye
    selosag Avatarı

Gerçek Adı
    selahattin sağ
    Son Giriş
    25.04-2016
    Saat
    19:27
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben geçen hafta içinde urla devlet hastanesinden %35 engelli raporu aldım.ancak sol ayak düşük.dolayısıyle hastane raporunda il sağlık kuruluna sevk edildim.il sağlık müdürğüne verilen raporla müracat ettim.hem ötv dn faydalanmak hemde mevcut olan b sınıf ehliyetimde gerekli şerhlerin düşülmesi hususunda.ancak henüz izmir de il sğlık kurulu oluşturulmamış.önümüzdeki günlerde 4 ilçede ilçe sağlık kurullrının oluşturulacağını,müracaat ettiğimiz hastane raporlarını oralara sevk edeceklerini belirtiler.o kurullarda mak.müh,doktor olacakmış.onlar hastane raporu ile hastayı kontrol ederek neye ihtiyacı olacağını belirleyecekmiş.böyle söylendi.müracatı yaptım ilçe sağlık kurulundan telefon bekliyoruz heyete çağrılmak üzere.....
    helişme olursa buradan paylaşırım.kolay gelsin

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@selosag
    Aynen öyle olacak. Raporda şöyle araç kullanır şeklinde bir ibare olmayacak sadece tanı yazacak. Oluşturulan komisyon ise bu tanıya göre kullanabilinecek araç türünü belirleyip ona uygun kod verecek bu kodlar da B sınıfı ehliyete işlenerek eski H sınıfının görevini yapacak.
    @aliican
    Rapor mutlaka şart. Bir süre geçtikten sonra tekrar başvurursunuz olur verilirse alırsınız yoksa olmaz.

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:20
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp peki söyle birşey olabilir mi ? ehliyet yenilerken ve ya yeni ehliyetler için alınan komisyon raporu aynı zamanda ÖTV indiriminde de kullanılabilir mi ? ben bu yönde bimer üzerinden bir soru sordum ve bakalım cevabı ne olacak. Gördüğüm kadarı ile maliyenin tüm kanatlarına gitmiş bu soru cevabını bekliyorum.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@Deniz şahbaz
    Evet olabilir. ÖTV muafiyeti için önceden aranan H sınıfı ehliyet şartını kod işlenmiş B sınıfı karşılayacak.
    Sol ayak için otomatik vites, diğerleri için engel durumuna göre belirlenen tertibatların karşılığı olan kodlar, eskiden raporda yer alan ''şöyle şöyle araç kullanabilir'' ibaresini karşılayacak.
    Duruma bakılırsa ötv muafiyetinde artık uygun kodlu ehliyetten başka hiç bir şey istenmemesi gerekiyor mantıken, maliye kendini bu yeni yönetmeliğe göre güncellemeli.

Üye
    okyanu Avatarı

Son Giriş
    08.08-2017
    Saat
    13:13
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam arkadaşlar benim sorum bir abimiz engellı yüzde 68ama h sınıfı ehliyeti yok oğlu kullanması ıçın araç alıcak ötv muaf şımdı h sınıfı olmasa da alabilirlermi araç?????

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@okyanu
    %90 altında oran için uygun kod bulunan engelli B sınıfı sürücü belgesi şart.

Üye
    cyl Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    14:41
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Şu an için elinizde "H" sınıfı ehliyet yok ise, engelinize göre düzenlenmiş yeni yönetmeliğe uygun "B" sınıfı ehliyetinizi alsanız dahi vergi daireleri işlem yapamıyorlar. Çünkü ÖTV uygulama tebliği henüz değişmedi.

Ehliyet alırken kullanılan raporun, ÖTV indirimi için maliye tarafından da kabul edilip edilmeyeceği (yani hem ÖTV sağlık kurulu raporu için hem de ehliyet raporu için ayrı ayrı rapor mu istenecek yoksa sadece ehliyet raporu yeterli mi olacak) belli değil.

Bana sorarsanız (en azından 5 yıllık geçiş süreci için) ehliyet için ayrı, ÖTV indirimi için ayrı rapor istenecektir.

Saygılarımla.

Üye
    aslanharun Avatarı

Gerçek Adı
    Harun
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    11:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@aliican

Banada aynı sonuç çıktı ben 1 sene sonra başka hastaneye başvurdum raporumu aldım ve şimdi H sınıfı ehliyetim var.

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@cyl banada sanki maliye yeni bir düzenlemeye gidene kadar iki tane ayrı rapor alınması gerekecek gibi geliyor. Ama bu durumda da şöyle bir sıkıntı olabilir, Hastanelerde H sınıfı kalktı sistemimizde görünmüyor vs. diyerek ÖTV indirimi için alınan raporları verirken mırın kırın yapabilirler. Ehliyet için olmasada ÖTV indirimi ve raporu için bir süreç daha beklemek gerekecek.

Üye
    yawsss Avatarı

Son Giriş
    17.03-2016
    Saat
    10:18
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp 2015 yılında almış olduğum " H sınıfı ehliyet alabilir, otomotik vites araç kullanabilir" ibareli raporum var.
    fakat şu zamana kadar ehliyetimi H sınıfına çevirmemiştim. şimdi çevirmek istediğimde ise bana raporunu değiştirmen gerekli diyorlar.
    burada il sağlık kurullarına gittiğimizde H sınıfı ehliyet raporu almak için tekrar heyete mi gireceğiz yoksa hali hazırda H sınıfı ehliyet raporu alırnırken ki sürecin aynısı mı yaşayacağız yoksa sadece bize yeni hali ile bir rapor mu verecekler ??
    Tekrardan heyetler , doktorlar , dert anlatmalar yine bu kadar uğraşacak mıyız ??
    Konu yawsss tarafından değiştirilmiştir (17.02-2016 Saat 16:56 ). Gerekçe: imla

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@yawsss aile hekiminde gideceksiniz, o sizi engeliniz ile ilgili uzman hekime sevk edecek. Uzman hekim engeliniz ile ilgili tanı koyacak ve sizi il sağlık müdürlüğüne sevk edecek. İl sağlık müdürlüğü bünyesinde oluşturulan komisyonda hangi tür tertibatı ve aracı kullanabileceğinizi belirleyip ilgili kod'un bulunduru bir raporu onaylacak. Bu rapor ile birlikte ehliyetinizi yenileyeceksiniz.

Ehliyetini yenilemiş bir arkadaşımız süreci anlattığı konunun linki alttadır.

Bkz. http://www.engelliler.biz/forum/ozel...tibariyle.html

Üye
    yawsss Avatarı

Son Giriş
    17.03-2016
    Saat
    10:18
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Deniz şahbaz

Tesekkur ederim

Sayfa 1 / 3 123 SonSon