Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Polat60 Avatarı

Gerçek Adı
    Abdullah Polat
    Son Giriş
    28.09-2017
    Saat
    13:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba benim b sınıfı ehliyetim var şimdi ötv siz arac almak icin basvurdum yanliz yine surucu kursuna gitmem gerekiyofmu engelli ehliyet icin.

Birde aile hekimi bu raporu verebiliyor mu ? Çünkü aile hekimi verebiliyor dediler.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

01.01.2016 tarihinden önce Ehliyetinizi almışsanız Yeniden sağlık raporu almanız gerekip,Ehliyetinizi yenileminiz gerekir.

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    16:26
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@Polat60 bende seninle aynı durumdayım.

Ben dün bimer'den maliye'ye sordum, yeni ehliyetler ile birlikte aranacak şartlarda bir değişiklik var mı olacak mı ? ehliyetlerimizi yeniletirken sağlık kurulundan alacak olduğum ehliyet değişimi için verilen rapor ötv indirimi içinde geçerli olacak mı ? vs. sordum, bakalım ne cevap gelecek.

Ama bugün mevcut şartlar altında benim anladığım kadarı ile,
    ehliyet değişimi için
    ; önce aile hekimi engelimize istinaden bizi, devlet hastanesinde ilgili uzman hekime sevk edecek, ilgili uzman hekim, engelimize dair teşhisi koyacak ve bizi il sağlık müdürlüğü sağlık komisyonuna sevk edecek. Bu sağlık komisyonu bizim için gerekli tertibatı belirleyecek ve ilgili kod'ları belirleyerek ehliyetimiz için raporu verecek, bununla ehliyetimizi alacağız.

Ötv indirimi için; yetkili hastanelerden ( Devlet hastanesi, üniversite hastanesi ) üzerinde "H sınıfı sürücü belgesi alabilir - tertibatlı manuel vites - tertibatsız otomatik vites araç kullanabilir" yazan, ötv indiriminden faydalanabilir diyen ve engelimizin tanısının yapıldığı ayrı bir engelli sağlık kurulu raporu almamız gerekir.

Şimdi diyeceksiniz H sınıfı ehliyet kaldırıldı. Dananın kuyruğuda bu noktada kopuyor. H sınıfı ehliyet karayolları ve emniyet nezdinde yayınlanan yönetmelik ile kalktı evet ama maalesef maliye yönetmeliğinde bir değişiklik henüz yapmadığı için maliyenin memurları hala H sınıfı ehliyet ibaresini isteyebilirler raporlarda.

Bu işin en güzel biraz daha beklemek, bu süre zarfında da mümkün olduğunca bimer'e veya bağlı bulunduğumuz vergi daireleri maliye müdürlüklerine konu ile ilgili özelge istemek ve ne yapılacağını öğrenmek. ehliyetleri değiştirmek ehliyetleri almak bence bir nebze daha aydınlığa kavuşmuş durumda gibi geliyor bana.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Polat60

Ehliyet için yeni rapor alıp emniyet'e götürmeniz yeterli. Sürücü kursuna gitmeyeceksiniz.
    B ehliyeti B-engelli ehliyeti ile değiştirmek için: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...istirecek.html

Araç alımı için ise yetkili hastaneler'den rapor almak lazım. Raporun engelli raporu olması ve üzerinde oran bulunması gerek hala. Şu anda mevzuatta oluşan uyumsuzluk/boşluk nedeniyle işler karışık. Araç alımı için bir süre daha beklenmesini öneriyorum...