Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    fatihankara Avatarı

Gerçek Adı
    fatih esen
    Son Giriş
    14.05-2016
    Saat
    19:19
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar 2 sene önce yaşadığım trafik kazasında geçirmiş olduğum sakatlık sonucu ötv indiriminden faydalanmak için bu hafta Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinden sağlık kurulu raporu aldım ancak 01.01.2016 da yapılan yasa değişikliği yüzünden her şey çok karışık bir hal aldı. Size bazı sorularım olacak beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Sol siyatik sinir hasarı ve düşük ayak rahatsızlığım var yani sol alt ekstremitede sakatlığım mevcut.
    1.SORUM. http://www.gib.gov.tr/node/87063 Bu linkdeki gelir idaresi başkanlığının sitesindeki yönetmelik hala geçerli mi?

2.SORUM. Bu yönetmeliğe göre "sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir." Bu konuda bir değişiklik var mı?

3.SORUM. Yasa yeni değiştiği için sağlık kurulu tam olarak nasıl rapor yazması gerektiğini anlayabilmiş değil. Eskiden H sınıfı sürücü belgesi ile otomatik araç kullanabilir vs yazması gereken yerde şu an H sınıfı ehliyet kalktığı için ve kişinin özel durumu kodlarla yazıldığı için "Birinci grup sürücü olur kod:03,02" yazıyor. Bu tam olarak ne manaya geliyor?

4.Sorum. Raporu aldığım yere sordum onlarda açıklayamadı işlemlere nasıl devam edeceğimi. Bana sadece yeni sisteme göre artık il sağlıkta ayrı bir kurul kurulduğunu , bu raporla oraya gitmem gerektiğini, nasıl bir araç kullanacağıma il sağlıkdaki kurulun karar vereceğini söylediler. İl sağlık müdürlüğüne gittiğimde bana bizim böyle bir şeyden haberimiz yok dendi. Ben bu raporla direk ehliyet için emniyete ve araç almak için satın alacağım yere mi başvuracağım yoksa başka bir işlen var mı?

5.Sorum. Yeni düzenlemeye göre kodlara baktığımda (http://www.trafik.gov.tr/Sayfalar/su...odtablosu.aspx) benim raporuma yazılan 02,03 kodunun karşılığında "Bacak/bacaklar için protez/ortez" yazıyor. Halbuki benim istediğim otomatik vitesin kodu 10.02. Beni muayene eden doktorlar H sınıfı ehliyetle otomatik araç kullanabilir yazdığı halde kurul raporuna başaka bir kod yazılmış ve yazılan protez kodunun benim sakatlığımla bir alakası yok. Bu durumda kafam çok karıştı ne yapmalıyım?

6.SORUM. Engel oranına göre ötv indirim oranı değişiyor mu. Yoksa özel tertibatlı araç ve benim durumumda otomatik araçta ötvden tamamen muaf mıyız?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Üye
    dipteyim Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    28.10-2017
    Saat
    20:17
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    12

@fatihankara

6. sorunu cevaplayayım:

Engel oranına göre ÖTV muafiyeti değişmiyor.
    ÖTV'den muafsan %45'lik ÖTV'yi ödemiyorsun. Bunun azı ya da çoğu yok.

Diğer sorularını ise sen ne kadar biliyorsan çoğunluk o kadarını biliyor.
    Yasa yeni değiştiği için yetkililer de neyin ne olacağını pek bilmiyor.
    Zamanla netleşecektir.

Üye
    fatihankara Avatarı

Gerçek Adı
    fatih esen
    Son Giriş
    14.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür ederim

Yardımcı olabilecek başka kimse yok mu arkadaşlar.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

1)Yönetmelik geçerli
    2)Yönetmelikte yapılan değişiklikle Sol Ayaktan engellilerin otomatik vitesli araç almaları durumunda ÖTV ve Muafiyetten yararlanabilir.
    3)H sınıfı Ehliyet 5 yıl daha geçerli.B sınıfı ehliyet içinde Maliyenin değişiklik yapılması beklenmekte.
    4)Maliye yeni ehliyet için yasayı değiştirene kadar eski yasa ve ehliyet geçerli.
    5)Otomatik vitesli aracı ÖTV ve MTV siz alabilirsiniz.
    6)ÖTV ticari ve binek araçlarda farklılık gösterir.

Üye
    mansion Avatarı

Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    18:37
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    10

@fatihankara ben de düşük ayak %38 oran ile rapor aldım sol ayak benımde sorunlu. skıtı olmuyor alabılıyorsunuz.

Üye
    fatihankara Avatarı

Gerçek Adı
    fatih esen
    Son Giriş
    14.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Raman72 @mansion Cevaplarınız için teşekkür ederim. Aklıma takılan bir şey daha var. Otomatik araç aldığımda özel donanımlı olmadığı için yakınlarımın da kullanma hakkı oluyor mu? Ayrıca yukarıda belirttiğim gibi benim raporuma yazılan 02.03 kodunun karşılığında "Bacak/bacaklar için protez/ortez" yazıyor. Halbuki benim istediğim otomatik vitesin kodu 10.02. Raporda yazan kod tam olarak ne manaya geliyor. Neden böyle yazılmış olabilir kod değişikliği için itiraz mı etmeliyim.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    1)http://www.engelliler.biz/forum/ozel...gi-burada.html
    2) Raporunuzda otomatik vitesli araç kullanması uygundur ibaresi varsa otomatik vitesli araç alabilirsiniz yoksa Raporunuz için düzeltme talep edebilirsiniz.