Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 31 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    bugraloji Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    14:28
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar selamlar

Annem %67 engelli ve H sınıfı ehliyeti için sürücü kursuna gitti ve sınavları geçerek ehliyet kazanmaya hak kazandı. Bugün gittik almaya ve geçici belge verdiler ; 15 gün sonra orjinali gelecekmiş fakat bir sıkıntı var ;

Geçici belgede ; kısıtlamalar adı altında ;

Sürücü : sınıf( B-10.04 20.01 ) yazıyor.

Bunun anlamı nedir? Annemden başka biri kullanamaz mı arabayı ? Bu kodlarla ilgili araştırma yaptım ve kodlarda ;

10.04 : Uyarlanmış Vites kolu
    20.01 : Uyarlanmış Fren pedalı

yazıyor.. Bu kısıtlamalarla ben oğlu olarak bu aracı kullanabilir miyim? Ya da babam ? Ya da herkes kullanabilir mi?

Bilgisi olan yardımcı olursa çok çok çok sevinirim ; araç sipariş edicektik hafta sonu fakat bu olay açıkçası moralimizi çok bozdu, sadece otomatik vitesle işi hallederiz diye düşünüyorduk. Yardımlarınızı bekliyorum.

Üye
    dereli_47 Avatarı

Son Giriş
    07.07-2016
    Saat
    02:49
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle aracınızı hayırlı olsun. benim bildiğim ozel tertibatlı aracı sadece aracın sahibi kullanır. Başkası kullanamaz özel tertibatlıdır çünkü ve o kişiye özel modifiye edilmiştir. Hatta sağlam olup da yakınının özel tertibatlı aracını kullandı diye ceza yiyen bir arkadaşın yazısı vardı forumda.
    Ayrıca rapor sürecinden biraz bahseder misiniz? Nasıl rapor aldınız, anneniz raporu alırken ne süreçlerden geçti? Devlet hastanesinde hangi doktorlara muayene olundu? H sınıfı kalktı malum artık heyet il sağlık mad. de oluyor. Rica etsem bilgilendirir misiniz?

Üye
    bugraloji Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

sol ayağında protez var. Ayrıca romatizma hastası, bir kaç doktor muayene ettikten sonra devlet hastanesinde heyet karşısına çıktı ve raporu aldı. Sürücü kursunda bu raporlar otomatik vitesli kullanabilir sizde kullanabilirsiniz diye söylenmişti fakat bu olay çıkınca kendilerini aradığımız da kem küm edip sustular ; cevap veremediler. Açıkçası arabayı annemden çok ben kullanıcaktım fakat böyle bir olay olursa onca uğraş çaba para boşa gitmiş olacak. Annem-babam-ben ; arabayı kullanacak sadece biziz fakat bu özel tertibat vs. olunca başkası kullanamıyorsa dediğim gibi bizim iş yattı. Bunun bir yolu yokmudur? Tekrar rapor alabilme ihtimali var mıdır otomatik vites için? Sonuçta ehliyet alırken otomatik vites araç kullandı özel tertibat vs. yoktu ?

Üye
    dereli_47 Avatarı

Son Giriş
    07.07-2016
    Saat
    02:49
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Rapora itiraz edebilirsiniz. Bunu il sağlık müdürlüğü aracılığıyla yapacaksınız. Fakat biraz uzun sürebilir. İl sağlık mad. sizi başka bir hastaneye sevk edecektir. Eski rapordan farklı bir karar alındığı taktirde bu sefer hakem hastane devreye girecektir. Hakem hastane iki raporu değerlendirip bir karara varır.
    Ayrıca benim bildiğim heyet artık devlet hastanesinde olmuyor. İl sağlık müdürlüğündeki komisyon karar veriyor nasıl bir aracın uygun olacağına. Yine o kodları il sağlık mad. yazıyor. Ve devlet hastanesindeki doktorlar sadece özel tertibat gerekip gerekmediğine karar veriyorlar diye biliyorum. Sizde böyle olmadı mı?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@bugraloji
    17 Nisan 2015 tarihinde yayınlanan son yönetmelik ile özel tertibatlı aracın, tertibat nedeniyle teknik donanımında değişiklik olmaması şartıyla 3.dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından birinin kullanmasına izin verilmiştir.
    Yapacağınız şey; ilinizdeki TSE ye aracınızla gidip teknink donanımda değişiklik olmadığına dair rapor alıp trafik tescile vermek.

Üye
    dipteyim Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    28.10-2017
    Saat
    20:17
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    12

@Ufukalp

Buradaki biri 3. dereceye kadar olan yakınlarından herhangi biri mi, yoksa ruhsatta yetkilendirilen sadece bir kişi mi?

Üye
    nazisam Avatarı

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin /yenişehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

h. sınıfı için geçerli engel durumu na göre olan tüm kodları nereden bulabilirizz

Üye
    ekinos Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Yeni uygulama çıkmadan önce H sınıfı ehliyet için kursa yazılmıştım direksiyondan kalıyorum şimdi versem H sınıfı mı B mi olacak ehliyet bilgisi olan var mı

Üye
    karizmatikmen Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:37
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    59

Ayşe hn direksiyon sınavından geçtiğinizde ehliyetiniz B sınıfı ama engel durumuna gore ko du olacak

Üye
    ekinos Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Tşk ama kod ne işe yarar

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@dipteyim
    İşte onda sıkıntı var.
    Kimi trafik tescil şubesi bunu her hangi biri diye yorumlayıp ruhsata 3.dereceye kadar hısımlar yazarken kimi şube de 3.dereceye kadar kan ve sıhri hısımlar arasından sadece bir kişinin ismini vermenizi istiyor ve ruhsata bu ismi işliyorlar.Zaten düzgün işlese şaşardım.
    @ekinos
    O kodlar sizin kullanabileceğiniz araçları belirleyecek, ve uygun kodlar ötv muafiyetinde H sınıfı ehliyet şartını larşılayacak.

Üye
    ekinos Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Ben işitme engelliyim araç indirimi yok ve heyet raporu alıp kursa vermiştim tekrar mı alacam

Üye
    bugraloji Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

@Ufukalp

dostum şimdi biz bu arabayı bu ehliyet üzerinden ekstra tertibat vs. olmadan ruhsata işletebilir miyiz?

Terbitat olmadan annemin kullanması yasak , fakat ben oğlu olarak normal otomatik şekilde kullanabilirim ; dediğim gibi merak ettiğim nokta ; arabayı normal şekilde bu ehliyetle satın alıp, ruhsata işlettirip normal şekilde kullanabilir miyiz? Ötv indirimi olacak şekilde..

Pek olacağını zannetmiyorum ama, resmen işkence yapılan. Kadın arabayı öğrendi, sınavlardan geçti, üstelik bunu normal otomatik bir araçla yaptı fakat araba alınca illa ki özel tertibat olacak.. Lanet olsun ÖTV indirimine deyip gidip daha düşük model alıcaz artık..

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Raporda ve ehliyette tertibat varsa tertibatsız bir aracı ötv muafiyetiyle alamazsınız.

@ekinos
    Henüz ehliyetinizi almadıysanız zaten yeni tip ehliyet verilecek size, tekrar rapora gerek yok.
    Yok ehliyetinizi 2016 yılından önce zaten almış ve o zamanlar kursa verdiğiniz raporu kastediyorsanız evet değişim için tekrar rapor alacaksınız.

Üye
    ekinos Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ufukalp ehliyeti almadım direksiyondan kalıyorum kursa rapor çıkarttrıp vermiştim.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon