Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Kafadar Avatarı

Gerçek Adı
    Muzaffer
    Son Giriş
    03.06-2016
    Saat
    00:38
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar
    Öncelikle herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
    Malumunuz olduğu üzere H sınıfı ehliyetler 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle tarih oldu. (Daha doğrusu 5 yıl içinde tarih olacak)
    Geçen pazartesi (25.01.2016) günü bu konuyu merak edip forumu biraz araştırdım ancak henüz değiştiren veya varsa değiştiripte bilgi paylaşan kimseyi bulamadım. Bende ehliyetimdeki bir hatadan dolayı ne kadar çabuk değiştirirsem benim için o kadar iyi olacağımı düşündüğüm için değiştirmeye karar verdim. (Polio sekeli sağ alt ekstremite)
    Gün gün tarih tarih nelerle karşılaştığımı paylaşacağım.
    Ama peşin peşin söyleyeyim henüz ehliyeti değiştiremedim.

25.01.2016 Akşam suları
    Biraz tersten başladım ilk önce emniyetten randevu aldım. Çünkü yaşadığımız şehirde en az 10 gün sonraya randevu alabiliyorsunuz. 5 Şubat tarihine randevumu aldıktan sonra ertesi günü beklemeye başladım.

26.01.2016 vakit öğlene yakın

Aile hekimine giderek durumu izah ettim.
    Ehliyetimi değiştirmek istediğimi bunun için kendilerinin hastaneye sevk etmeleri gerektiğini belirttim
    Sağolsun ordaki doktor abla çok yardımcı oldu. Sistem değiştiği için kimse neyin nasıl olacağını bilmiyor
    Doktor abla bi kendi odası bir diğer doktorun odası arasında mekik dokuyarak durumu kavramaya çalışıp ne yapması gerektiğini öğrendi ve sağolsun sevkimi yapıp beni yolculadı.

Burada merak ettiğim birşey var??
    Aile hekimleri genel olarak çokmu iyi yoksa bizim doktormu çok iyi ? Kadın defalarca şunuda yapalım tekrar yorulmayasın bunuda yapalım yorulmayasın diyerek kendi kendini çok yordu.

Neyse sürücü raporunu alıp ordan ayrıldım. Ama öğleden sonra işe gelmem gerektiği için hastaneye ertesi gün gitttim.

27.01.2016 Saat sabah 10 civarı

Hastaneye gittim. İlk önce hangi doktora gitmem gerektiğine karar veremedim. Nöroloji, Ortopedi ve Göz doktoruna sevk yapmış aile hekimimiz hastanede fark ettim gözüde yazdığını. Benim gözden şikayetim yok.

Bütün poliklinikler kalabalık en son nörolojiye kayıt yaptırıp ortopediye gittim. ortopedi doktoru yerinde yok ordaki görevli arkadaş öğleden sonra gel dedi.Neyse tekrar nörolojiye döndüm. Doktor bey yürü dedi bende yürüdüm. hafif bi sekme var bende. Daha önce ehliyet için aldığım raporda fizik doktoru 2 cm kısalık yazmıştı. Nöroloji doktoru ftr uygundur deyip beni fizik doktoruna sevk etti. Bende çıktım fizik doktoruna gittim. Daha önce bana raporu veren aynı doktor.

Sedyeye otur dedi oturdum ayaklarımı uzattım ayaklarıma baskı yapıp sanki pek bişey görünmüyor dedi. (ahanda uğraştıracak dedim) Hemen cebimden bana daha önce heyetten verilen (kendisinin imzası dahil) raporu çıkarıp gösterdim. Şöyle biraz baktıktan sonra ''Biz sana emg çektirdikmi?'' dedi. (Emg ne la :? ) Hayır dedim
    Bir emg çekelim bakalım poliomusun dedi.
    Tamam dedim. Ama emg için tekrar beni nörolojiye gönderdi. Nörolojiden emg için evrak alıp emg ye kayıt yaptırdım.
    Emg deki arkadaşlar 1 Şubat pazartesi saat 11 ve öğleden sonra 1 de burda olacaksın dediler. Tamam diyip ordan ayrıldım. Bu arada öğle mesaisi girdi. Dışarda biraz hava aldıktan sonra saat 1 gibi ortopedi doktoruna gittim. Biraz bekledikten sonra geldi. Oda sürücü raporuna emg sonucu ile ftr görüşü uygundur diye yazdı.

Göz doktoruna gitmedim. Çünkü gözümde problem yok. Düşündüm en fazla beni tekrar hastaneye yollarlar göze muayene olur çıkarım.
    Neyse yine işe gelmek için yola koyuldum ve işyerine geldim.
    Emg ne diye merak edip bi araştırayım dedim gogıl amcaya sordum
    Beni bu siteden bi sayfaya yönlendirdi.
    Aman Allahım!!
    Emg tecrübesini paylaşan arkadaşlar öyle bi yazmışlar ki sanki adam kesiyorlar.
    Resmen yusuf yusuf oldum.

Konu burda Sinir ölçümü (EMG) yaptıran var mı?

28.01.2016 perşembe öğleden sonra tekrar hastanedeyim

Bir fırsatını bulup fizik doktoruyla görüşmek istediğimi söyledim. Sağolsun arkadaş beni doktorun odasına aldı. Doktora bu emg nin sıkıntılı olduğunu başka bi yolu olup olmadığını sordum. O da başka yolu yok dedi. Yav arkadaş iğne var diyorum batırıyorlar diyorum. Yav sen niye araştırdın o kadar diyip fırçalıyor beni. Başka bi yol diyorum?? Yok diyor ve beni ikna edip yolluyor.

01.02.2016 pazartesi (bugün)

Emg günü midemde bi krampla hastaneye gidiyorum saat 11 e geliyor. Emg odasının kapısını çalıp içeri giriyorum. Görevli arkadaş pantolon paçamı dize kadar yukarı çekmemi istiyor. Ve yapışkanlı bişeyler ayak bileğime ve dizime sarmaya başlıyor. Daha sonra ufaktan elektrik vermeye başlıyorlar. Elektrik canımı pek acıtmadı. bir kaç dakika sonra tamam diyip saat 1 de tekrar aynı yerde olmamı istediler. Tamam diyip ayrıldım. Tabi beklediğim acıları yaşamadığım için mutluyum bi yandan. Ama yolda yürürken elektrik verilen ayağım sanki yerinde yok her an düşecek gibi hissediyordum kendimi.

Öğleden sonra saat 1 gibi yine aynı noktadayım. Ama eminim bu sefer iğne var. İçeri girdim pantolonu çıkarıp doktorun gelmesini bekledim. Doktor geldi...
    Odaya girer girmez selamunaleyküm iğneler hazırmı dedi. (Acaba diyorum şakamı yapıyor girer girmez iğne sorulurmu yav) Görevli arkadaş hazır dedi
    Evet hemen işlem başladı. Defalarca iğneyi batırdı
    Ama hiçte öyle burdaki bazı arkadaşların dediği gibi olmadı.
    Canım pek fazla yanmadı
    Hatta iğne batmasından hiç rahatsız olmadım. Ama iğneyi batırdıktan sonra yaptırdığı hareketlerden bazıları can yakıyor bu bir gerçek.
    Neyse bir kaç dakika sonra bu işlemde bitiyor ve doktor polio sekeli olduğumu onaylayan emg raporumu bana verip yolladı. Hemen fizik doktoruna çıktım. Maksadım rapor sürecini tamamlayıp hemen sağlık müdürlüğüne gitmek.
    Fizik doktorunun odasına girdim.
    İğneyi yedim dedim. güldü
    Rapora birşeyler yazıp beni tekrar ortopediye yolladı. Çünkü ilk sevkli geldiğimde fizik doktoru yoktu. o yüzden son teşhisin ortopedi doktorunun yapmasının daha iyi olacağını söyledi. Hemen ortopedi doktoruna gidip işlemi bitirdim.

ve hastaneden ayrıldım....

Şimdi zurnanın zırt dediği yere doğru gidiyoruz..
    Sağlık müdürlüğüne...
    Girişte güvenlik var (danışma görevi görüyor)
    Durumu izah edip nereye gidebileceğimi soruyorum.
    Adamlar bilmiyorlar. Tabi kanun yeni olduğu için diyorum güvenlikçi adamların nerden haberi olacak.
    Beni evrak kayıtta birinin yanına yolladılar.
    Oraya gidip durumu anlattım.
    Ordaki arkadaş ta konuyla ilgili bilgisi olmadığını XX daire müdürüyle görüşmemi söylüyor. (isim vermiyorum çünkü adam kendi bölümüyle alakası olmadığı halde yardımcı oldu)
    XX daire müdürünü bulup odasına girdim. Adam telefonda konuşuyordu görüşmesi bittikten sonra nasıl yardımcı olabileceğini sordu bende durumu izah ettim. Artık engelli ehliyetleri için son şekli veren makamın sağlık müdürlüğü olduğunu söylüyorum ama adam o kadar anlamsız bakıyor ki bu sefer ben tereddüte düşüp hocam dedim belkide ben yanlış okumuş olabilirim dedim.
    Adam 29 aralıkta resmi gazetede yayınlanan mevzuat değişikliğinden bilgisi olduğunu ancak orda böyle bir ibare hatırlamadığını söyledi. Bu arada sekreterini arayıp o mevzuatla ilgili numarayı istedi. Daha sonra bilgisayardan açıp sesli şekilde benimde duymamı sağlayarak mevzuatı okumaya başladı.

Evet.....

İlgili bölüme geldiğinde ise,
    Haklısın sayende öğrenmiş olduk dedi.
    Ama eksik birşey varmış onuda müdür bey okurken öğrenmiş olduk
    Bir evrak daha var şuan hatırlayamadım. Onuda doldurmak gerekiyor.
    Eee şimdi nolacak derken adam baya bi dertliymiş kurumdan.
    Anlattıkça anlattı. Hak verdim adama adamın müdürü olduğu bölüm bu işle tamamen alakasız adama bişey diyecek durumda değilim.
    Bu arada müdür bey sağolsun bir kaç defa başka müdürleri aramasına rağmen cevap alamadı.
    En son bana konuyu içeren bir dilekçe yazmamı ve evrak kayıta teslim etmemi istedi. Teşekkür ederek oradan ayrıldım.
    Dilekçeyi yazacak zamanım yoktu ve tam olarak nasıl bir dilekçe yazacağımıda bilmiyorum. Bu konuda tecrübeli bir arkadaştan destek bekliyorum.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:33
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Baştan sona okudum da amann 5 sene kalsın dedim içimden Ehliyet B olduğu halde.

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

detaylı yazmıssınız, tesekkurler
    süresiz rapor varken tekrar ölçüm dr işgüzarlığı mı desek, yoksa medikalcilerin tibbi iğne vb satışı ve kullandırımı konusundaki inanılmaz satış becerisi mi, bilemedim
    şu an maliye değişmiş b yi nasıl kabul ediyor, oldukça belirsiz gibi hersey zaten

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@oabey
    Engel/tertibat durumuna göre kullanılabilecek araç türlerine ait kodlar yayınlandı, o kodlar ekleniyor B sınıfı ehliyete.

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

@Ufukalp
    hocam kodlar yayınlandı ama maliyenin yönetmeliği değişmediği için orada hala h diye geçiyormus

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@oabey
    Bu ülkede halkın işini kolaylaştıracak düzenlemelerin hiç pürüzsüz birden uygulamaya geçtiği ne zaman görülmüş ki

Üye
    Kafadar Avatarı

Gerçek Adı
    Muzaffer
    Son Giriş
    03.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar
    Ehliyetimi değiştirmek için yılbaşından bu yana uğraşıyorum
    Memlekette ancak nisan ayında toplanabildi komisyon.
    Girdiğim komisyonda bayan doktor muayeneden sonra(muayeneyide niye yaptı anlamadım)
    10.02 diye kod yazmaya başlayınca ben müdahale ettim
    Malumunuz olduğu üzere 10.02 otomatik vites kodu
    Yazdığınız kod otomatik vites kodu dedim
    Doktor evet sağ ayak engellilere bunu yazıyoruz dedi
    Bende aracımın manuel olduğunu şuanda manuel vites kullanabildiğimi söyledim.
    Bunun üzerine kısa bir duraklamadan sonra o zaman
    15.02 yazayım dedi (15.02 manuel debriyaj)
    Bende tamam ama ben aracımı satıp yeni araç aldığımda otomatik vites kullanmak istersem bu ehliyetle kullanamayacağımı belirttim. Her ikisinide yazmasını istedim.
    Doktor her iki kodu yazamayacağını söyledi.
    En sonda çözüm olarak rapora 10.02. 20.03 25.08 veya 15.02. 32.01 yazdı.
    Ben araya veya koymamasını her ikisini yazmasını söylememe rağmen olamayacağını söyledi.
    Geçen hafta trafik şubeye giderek durumu izah ettim.
    Polis memuru arkadaşa kodlarda kısıtlama olup olmadığını yani doktor 5 tane kod yazarsa beşininde yazılıp yazılamayacağını sordum.
    Pois memuru arkadaş araya veya kelimesini yazmamış olsa bütün kodları yazabileceğini herhangi bir kısıtlama olmadığını söyledi.
    Bu sabah bu işleri bilen bir arkadaşla konuşurken eğer bütün kodlar yazılırsa bütün kodların araçta talep edilebileceğini belkide bu yüzden böyle bir durum olduğunu söyledi.
    Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varmı?
    Yani şimdi benim ehliyetime 10.02. 20.03 25.08 15.02. 32.01 kodlarının hepsi yazılırsa hepsinin alakalı olduğu tertibatlar olmak zorunda mı?

Ayrıca beni ilgilendirmeyen bir konu olsada şunuda sormak istiyorum.
    Sol ayak engelliler için direkt 10.02 kodunu yazmak yetiyor
    Ancak kod listesinde
    15.01*Uyarlanmış debriyaj pedalı diye bir kod var.
    Bu kod sol ayak engelliler için değil mi?
    Doktorlar sadece 10.02 yazarak sol ayak engellileri otomatik vites ile kısıtlamış olmuyorlar mı?
    10.02 15.01 yazarak sol ayak engelliye hem otomatik vites hem manuel vitesin yolu açılmaz mı?
    Tabi ki sol ayak engellilerin hemen hemen hepsi otomatik vites alarak ekstradan herhangi bir tertibata gerek kalmaksızın araçlarını kullanmak isterler. Ancak milyonda bir bile olsa sol ayak engelli manuel kullanmak isterse ne olacak?
    Konu Kafadar tarafından değiştirilmiştir (10.05-2016 Saat 17:56 ).

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

@Kafadar

Aynı anda hem manuel hem de otomatik kodu yazılmaz. Çünkü aynı anda hem manuel hem otomatik vitesli araç olmaz. Yazılsa, kullanacak araç bulamazsınız.

Sol alt ekstremite kısıtlılığı olanlara "78. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir" yazılır.

Üye
    Kafadar Avatarı

Gerçek Adı
    Muzaffer
    Son Giriş
    03.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @OturanBoğa
    Hocam bende kısmen kabul ediyorum durumu
    Ama sağ ayak engellilere otomatik diye bir kısıtlama yokki normalde?
    Yani ben her araç değiştirdiğimde ehliyetide değiştirecekmiyim?

Ayrıca sol ayak engellilere,
    "78. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir"
    Niye yazılıyor ki?
    15.01*Uyarlanmış debriyaj pedalı
    Bu kod niye var o zaman?
    Yanlış anlaşılmasın ben sistemde hata olduğunu düşünmüyorum.
    Ama bu şekilde engelli arkadaşlar kısıtlanmış olmuyor mu?
    Belki bazı değişikliklerle sistem dahada verimli hale getirilebilir.
    Mesela Sıralı kod listesi yerine engele göre listelense kod numaraları doktorlar içinde engelli arkadaşlar içinde daha uygun olabilir.
    Konu Kafadar tarafından değiştirilmiştir (10.05-2016 Saat 18:26 ).