Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    talip Avatarı

Son Giriş
    25.02-2016
    Saat
    10:11
    Yaşadığı Yer
    MERSİN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ben sol kol dirsek altı amputeyim raporum %66 araç alimi için vergi dairesine başvuru yaptım ancak vergi dairesi sol taraftaki sinyal vb. Şeyleri sağ tarafa aldirmami söyledi başka türlü alamazsın dedi.
    ancak çıkan yasada özel tertibat olarak sadece fren debriyaj vites ve gaz pedalları geçiyor benim alacağım araç fabrika çıkışında vites direksiyonun yanına sağ tarafa monte edilmiş bir şekilde geliyor buda özel tertibat olarak kabul ediliyor yeni yasaya göre ancak diğer unsurlar tertibat olarak kabul edilemez diye yazıyor.
    ama vergi dairesi kabul etmiyor.bir kaç vergi dairesine sordum diğerleri alabilirsin yasa açık diyor aparata gerek yok diyor ama düzce vergi dairesi ısrarla aparat olmadan veremem diyor.ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

yeni çıkan yasa

Sol el ve/veya kolda engelliliği bulunanların, taşıtta hareket ettirici aksam sayılan manuel vites kolunu engelliliğe uygun olarak direksiyona monte ettirmesi ve benzeri şekilde tadilat yaptırması veya taşıtın fabrika çıkışında vitesin direksiyonun sağ tarafına sabitlenmiş olması gibi haller hareket ettirici aksamda özel tertibat olarak kabul edilir.
    Direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlüflaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi ve benzeri tadilatlar taşıtı hareket ettirici aksamda özel tertibat kapsamında değerlendirilmez.
    Taşıtın otomatik vitesli olması, engelliliğe uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması şartının aranmasına engel değildir. Dolayısıyla otomatik vitesli taşıtların hareket ettirici aksamında da kişinin engelliliğine uygun olarak sabitlenmiş özel tertibat yaptırılması gerekmektedir. Örneğin, sağ ayağı ampute olan bir engellinin, fren ve gaz pedalında özel tertibat yaptırmadan otomatik vitesli taşıtı kullanması mümkün olmadığından, ancak anılan tertibatın yaptırılması halinde otomatik vitesli bir taşıt bakımından istisnadan faydalanılabilir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

@talip

Vites kolu fabrika çıkışı bile olsa sol kola uyarlanmışsa vergi avantajı için geçerlidir. Vergi dairesi bu konuda bir tereddüt yaşıyorsa Özelge ile gelirler idaresi ibaşkanlığı'na sorsun ve resmi görüş istesin. Olumsuz yanıt gelmesi mümkün değil.

Üye
    talip Avatarı

Son Giriş
    25.02-2016
    Saat
    10:11
    Yaşadığı Yer
    MERSİN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bunu söyledim hatta özelgeyi gösterdim göstermene gerk yok ezbere biliyoruz biz bunu dediler ısrarla.bende dilekçe yazdım eğer hala ret cevabı verirse yargı yoluna başvuracağım.. teşekkr ederim @OturanBoğa abi