Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 43 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    cihan_s Avatarı

Gerçek Adı
    CİHAN
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    10:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Dostlar konuyu hortlatacağım ama bir şeyi merak ettim, bu konuda çok fazla bilgi kirliliği var.
    Otomatik vitesli araçları da başkası kullanamaz (3.dereceye kadar yakınlar hariç) diyor trafik memuru.

Sol ayak engelimden dolayı h ehliyetimde 'özel tert. - oto. vitesli" yazıyor, ve ben 2011 yılında bu ehliyetimle otomatik vitesli araç aldım hala kullanıyorum. Ancak ihtiyacı olan komşuma bile aracı vermeye tereddüt ediyorum.

Otomatik vitesli araçların herkes tarafından kullanılabileceğini belirten yönetmeliği de bulamadım. Yönetmeliğin resmi olarak yayınlandığı sitenin linkini paylaşabilir misiniz? Bende o yönetmelik ile trafik şubeye gidip gerekeni yapayım.

İlginiz için teşekkür ederim.

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@cihan_s Böyle bir yönetmelik yok ki zaten ortopedik engelden dolayı alınmış araçların şartları aynıdır tertibatlı veya otomatik vites olması farketmiyor

Üye
    cihan_s Avatarı

Gerçek Adı
    CİHAN
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konu zaten Otomatik vitesli araçların herkes tarafından kullanılabileceğini belirtmek için bilgilendirme amaçlı açılmış. Ancak ben bu yönetmeliği gib'in ve karayollarının trafik yönetmeliği sayfalarında bulamadım, göremedim. İlgili yönetmeliği herkes paylaşıyor ancak ben resmi bir sitede yayımlanmış halini göremedim. Ve trafik şubedeki memurlar bu konudan bi haberler.

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@cihan_s Konunun açıldığı tarihten bu yana fikir birliği sağlanıpta tamam mevzuat bu madde bu diyebilen kimse olmamış çünkü bu şekilde ayrıca bir mevzuat hiç olmadı. Mevzuat bir tane ondada bu şekilde bir ibare yok bu konu çok kere bimere soruldu klasik mevzuatı gönderdiler. Kısacası tse den evrak ile ancak 3. Kan hısımlarına kadar kullandırabilirsiniz ha ruhsatta şerh olmayan engelli arkadaşlar var ama durum yasal değil örnek teşkil etmez

Üye
    UnFeeLinq Avatarı

Gerçek Adı
    R. Eyüp Eken.
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    2

@cihan_s

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    Otomatik vites ibareli rapor ve sürücü belgesi ile tüm otomatik vitesli araçlar kullanılabilir. Ayrıca otomatik vitesli aracı B sınıfı sürücü belgesine sahip herkes de kullanabilir.
    Otomatik vitesli araç kullanır ibareniz varsa yasa veya genelge aramak zaten tuhaf olur sonuçta bir donanım yok extradan araçta ve senin aracını kullanacak kişi de araçta donanım olmadığı için rahatlıkla kullanacaktır bunun için genelge aramaya ne gerek var ?

Üye
    batuata1 Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:34
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Araç tertibatlı olmasa bile 3.dereceye kadar akrabalardan başkası kesinlikle kullanamaz. Yıllar önce böyle bir kısıtlama yoktu ve engelli olmayan kişiler belirli bir komisyon karşılığında engelli birisinin üzerine araç alıp kullanirdi. Bunun önüne geçmek için araç tertibatsiz sadece otm.vites olsa bile başkasının kullanması yasaklandı.

Üye
    cihan_s Avatarı

Gerçek Adı
    CİHAN
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Az önce Trafik şube müdürlüğündeki bir yakınım ile tekrar görüştüm, trafik tescil bölümünden bilgi aldı, ve aynı şeyi söyledi.
    Aracı 3. dereceye kadar yakınlar hariç başkası kullanamıyor.

Üye
    UnFeeLinq Avatarı

Gerçek Adı
    R. Eyüp Eken.
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    2

saçmalık resmen engellinin lehine sayılabilecek yasaları sessiz sedasız tekrar düzenlemişler resmen. bunu yeni öğrendim inanın. 1 eliyle verip diğeriyle almak bu oluyor sanırım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:10
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    959
    Verilen Beğeniler
    1.251

@cihan_s

Kesinlikle yanlış bilgi. Yazılı olarak başvurun ve hangi mevzuatın hangi maddesine göre bu "3. derece" sınırlaması getirildiğine dair bilgi isteyin. Yok böyle bir sınırlama...

Üye
    Musty33 Avatarı

Gerçek Adı
    Özcan
    Son Giriş
    02.06-2016
    Saat
    23:26
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

almış olduğun H ehliyetinde sadece otomatik yazıyorsa, almış olduğun otomatik araçta herhangi bir tertibat değişikliği yapılmadıysa herkes kullanabilir.
    otomatik vitesli arabalar özel donanımlı sınıfına sokulmuştur.aracı satın alırken distrübütör firmadan sizin raporunuza istinaden bu kişi bu aracı kullanırmı kullanamazmı diye bir onay alıyorlar.
    bu arada otomatik için sol ayak özürünüz olması gerekiyor, sağ ayakta ise mecburen tertibat değişikliğine gidiyor ve sizden başka kimse kullanamıyor.

bu arada bilgi olması açısından söyliyeyim, arkadaşımız babası alzaymır hastası ve onun raporuyla mercedes c 200 almak istedi. hakim ve emniyet fazla lüks diye kabul etmemişler.
    saygılar

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

(Değişik fıkra:RG-17/4/2015-29329) Engellilere ait araçların trafik tescil kuruluşlarınca tescil işlemlerinin yapılması sırasında:

c) Engellilik derecesi % 90’ın altında olan engelliler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, “Özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    959
    Verilen Beğeniler
    1.251

@DADAŞ06

Üstat, yukarıda alıntıladığın madde özel tertibatlı araçlara dair. Yani evet, araçta özel donanım varsa ve araca donanım takılırken aracın orjinalinde bir eksiltme yapılmamışsa, aracı 3. dereceye kadar yakınlar kullanabiliyor. Ama burada sorulan şey donanımsız otomatik vitesli araç. Bu tür araçları istisnasız herkes kullanabiliyor. Bu konuda geçmişte trafik yönetmeliğinin 53. maddesinde yer alan kısıtlama daha sonra kaldırılmış ve artık herhangi bir kullanım kısıtlamasının olmadığına karar verilmişti.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

17 nisan 2015 den sonra yönetmelik değiştimi ? değiştiyse bilmem . değişmediyse olay ve son durum bu .

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    959
    Verilen Beğeniler
    1.251

@DADAŞ06

Yok, senin yukarıda alıntıladığın madde içinde geçen ifade zaten "özel donanım eklenmiş" şeklinde. Özel donanım olmayan otomatik vitesliler için hiç bir kısıtlama yok

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sayın bülent bey

kanun maddelerini okurken noktalama işaretlerine dikkat etmek gerekir . yokarıdaki alıntı yaptığım c maddesi bir bütündür her nokta bir özelliğin bittiğini başka bir özelliğin başladığını gösterir . her virgül ise noktalar arasındaki birbiriyle bağlı ama özellik olarak farklı bir kaç anlamı ifade eder .

kıssaca yukarıda lacivert olarak yazılan kısmı yukarıdaki açıklamama göre degerlendirip birde madde başlığını içine katarsanız donanım eklenmemiş engelli araçlarının statüsünü yazdıgını görürsünüz

Sayfa 1 / 3 123 SonSon