Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123
Toplam 43 mesajın 31-43 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @Kederli
    Bu durum yönetmeliğin farklı yorumlanmasından kaynaklanmaktadır.
    Yönetmelikte 3. dereceye kadar kan ve sıhri hısımlardan bir kişi kullanabilir ibaresi yer almaktadır.
    Kimisi bunu 3.dereceye kadar kan ve sıhri hısımlardan herhangi bir kişi olarak yorumlarken kimisi de tek bir kişi olarak yorumlamaktadır. Ben olsam emniyet genel müdürlüğünden özelge talep ederdim. Cevap olumlu gelirse bununla trafik tescile giderdim.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem

sorulara cevap verememenizin ezikliğiyle yazdığınız cevabı dikkate almıyorum . mevzuat okumam çok iyi demişsiniz , mevzuat okumanız yazım diliniz gibi ise vay okuduğunuz mevzuata

arkadaşlar

tekrar ifade ediyorum 17 nisan dan önce olay sizin dediğiniz gibiydi yukarıdaki yazılarıma bakarsanız bunu belirttim . 17 nisandan sonra emniyet bu maddeyi böyle algılıyor dogru yada yanlış . ben karar mercii değilim . gidin emniyete ögrenin diyecem lakin her biri farklı söylüyor .

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

@DADAŞ06
    mevzuat okumam iyidir. ama haklısınız yazım dilim berbat, bu konuda kesinlikle haklısınız istersen yazımdaki kusuru yazım hatası olmayan bir kişinin yazdıklarıyla telafi edelim
    Buyrun:

"4- Araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamaışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. "

ilgili Yönetmelik hükmü ne diyordu hatırlatayım önce:

"...Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır."

sonra da cevap verememe eksikliğimi de şu şekilde telafi edeyim:

"Özel Tertibatlı Araçların Engelli Olmayan Kişilerce Kullanılmasıyla İlgili Teknik Muayene Raporu"

bakın her iki şekilde de araç kullanılabilirmiş yeter ki yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilsin belgelendirilmezse haliyle sadece engelli ve aynı engele sahip sürücüler kullanabilecek maalesef:9

bu arada ezikliği de, kusurlu olmayı da severim Allah beni ve cümlemizi mükemmelikten korusun!

Üye
    cihan_s Avatarı

Gerçek Adı
    CİHAN
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    10:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar, ortamı gererek , birbirimize sert çıkışarak bir yere varamayız , konuyu çözmemiz herkesin yararına olur, sadece biraz sakin olalım. Gerekirse Bimer'e yazılır konu.

MADDE 7 ‒ Aynı Yönetmeliğin 53 üncü maddesinin ikinci ve üçüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “Engellilere ait araçların trafik tescil kuruluşlarınca tescil işlemlerinin yapılması sırasında:

a)......

b)......

c) Engellilik derecesi % 90’ın altında olan engelliler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, “Özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.

ben yukarıda OTOMATİK vitesli araçlarla ilgili bir bilgi göremedim. sanırım bir genelleme yapılmış burada. Otomatik vitesli araçlar ile ilgili özel belirtilmiş bir durum yok. ya ortalıkta yanlış bilgiler dolanıyor, yada ben yanlış yönetmeliğe bakıyorum ?

Üye
    UnFeeLinq Avatarı

Gerçek Adı
    R. Eyüp Eken.
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    2

cihan sen nerenin hangi şehrin trafik şubesini aradın bence bimere onları yazalım topunu işten atsınlar

Üye
    cihan_s Avatarı

Gerçek Adı
    CİHAN
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@UnFeeLinq

Adana Trafik Şube

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@cihan_s
    2011 yılında yayınlanan yönetmelik ile hem tertibatlı hem de otomatik vitesli araçlar herkesin kullanımına açılmıştı.
    17 Nısan 2015 tarihli yönetmelik ile ise tertibatlı araçlara 3.dereceye kadar kan ve sıhri hısımlar kısıtlaması getirildi.
    Sizin de belirttiğiniz gibi bu son yönetmeliğin ilgili maddesinde hiçbir şekilde otomatik vitesli araç ibaresi geçmemektedir.
    Ben bunu; tertibatlı araçlar için 3.dereceye kadar kan ve sıhri hısım kısıtlaması getirilirken otomatik vitesli araçlarda uygulama aynen devam edecek yani herkesce kullanılabilecek olarak yorumluyorum.

Üye
    cihan_s Avatarı

Gerçek Adı
    CİHAN
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem

TSE'nin vermiş olduğu Teknik Muayene Raporunu bizler Otomatik Vitesli araçlarımız içinde çıkartabilir miyiz? Otomatikler için bence saçma bir belge olacak ama ben mantık aramıyorum bu tür uygulamalarda. Birde daha önce işlem yapan arkadaşlarımız bu belgenin maliyeti var mı varsa ne kadardır? bilgi verirse memnun olurum. Olmazsa belge çıkarıp araca koyalım bizde.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@cihan_s
    Tertibatsız otomatik vitesli araç için teknik muayene raporunu ne yapacaksınız, ne işinize yarayacak?
    Bu rapor tertibatlı aracı herkesin kullanımına açmıyor, 3.dereceye kadar kan ve sıhri hısımlara izin veriyor.
    Otomatik vitesli araç için 3.dereceye kadar kan ve sıhri hısımların kullanabileceği kesin zaten, burada tartışılan konu otomatik vitesli araçların herkes tarafından kullanılıp kullanılamayacağı.

Üye
    moses Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    04.08-2017
    Saat
    09:56
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@cihan_s,

Kasım 2015 ayında otomatik vitesli araç aldım.Adana trafik şubeden aldığım ruhsatta hernagi bir kısıtlama yazmamaktadır.

Üye
    arslan01 Avatarı

Gerçek Adı
    hüseyin
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:30
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

Cihan ben TSE'yi aradım otm vitesli araçlar için böyle bir rapor veriyor musunuz diye sordum.böyle uygulama yok özel tertibatı olmayan araca ne raporu verecez diyorlar.

Üye
    cihan_s Avatarı

Gerçek Adı
    CİHAN
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gün içinde trafik şubeye gidiyorum bakalım ne olacak.

Üye
    arslan01 Avatarı

Gerçek Adı
    hüseyin
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:30
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @cihan_s

Cihan son durum ne oldu bilgi verebilirmisin

Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123