Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 43 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    cihan_s Avatarı

Gerçek Adı
    CİHAN
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    10:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Trafik şube ile tekrar görüştüm ve ısrarla böyle bir uygulamanın olmadığını söylüyorlar. İnternet'te yazıp çizenlere inanmayın diyor adam , bunlar ya kafasına göre iş yapıyor ya da gerçekten herşeyden bi haberler. gerçi ben Engelli amblemi olan plakamı yasa çıktıktan bir kaç gün sonra değiştirmeye gittiğimde yine -o ne , öyle bir uygulama yok internet'te her yazana inanma - demişlerdi. 10 gün sonra jeton düştü ve kendiler aradılar gelin değiştirelim diye. . şimdi bu olay nasıl neticelenir kim bilir.

Ayrıca , -otomatik vitesli aracı- herkesin kullanabileceğini ifade eden, ya da öyle anımsanmasına neden olan yönetmeliği hala bulamadım.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım son yönetmeliği yazdım hatta açıklamasını da yazdım sonuç olarak herkes kullanamaz .

sizin aklınızda kalan yada öyle algılamanıza sebep olan olay ise kanun yada yönetmeliklerin tam anlamadan okunmasıdır ki bu hatayı hepimiz yapıyoruz . size kıssaca olayı anlatayım . eğer kanun yada yönetmelikte olayla ilgili ayrıntılı bir madde yoksa olayı genel kurallara göre değerlendiririz örneğin eski yönetmelikte ayrıntılı madde yoktu ve yönetmeliğe göre araçta tertibat var ise sadece araç sahibi kullanır ifadesi vardı bu sebeple genel kurallara göre araçta tertibat yok ise ehliyet sınıfı yeterli olan herkes kullanabilir anlamı çıkıyordu kıssaca tertibatsız engelli aracını şu yada bu kullanır ibaresi olmadıgı için tertibatsız engelli aracını herkes kullanabilir ifadesi çıkıyordu . son yönetmelikte yukarıda yazdım artık ayrıntılı bir madde var ve maddeye göre 3. dereceye kadar yakınlar kullanır diyor kesin ve net

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

@DADAŞ06

C maddesi, üzerinde özel donanım bulunan ve yurt içinden alınan araçları kimlerin kullanabileceğine dair sınırlama içeriyor ("Engellilik derecesi % 90’ın altında olan engelliler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında").
    Otomatik vitesli araçlara dairse hiç bir düzenleme (yani kısıtlama) yok. Şöyle ki, konu olan aşağıdaki maddede kırmızı ile belirginleştirdiğim ifade kendisinden önceki ve sonraki ifadeleri birbirine bağlıyor. Aksi olsaydı, o kırmızı ifadeyi tümüyle çıkarttığımızda tümcenin anlamı bozulmazdı. Oysa çıkartınca tümce tümüyle anlamsız hale geliyor. Yani tümce iki nokta arasında hep özel donanıma dair konuşuyor:

"Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi,[...]"

Aynı yönetmelik maddesinin 9 Eylül 2011'e kadar yürürükte olan aynı maddesinde açıkça "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu" diye yazardı. Sonra 9 Eylül 2011'de o kısıtlama iafedesi maddeden tümüyle çıkartıldı (http://www.engelliler.biz/forum/ozel...al-edildi.html).
    Nitekim 26 Eylül 2011 tarihinde Emniyet'e gönderilen resmi Uygulama Talimatında da bu konuda özel donanımla otomatik vitesi ayırıyor:
    1- "Yine yönetmeliğin 53 üncü maddesinde yapılan değişiklik ile, yurt içinden satın alınan özel tertibatlı araçların (otomatik vitesli araçlar dahil) sahibi dışında, aracı kullanmaya yeterli sürücü belgesine sahip herhangi bir kişi tarafından kullanılması mümkün hale gelmiştir."
    2- "Trafik denetimleri sırasında özel tertibatlı bir araçla ( otomatik vitesliler hariç) karşılaşılması durumunda, aracı kullanan kişinin özel tertibata uygun h sınıfı sürücü belgesi bulunup bulunmadığı kontrol edilecek ve uygun sürücü belgesi olmadığı anlaşılan sürücüler hakkında karayolları trafik kanununun 39/1-a maddesi gereğince yasal işlem yapılacaktır"

Ayrıca aynı yönetmeliğin "e" maddesi de bize yol gösterebilir. O maddede de %90 oranlı raporu olan kişi adına alınan ve özel tertibatı olmayan aracı kimlerin kullanabileceğine dair hiç bir kısıtlamaya gidilmemiş. Malum, burada da eskiden "3. derece bıdı bıdı" kısıtlaması vardı...

"e) Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur."

Sonuç olarak, üzerinde hiç bir özel donanım olmayan otomatik vitesli araçları kimlerin kullanıp kullanamayacğaına dair hiç bir kısıtlama yok. Bence bu konuda emniyet'e bir yazı yazıldığında çok net bir resmi bilgi alınacaktır.

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@OturanBoğa Bu konuda emniyete ve bimere çok kereler başvuru yapıldı cevap hep aynı oldu engelli araçları tertibatsız tertibatlı farketmiyor ortopedik nedenler ile alınan araçları sadece 3.kan hısımları kullanabilir

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

@3T3N1TY

Ben böyle bir yanıt hiç görmedim..?

2011'deki emniyet talimatında otomatik vitesli aracı herkesin kullanabileceği açıka anlaşılıyor:

"Yine yönetmeliğin 53 üncü maddesinde yapılan değişiklik ile, yurt içinden satın alınan özel tertibatlı araçların (otomatik vitesli araçlar dahil) sahibi dışında, aracı kullanmaya yeterli sürücü belgesine sahip herhangi bir kişi
    [...]
    Trafik denetimleri sırasında özel tertibatlı bir araçla ( otomatik vitesliler hariç) karşılaşılması durumunda, aracı kullanan kişinin özel tertibata uygun h sınıfı sürücü belgesi bulunup bulunmadığı kontrol edilecek ve uygun sürücü belgesi olmadığı anlaşılan sürücüler hakkında karayolları trafik kanununun 39/1-a maddesi gereğince yasal işlem yapılacaktır "
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...al-edildi.html

Ben emniyet'e yazıldığında otomatik ile donanımlı araç arasına fark koyulacağını düşünüyorum.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

bülent bey
    (Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan), burası birinci şekil

(engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde), burası ikinci şekil

(
    bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.) bu cümle iki şekle verilen izin ( ayrıntı )

Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır. bu cümle hem ikinci bir kısıtlamayı hemde yukarıda ikiye ayırdığım şekilleri ( yani cümleleri ) ifade ediyor

kıssacası tertibatlı olsun olmasın engelli araçlarının tescilinde yada tescillenen aracın kullanımında polislerin yapması veya bilmesi gereken durumu özetliyor . noktalar virgüller ayrıca her iki şekilde kelimesinin kanun dilinde açıklaması bu

saygılar

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:33
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@DADAŞ06
    Birinci şekil ve ikinci şekil diye ayırdığınız metinler arasındaki virgül, ayrı ayrı tanımlama olduklarından değil anlam bozukluğunun önüne geçme maksatlıdır.
    Mesela TSE 3.dereceye kadar hısımların kullanımına uygunluk raporu verirken bu metni birleşik yorumlayıp tertibatlı araçlarda teknik donanım yönünden orjinallik aramaktadır.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp

sayın ufukalp

hemfikir oldugumuzu varsayalım . maddeyi benim yanlış yorumladığımı varsayarsak ve maddenin sadece tertibatlı araçları kasttediğinde anlaşırsak : maddenin son cümlesinde geçen ''her iki şekilde de''kelimesi neyi ifade ediyor ? tertibatlı araç kullanımında iki şekil mi mevcut ? kanun yapıcılar ''her iki şekilde de'' kelimesini yanlışlıkla mı koymuşlar maddeye ? ikinci şekil ne ? bu soruların yanıtını bulursak bence problem yok .

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

@DADAŞ06 çok zorlamışsın çok yanlış anlamlar çıkarmışsın.
    ayrı ayrı renklendirdiğin fıkrayı bir de ben renklendireyim

c) Engellilik derecesi % 90’ın altında olan engelliler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, “Özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.

kırmızı yerde sorun yok. eskisi gibi aynen devam.
    mavi olarak renklendirdiğim yerde ise engelliler lehine özellikle eşlerin ve yakınlarının kullanabilmesi için araçtaki farklı bir özellikten bahsediliyor. aynı aracın engelli ve engelsiz kişilerin kullanmasından yani. bu araçta iki özellik var:
    1. bu aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmaması
    2. bu araca engellinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması

bu şekilde bu aracı hem engelli kişi hem de engelli olmayan yakınları kullanabilecek. tabi aracın bu özelliklere uygun olması şartıyla.

aracın hem engelli hem de engelli olmayan yakınlarının kullanabilmesi için de "Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır. "

otomotik vitesli araçlar için ise ilgili yönetmelikte bir kısıtlama yok.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem

evet sayın kalem

sizin dediğiniz gibi ben maddeyi çok zorlamışım diyelim sizinle aynı fikirde olalım amaç aynı fikirde olmak .

1) siz bu araçta iki özellik var demişsiniz ve maddeler halinde 1 ve 2 demiş açıklamışsınız . bende aynı düşünüyorum ve katılıyorum
    2) bir aracın teknik donanımı ne demek ?
    3) bir aracın teknik donanımında ne zaman değişiklik yapılabilir ?
    4) bir aracın teknik donanımıda değişiklik yapılmaması demek ne ifade ediyor ?
    5) yukarıda 2 özellik olarak ayırdığınız 2 maddeyi tek bir araç üzerinde uygulayabilirmisiniz ?
    6) 5. soruya cevabınız evet ise :1. maddenin kanuna eklenmesi bir gereksizlik yaratmıyor mu ?
    7) yukarıda 2 özellik olarak ayırdıgınız 2 maddeyi iki ayrı araç olarak değerlendirebilirmiyiz ?
    8) 7. soruya cevabınız evet ise 1. maddenizdeki özellik hangi araçlar olabilir ?
    9) kanun yada yönetmeliklerde otomatik vites kelimesinin geçmemesi , kesin olarak olmadığı anlamı verir mi ?

Üye
    GoXEl Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Ya arkadaşlar. Benim ehliyetim H sınıfı ve Salt (Tertibatsız Otomatik Vitesli Araç Kullanabilir İbaresi Var) Şirket aracı kullanıyorum. Defalarca uygulamaya girdim, dediğiniz gibi bir konu olmuş olsaydı bana ceza yazarlardı ve aracı bağlarlardı. Keza kendi aracım da var, bu araçta tertibatsız otomatik vites, bu aracı kaç kere arkadaşım kullandı, hatta radara girdik, polis çevirdi ve bu araç engelli aracı dedi, bizde evet ama tertibatsız yani otomatik vites dedik, ruhsata baktı ve haaaa ok o zaman sorun yok dedi, radar cezamızı verdi ve yola devam ettik.

Ben ehliyetimi yeniledim, yenilerken de trafiğe bu konuyu sordum. Ben istediğim her türlü otomatik vites arabayı kullanabiliyorum, ve benim kendime ait olan Salt Otomatik Vites arabayı da Ehliyeti olan herkes kullanabiliyor. Şayet aracımda herhangi bir tertibat olmuş olsaydı o zaman sadece ben ve 3. derece yakınlarım + benim belirleyeceğim bir şoför kullanabiliyormuş. Bu bilgiyi Kartal Trafikten bizzat aldım...

Bununla ilgili yayınlanmış olan, bildirge de ektedir.

vn7WzD - Otomatik vitesli arabaları herkesin kullanabileceğine dair düzenleme hangisi?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:33
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@GoXEl
    Benim de düşüncem aynı şekilde.
    2011 yılındaki yönetmelik ve ardından yayınlanan genelge ile tertibatlı ve otomatik vitesli araçlar herkesin kullanımına açılmıştı.
    17 Nisan 2015 deki son yönetmelikte yukarıda yer alan maddeler ile tertibatlı araçlara 3.dereceye kadar kan ve sıhri hısımlar kısıtlaması konmuş oldu hepsi bu. Otomatik vites anılmadığına göre bu araçlarda herkesin kullanabilirliği devam edecek anlamı çıkar. Zorlaya zorlaya anlam çıkarmaya gerek yok bence.
    Konu Ufukalp tarafından değiştirilmiştir (27.01-2016 Saat 14:25 ).

Üye
    GoXEl Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Aynen @Ufukalp.... Kanun çok net. Trafik Tescil'in verdiği bilgi şu: Sol Alt Ekstrimite'den engelli olan kişiler Otomatik Vitesli Tetibatsız her türlü aracı kullanır, Kendi araçlarını da herkes ama herkes kullanır. Net...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

@DADAŞ06

demişsin ki:
    "kanun yapıcılar ''her iki şekilde de'' kelimesini yanlışlıkla mı koymuşlar maddeye ?"
    "6) 5. soruya cevabınız evet ise :1. maddenin kanuna eklenmesi bir gereksizlik yaratmıyor mu ?"

bu başlıktaki mesajlarında alıntıladığın hükümler yönetmelik hükümleridir, kanun hükümleri değil. kanun koyucu nerden çıktı?

böyle bir yanlışı yapana -kanunla yönetmeliği karıştırana- tekrar uzun uzadıya açıklama yapmayı bile lüzumsuz buluyorum.yukarıdaki ilk mesajımı dingin bir şekilde tekrar tekrar okumanı tavsiye ederim. mevzuat okumam çok iyidir.
    son kez şunu da demeliyim ilgili Yönetmeliğin 53. maddesinin 2. fıkrasının c bendini yorumlayış biçimine hayran kaldım doğrusu

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Benim de özel tertibatlı kullandığım otomatik vitesli aracım var. Tertibat viteste bir uzatma donanımı. Yeni uygulama üzerine TSE'ye başvurdum ama bana verilen izin sadece 1 kişi için o da eşim için. Kimi bu doğru değil diyor. Ne yapacağız ki yetkili kişiler böyle diyor. Kanun yönetmelik farklı anlatıyor. Maddeleri çözmek için nokta, virgül, bağlaçla uğraşmak gerekiyor. Ne zaman herşeyi açık ve kolaylaştırıcı maddeler göreceğiz ve tabii ki bunları doğru dürüst uygulayanları da...

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon