Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    KaPTaN_BoY Avatarı

Gerçek Adı
    Birol
    Son Giriş
    23.06-2016
    Saat
    14:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Esenler
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba Arkadaşlar;
    Sitemizde Ötv indirimli araç alımı hakkında birçok yorum var.Bu yüzden biraz kafam kartıştı sizden en güncel 2016 tarihli haliyle bilgi istiyorum.%40 Sağ dirsekten sakat raporum var ve H sınıfı ehliyet ve otomatik vitesli araç kullanır yazıyor.Özel tertibat yazmıyor.Şimdi ben Ötv den faydalanabilirmiyim.Yardım lütfen.
    Tşk.

Üye
    Styric Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Serkan
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    10:07
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende bu şekilde almıştı, H ehliyet alabilir. Otomatik vitesli araç kullanabilir ibareleri olması ehliyetinizi ve aracınızı almanıza yeterlidir.

Üye
    KaPTaN_BoY Avatarı

Gerçek Adı
    Birol
    Son Giriş
    23.06-2016
    Saat
    14:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Esenler
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

STYRİC aracınızı yakın zamandamı almıştınız?

Üye
    Styric Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Serkan
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    10:07
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@KaPTaN_BoY

Hayır 2012'de aldım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

@KaPTaN_BoY

Araç alımı ile ilgili olarak yeni bir düzenleme yok. 1 ocak 2016'da yürürlüe giren düzenleme sürücü sağlık raporları ile ilgili...

Sağ üst ekstremite araç alımı ile ilgil durum hala şu şekildedir:

1- Bir yandan özel donanım şartı arıyor tebliğ:

"Sol el ve/veya kolda engelliliği bulunanların, taşıtta hareket ettirici aksam sayılan manuel vites kolunu engelliliğe uygun olarak direksiyona monte ettirmesi ve benzeri şekilde tadilat yaptırması veya taşıtın fabrika çıkışında vitesin direksiyonun sağ tarafına sabitlenmiş olması gibi haller hareket ettirici aksamda özel tertibat olarak kabul edilir."

2- Ama diğer yandan manuel vitesi özel donanımsız kullanamayacak ve/fakat otomatik vitesi de hiç bir donanıma ihtiyaç duymadan kullanabilecek kişiler için "otomatik vites özel donanımdan sayılır, vergi istisnalı araç alnabilir" diyor:

"Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir."

Kısacası, sağ eldeki kısıtlılık manuel vitesli araç kullanmaya maniyse, 2 numaralı kriter işletilebilir. Bu yönde bir uygulama görmedim, ama bence burası zorlanabilir.

Üye
    face Avatarı

Son Giriş
    22.12-2016
    Saat
    16:42
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar.

Sağ dirsek altı (bilek üstü 7 cm ampüte) protez kullanıyorum. Bu konuyla yakından ilgiliyim 10 gündür de uğraşıyorum. hatta neredeyse satın almış olduğum araçtan vazgeçmek zorunda kaldım. Sebebi tertibat projesini çizecek ve tertibatı yapacak kişinin "hareket ettirici tertibat" sayılmamasına rağmen sileceği, kontağı, hareket ettirici tertibat olarak da Otomatik Vitesli olmasına rağmen vites topuzunu sol tarafa almaya çalışması yüzünden. 2000 yılından beri "H sınıfı Otomatik Vitesli Araç Kullanabilir" ehliyet sahibiyim 4-5 yıldır da kendime ait normal plakaya tescilli vergiden muaf olmayan otomatik vitesli araçlarımı kullandım. Şimdi ise ilk defa Ötv/Mtv indiriminden faydalanmak için 0 Km bir Otomatik vites araç almaya çalışıyorum.

Sizden öğrenmek istediğim benim için gerçekten de çok önemli iki şey var

1- Vites topuzunun üzerine protez ölçülerime göre yapılmış, (çünkü araca binmek için gün içinde protezimi çıkartmak istemiyorum) protezimin vites kolunu kavrayacağı bir aparat taktırarak (ki zaten otomatik bu araç, niye şart anlamadım??) kontrol etmemi sağlayacak ve arabaya nispeten az zarar verecek bir tertibat yaptırsam kabul edilir mi? daha önce yaptırmış kimse var mı?

2- Bülent beyin de bahsettiği 18 Nisan 2015 tarihinde yayınlanan "Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir." ibaresinin beni de kapsadığını bu sebeple Otomatik Vitesli aracın herhangi bir tertibat yaptırmadan, tıpkı eski araçlarım da olduğu gibi kullanabileceğimi kimseye anlatamadığım için, bundan daha önce faydalanmış kimse varsa benimle bilgi/belge paylaşır mı?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

@face

1- Evet

2- Bu konuda uğraşan kişiler var elbette. Ama mevzu o kadar yeni ki, olumlu ya da olumsuz bir sonuç alana rastalamadım! Ben olsam bir süre bekler, sonra işlem yaparım. Çünkü maliye hem ötv hem de mtv için yeni düzenleme yapmak zorunda.

Üye
    cyl Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    14:41
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

MErhaba. Şu konuya bakabilirsiniz.

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...lanabilir.html

Üye
    face Avatarı

Son Giriş
    22.12-2016
    Saat
    16:42
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    1