Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    merkor20 Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    23:04
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar
    Foruma yeni üye oldum ve başta gelen "hepimizin bir hikayesi var " mesajına dayanarak biraz uzun yazacağım kusura bakmayın.

Bende de doğuştan sol diz ve kalça arasında arteriovenoz malformasyon var.
    Zaman zaman kanama şikayetlerim oluyordu. Bir koye ogretmen olarak atandim ve 2007 yılında askerlik öncesi muayenede askeri heyete çıktım ve "Savaşta sefer görevi alır Barışta askerliğe elverissizdir" raporu aldım.
    Daha sonra kanama şikayetlerim artınca Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinde 3-4 ay kadar Bir dizi operasyon ve tedavi geçirdim. O rada bana merkezde görev yapmalı diye bir rapor verdiler.
    Kayseri de Özür grubu atamalarına başvurdum ama milli eğitim beni devlet hastanesine yeniden rapor almam icin gönderdi. Orada da aynı şekilde rapor verildi ve merkeze tayinim gerçekleşti.
    Burada tekrar Erciyes Üniversitesinde bir kaç operasyon geçirdim ama tamamen bir düzelme olmadı ve hala bir kaç büyük damar yumağı duruyor. zaman zaman önemsiz kanamalar oluyor.

Soruma gelince h sınıfı ehliyet ve ÖTV indirimi için başvursam başvuruda ücret ödüyor muyum? Daha önceki tayin için üst yazıyla gitmeme ve başhekim yardımcısının ve kalp damar cerrahınin benimle beraber olup memura itiraz etmesine ragmen yanlış hatırlamıyorsam o dönem 400 lira gibi bir ücret odemistim.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler...

Üye
    disc55 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Meraba arkadaşlar.dün devlet hastanesine gittim.ötv indiriminden yararlanmak için rapor için müracaat edecektim.benden 200 tl istediler.Yılbaşından sonra yönetmelik değişti bundan sonra ücretli dedi memur bana .doğru mudur acaba.

Devlet hastanesi heyet kurulunda çalışan bir arkadaşıma durumu anlattım. ötv siz araç almak için tek hekim raporu alınacakmış sonra sağlık il müdürlüğü bünyesinde 5 kişilik bir komisyon varmıi. üyelerden biri de makina mühendisiymiş. o mühendis özel tertibatlı araç kullanir onayı verecekmiş.yeni yönetmelik değişmiş.Sizin bu konuda bilginiz var mı arkadaşlar acaba?

bu konuda kimse birşey bilmiyor sanırım.

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@disc55

Bu bahsettiğiniz ehliyet değişimi için. İl sağlık müdürlüğü bünyesinde kurulan komisyon, kullanacak olduğunuz tertibat ve buna bağlı olarak ehliyetinizde yazması gereken kod'u belirleyecek. ÖTV indirimi konusunda ise maliye henüz bir mevzuat yeniliğine gitmedi buda, ötv indirimi için maliye ye sunmak için aynı önceki gibi "H sınıfı ehliyet alabilir, tertibatlı manuel vites - otomatik vites araç kullanabilir" yazan bir olması gerekebilir gibi bir durum ortaya çıkarıyor. Bahsini ettiğiniz tek hekim raporu ve il sağlık müdürlüğü komisyonu olayı sadece ehliyet değişimi içindir.

Uzun lafın kısası, ehliyet yenileme konusu henüz çok yeni olduğu için neyin ne olduğu tam olarak belli değil. 1-2 ay içinde olay netlik kazanır bence.

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...proseduru.html

Üye
    shoalin Avatarı

Gerçek Adı
    Salih Cihan KÖSE
    Son Giriş
    09.07-2017
    Saat
    01:54
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    119
    Blog Mesajları
    1

tavsiyem şuan için bir şey yapmamanız, yönetmelikler değişti ve şuanki durumda kimin nasıl ne için ehliyet yada rapor alacağı net olarak bilinmiyor, herkez kafasına göre birşeyler soruyor ve söylüyor, 1-2 ay beklemenizi tavsiye ederim. Olaylar netleşince yapmanız daha iyi.

Üye
    disc55 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim.Hastanedee görevli arkadaş biz ötv indirimi için rapor alanları bu şekilde yönlendiriyoruz dedi.artık ötv indirimi için rapor vermiyoruz. peki rapor ücreti konusunda ne düşünüyorsunuz?

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@shoalin ( Salih Bey)'e katılıyorum. Şuan en iyisi beklemek ve mevzuatların kurumlarda iyice oturmasını beklemek.

@disc55 benimde kuzenin devlet hastanesinde çalışıyor. Onun söylediği "Özel kullanım" amaclı raporların ücretli olduğu ve ehliyet için alınan raporunda bu "Özell Kullanım" amaçlı bir rapor olduğu şeklinde değerlendirildiği idi. Ben henüz ehliyet veya ötv indirimi için rapora başvurmadım lakin bir girişimim oldu ve sağlık memuru banada yanlış hatırlamıyorsam 200 TL yatırmam gerektiğini söylemişti.

Üye
    shoalin Avatarı

Gerçek Adı
    Salih Cihan KÖSE
    Son Giriş
    09.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    119
    Blog Mesajları
    1

@disc55

Ben 2015 yılında H sınıfından B sınıfına gecmek için aldığım rapora 237 tl verdim, ehliyet için yada araç için yapılan işlemler ÖZEL tüketime gidiyor ve yada Lüx e giriyor demek daha doğru olur, buyüz dende ücret talep ediliyor yapılacak bir şey yok, ben yüzlerce kez itiraz ettim bimer üstünden sonuç olmadı oyüzdende paşa paşa gittim yatırdım ve aldım raporumu.

Bu yüzden bekleyin derim, şuan için kıpraşmayın 1-2 ay bekleyin ne olucağı belli olsun herkez kanunu okusun ondan sonra yapın işlemleri, yoksa benim gibi sinir hastası olursunuz.

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    26
    Verilen Beğeniler
    0

2015 yılında iki kere heyet raporu aldım (ÖTV indirimi için ve aparatlı araç kullanabilir raporları) 5 kuruş ödemedim.
    Bknz: http://www.engelsizseyyah.com/2016/0...a-alma-cilesi/

Üye
    shoalin Avatarı

Gerçek Adı
    Salih Cihan KÖSE
    Son Giriş
    09.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    119
    Blog Mesajları
    1

@Levent54

@Levent54 malesef TÜRKİYEmizin şartları ben paşa paşa ödedim

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    26
    Verilen Beğeniler
    0

Bence İl sağlık Müdürlüğüne itiraz dilekçesi gönderin. İki satır dilekçe ile hakkınız arayın.Ne kaybedersiniz ki ?

Üye
    disc55 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aslında rapor için itirazda bulunmuştum. ilk raporum % 46 . il sağlık müdürlüğü beni eğitim ve araştırma hastanesine sevk etti.15 gün sonra
    sağlık müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz dendi. bu süreç uzayacak gibi. ben de başka bir hastaneden yeni başvuru yapıp rapor almayı düşünüyorum da. 2 hastaneyi aradım. yeni rapor başvurusu için 1 yıl geçmeli diyor ,diğer lçe devlet hastanesi de 1 yıl geçmese de olur ötv indiri için alacaksanız 200 tl ücreti var dedi.bu durumda bana tavsiyeriniz ne olur dostlarım.şimdiden teşekkür ederim.

raporumu vergi dairesi kabul etmedi.raporda özel tertibatlı ve otomatik visdesli araç kullanır.H sınıfı sürücü olur. ibaresi bulunmalıymış.bir de
    teşhis / teşhisler kısmında engelinizle ilgili her iki alt eksremite de polio sekelidir. bir çift koltuk değneği ile yürümekte olup, merdiven inip çıkarken zorlanıyor şeklinde gibi...

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Evet raporunuzda belirttiğiniz gibi Engeliniz ile ilgili teşhisin ve H sınıfı sürücü belgesi alabileceğiniz ile hangi tertibatlarla/tertibatla araç kullanabileceğinizin yazması lazım. Örnek rapor paylaşımların olduğu bir başlık vardı forumda aratırsanız bulursunuz, oradaki rapor örneklerini inceleyebilirsiniz.

Üye
    ekinos Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Ben yeni ehliyet alımı için başvurdum rapor parası 50 tl dediler.

Üye
    Oflaz Türkkan Avatarı

Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    17:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

@ekinos

Merhaba,Sürücü belgesi sağlık raporunuzu 50-tl karşılığı hangi hastaneden aldığınızı öğrenebilirmiyiz?
    Teşekkürler,iyi çalışmalar..

Üye
    ekinos Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Daha almadım ama 50 tl dediler Antalya Eğitim ve Araştırma Has.