Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    oguz.han Avatarı

Son Giriş
    23.02-2016
    Saat
    10:36
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Kas Hastasıyım. Miyopati , Hayatımda yeni bir dönem açacağını düşündüğüm araba kullanmaya heves ettim. Bana 1 yıl süre ile geçerli, H Tipi Ehliyet Alır.Elden Özel Tertibatlı-Fren Tertibatlı-Direksiyon Topuzlu Araç Kullanır. şeklinde rapor verildi. 7.8.2015 de aldım. haftaya stajyer sürücü kapsamında yeni yönetmeliğe tabi olarak sınava gireceğim aklımda bir kaç sorun var.

1-) sürücü kursunda kullandığım araç elden gaz ve frenli , ama ben sağ ayağımı gaza, sol ayağımı frene koyarak kullanıyorum. Çünkü direksiyon hakimiyetinin daha önemli oldugunu düşündüğümden iki elle tutmak benim icin cok cok iyi. Sağ ayağımın hareketleri kısıtlı ama sol ayagımı daha iyi kullanıyorum, yani benim istediğim tertibat forumdan araştırmama göre sol ayaktan gaz kullanımına özel tertibat.

Özetle ben bu raporu nasıl değiştiririm veya değiştirmeden direk araba aldığım zaman sadece sol ayak için tertibat yaptırsam şuç mu olur, raporda yazan tertibatın dışında tertibat kullanabilirmiyim.

2-) http://eyh.aile.gov.tr/sikca-sorulan...imi-ve-araclar sitesinde , ötvden yararlanabilme hakkında bu yazılmış:
    Engelli sağlık kurulu raporunda, raporun süresiz olduğunun belirtilmesi halinde herhangi bir tarihle sınırlı olmaksızın; belirli süre içinde geçerli olduğunun belirtilmesi halinde, raporun süresinin bitimine altı aydan az bir süre kalmaması kaydıyla, bu süre içinde, ilk iktisabı yapılacak taşıtlar bakımından söz konusu raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılabilir.

Yani benim raporum 1 yıllık. 7.8.2015 de aldım. Raporumun bitiminde 6 aydan az bir süre kaldığında ötvden muaf sıfır araç alamam mı anlamına geliyor?

3-) şimdi h ehliyeti alır diyen raporumla yeni olan ehliyeti acaba nasıl alacagım cünkü yeni ehliyetlerde kullandıgın araca göre b1 tipli ehliyet falan var. H ehliyeti kalktı. Belkide benden yeni rapor isterler bilemiyorum lütfen yardımcı olun.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

@oguz.han

1- Sürücü belgesi hak ettikten sonra emniyet'e gidip ehliyet almak stediğinizde size "il sağlık müdürlüğündeki komisyona girmeden ehliyet veremeyiz" diyebilirler. Böy olursa, elinizdeki rapola komisyona girersiniz ve nasıl bir donanımla araç kullanmanız gerektiği konusunda orada istediğiniz sonucu çıkartmaya çalışırsınız.

2- Sürücü belgesini aldıktan sonra değiştirmeyi düşünebilirsiniz: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...istirecek.html
    Böylece yeniden rapor ve komisyon olur. Sonucun istediğiniz gibi olması için çaba sarf edebilirsiniz.

3- Raporda/ehliyette nasıl bir donanım öngörülmüşse araçta o donanım olmak zorunda. Bu hem trafik kontrollerinde, hem muayenede hem de kasko/trafik işlemlerinde olmazsa olmaz kuraldır.

4- Evet, raporun bitiş tarihine 6 aydan az zaman kalırsa o raporla araç alamazsınız.

Üye
    oguz.han Avatarı

Son Giriş
    23.02-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

peki raporumu istediğim zaman yenileyebilir miyim? yoksa illa 1 yıl süre dolunca mı yenileyecegim yani araba alacagım zaman yine aynı yere gidip süreci uzatabilirmiyim?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

@oguz.han

Çoğu zaman il sağlık müdürlüğüne gidip önceki rapor itiraz ederek yeni rapor almak gerekir. Ama 6 ay kadar sonra başka bir hastaneye gidip rapor almayı deneyebilirsiniz de.

Üye
    disc55 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

neden 6 ay? raporlar 6 ayda bir mi yenileniyor acaba?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@oguz.han
    Siz her ne kadar sol ayağımı daha iyi kullanıyorum deseniz de, her iki alt ekstremitede kısıt bulunan sürücü adayına mutlaka elden tertibat yazılır, sola gaz transferi sadece sağ ayağında sorun olup sol ayak tam sağlam olanlar için geçerlidir.

Üye
    oguz.han Avatarı

Son Giriş
    23.02-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkürler cevaplarınız için direksiyon sınavını çok şükür verdik. Sertifika çıkmasını bekliyorum. Herşeye hazırlıklı olacagım süreç içinde gerekli bilgilendirmeyi burdan yapacağım. Ehliyet bakalım yeni mi olacak yoksa eski mi? Sonra Raporu yenilemem lazım. Asıl doktorum hastalığımı daha iyi biliyor.Yani hastalıgın ilerleme süreci durdu acaba süresiz rapor alabilirmiyim ehliyet olarak. Gerçi yeni çıkan sağlık yönetmeliğinde miyopati hastaları en fazla 1 yıl alabiliyor. bu hükmü aşabilirler mi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

@oguz.han

Yönetmeliğe rağmen öngörülenden uzun kontrol süresi veremez doktor.

Üye
    aysn41 Avatarı

Gerçek Adı
    tuncay
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:16
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    oğuzhan bey raporunuzda özel tertibat varsa Ehliyetinizi aldıysanız ( H sınıfı ), ÖTV indirimli 0 araç almayı düşünüyorsanız iş bitmiştir.
    1 Nisan 2016 da eşimin üzerine araç aldık sağ kol engelli, bende forum da uzun süre araştırdım nasıl olacak işlemler uzun, bir sürü tefarruatı var gözümde büyüttüm.
    Aracı pazarlığını yaptım aldım, + bütün tertibat muayene, tse ye gidicek çekici parası, muayne gidicek çekici parası ruhsat plaka vergi dairesi bütün işlemler için, 1500 tl fazladan ödedim. Bunun içinde 500 tl zaten çekici parası biliyorum. 350 tl si tse den alınan 3.şahısların kullanması ile ilgili rapor. geri kalan aparat masraflar vs.
    Hiç bir şeyle uğraşmadım sadece muameleyi yapan kişi trafiğe çağırdı imza attıp çıktık. 5 gün sürdü tüm bu işlemler.

Aracı alana kadar eşim sağ kol engelli olduğu için doğal olarak sağ koldan tertibat bekliyordum, iyi bir süprizle karşılaştım sağ ayağa göre tertibat yapmışlar, tertibat katlanıyor paspasın altına geçiyor hiç bir sıkıntı yok.
    Ruhsatta da 3. derece yakınları kullanır kısıtlaması bekliyordum onda da engelli olmayan kişilerin kullanımına göre uygundur yazıyor.

Velhasıl aracı aldığınız firma evrak takibi yapanlar artık işin kurdu olmuşlar, nabza göre şerbet demliyorlar, ben belirmiştim aracı kendim kullanacağımı eşimin fazla kullanmayacağını, benim fazlasıyla işime geldi. Alacağınız araç şimdiden hayırlı olsun...