Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    cabbarehlinamus Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:09
    Yaşadığı Yer
    istanbul-TOKAT/TURHAL
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    12

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @Mr.No

Estafurullah imkanı olan arkadaşlar bence değerlendirsin.
    bu arada o deyim gökten zembille inmek değilmiydi ben mi yanlış hatırlıyorum

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

düzeltelim...

sürçü lisan ettiysek afola...

Üye
    turkerbektas Avatarı

Son Giriş
    28.09-2017
    Saat
    02:35
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Denedim sığmadı

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: GoXEl Mesajı Gör
    O Değilde Gerçekten Dün Gece Rüyamda TIR Kullanıyordum Çok Zevkliydi
    Öyle zaten kardeş

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:03
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@Mr.No
    Hayret ettim cevabına doğrusu...
    H sınıfı ile ya da yeni sınıflandırmada adı her ne olursa olsun engelli ehliyetiyle değil tır, normal kamyon totbüs bile kullanılamaz bu kesindir. Eşya taşımaya mahsus şeklinde başlayan yazınız da engellilere doblo tipi araçları kullanma iznini içeren yönetmelikten.

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp
    Yurtdışına gidip ehliyet alır da TIR kullanırsınız...Bununla ilgili haberi es geçtim. Araştırmak lazım dedim. Kullansın demedim sadece araştırmak lazım. Çözüm var ya da yok kendi bileceği iş.

H sınıfı sürücü belgesi bulunan engellilerin özel tertibatlı motosiklet ve otomobiller dışında, engelliklerine uygun özel tertibat olması şartıyla azami yüklü kütlesi 4700 kg’ı geçmeyen kapalı kasa, sürücü sırasından başka oturma yeri veya sürücü sırası dışında yanda pencereleri olan motor silindir hacmi 2800 cm3 aşmayan eşya taşımaya mahsus (kamyon ve kamyonet) taşıtları da kullanılabileceği, Sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartları ile muayeneleri ile ilgili yönetmelik ile hangi sağlık durumuna göre kimlerin Ticari araç kullanıp kullanmayacağı belirtilmiştir
    Bu alıntı bu site var: Hayret edilecek bir şey yok. DOBLO 2800 cm3 hacmine gelmez olsa olsa en fazla 1900 cm3.Kaldı i 2800 cm3 hacimli olması gereken sadece doblo ve benzeri araçlar değil...

Hayret dilecek bir şey yok Alıntıyı da bilen bilir. kaldı ki şimdi H sınıfı ehliyet kalmadı.

Bu arada tartışmak gibi durumum yok hatam varsa yazıyı silersiniz.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@Mr.No
    Kapalı kasa olan, ikinci sıra oturma yeri ve yandan camları olan büyük araç göstersene bana. Bu genelge doblo,kango türü hafif ticari araçların kullanımının engellilere serbest bırakılması amacıyla yayınlandı zaten.
    H sınıfı kalksa da engellilere mahsus ehliyet ya da ehliyette bir ayırıcı harf kodlama gibi bir şey olacak. Tamamen aynı olsa da bu kez de B ile sınırlanır üstü verilmez. Nerden bakarsanız bakın engelli kişiye tır kullanma izni yok ve h sınıfı kalkınca da olmaz.

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Abi verdiğim alıntıyı cidden okudun mu? 2. sıra oturma yeri diye bir şey nerden cereyan etti: Amacınız bana bulaşmaksa susayım daha iyi. Konuyu açtığım kamyon ve veya kamyonet sadece eşya taşımaya mahsus. Özel izin ile alınabilen bir araç: Sizin doblo ile hiç alakası yok.
    Sizin bahsettiğiniz binek oto. Bunlar çok ayrı mevzu, sizi sinirlendiriyorsam afola (yada öyle algıladım: sinirlendiğinizi varsayıyorum yani).

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Güzel kardeşim sana bulaşmam için bir sebep mi var?
    Bir şeye karşı çıkıyorsam yanlışlık olarak bildiğim bir konuyu düzeltmek içindir. Hayır sinirlenmedim de, karşılıklı fikir alış verişi şeklinde tartışmak ayrı, hakaret içeren sözlerle tartışmak ayrı.
    Doblo, kango tipi araçlar ruhsatında kamyonet yazan, hususi yük ve yolcu nakli ya da ticari yük ve yolcu nakli yazılarından biri işaretli olan yük ve yolcu taşımaya mahsus hafif ticari araçlardır, otomobil ya da binek oto değil yani. Çok çok azında ötv si yüksek ödenerek otomobil ruhsatı bulunmaktadır ki o konumuz dışında zaten.
    Eskiden H sınıfı için sadece otomobile izin verildiğinden ve bunlar da ruhsatta kamyonet olarak geçtiklerinden engellilerin de kullanabilmesi için böyle bir genelgeye ihtiyaç duyuldu.
    Verdiğin alıntıda da ikinci sıra oturma yeri ibaresi var malesef, karşıya ithafta bulunurken kendi alıntını bir daha gözden geçirseydin keşke.
    Ben sıfır doblo alıp 8 yıl kullanıp satmış biri olarak aracımın ne olup olmadığından eminim zaten, amaç burada yanlışlık olmasın.

H sınıfı sürücü belgesi bulunan engellilerin özel tertibatlı motosiklet ve otomobiller dışında, engelliklerine uygun özel tertibat olması şartıyla azami yüklü kütlesi 4700 kg’ı geçmeyen kapalı kasa, sürücü sırasından başka oturma yeri veya sürücü sırası dışında yanda pencereleri olan motor silindir hacmi 2800 cm3 aşmayan eşya taşımaya mahsus (kamyon ve kamyonet) taşıtları da kullanılabileceği, Sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartları ile muayeneleri ile ilgili yönetmelik ile hangi sağlık durumuna göre kimlerin Ticari araç kullanıp kullanmayacağı belirtilmiştir

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Anladım ben eşya taşımaya mahsus araç kast ettim. Bir engelli olurda kendi işini kurmak isterse ki taşımaya yani nakliye işini doblo ile halledemez. ama doblo güzel araba, ayrıca bizimde de doblo var; tartımaya değmez. lakin benim bahsettiğim konu başka. TIR kullanmak misalinde oluğu gibi TIR uluslararası taşımacılık İngilizce versiyonun kısaltması.

KAMYON yada kamyonet alıp TIR amaç kullanabilirsiniz. Beni görüşüm zaten bu: TIR gibi uzun mesafeli yolculuklarda ne tür çekiçi kamyon kullanır buna hiç karışmıyorum: ama doblo tarzı araçla pekala TIR amaçlı kullanamaz. Arkadaşımızın amacı TIR tarzı uzun yolculuk yapmak verdiğim cevap alıntı da zaten. Bırakalım arkadaş araştırma yapsın. Burada alıntıda kamyon ve kamyonet kullanbilir diyor. Gerisi kendi bilecek. 2 sıra koltuk denirse ki bu olmayacak çünkü sadece eşya taşımaya mahsus olunca; doblo tarzı kamyonet olmayacak elbete: kaldı ki DOBLO e benzeri araçlı TIR maçlı kullanacaksa bırak kendi düşünsün. Şartlar alıntıda gösterdiğim gibi belli zaten

TIR aslında bir kamyonun: uzun araç şekli değildir, lakin halk dilinde öyle düşünüz.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Arkadaşım hangi araçla olursa olsun senin dediğin manada da tır yani uluslararası yük taşımacılığı yapılamaz.
    Çünkü engellilerin ticari araç kullanması yasaktır çok net ve kesin, uzatmaya gerek yok.

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaş bir kez daha söylüyorum: eşya taşımaya mahsus araçları kast ediyorum..: sizin değerli doblonuz ile alakası hiç yok...
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...nabilecek.html

siz bahsettiğini insan taşımaya mahsus... Benim bahsettiğim şey eşya taşımaya mahsus...
    Bunu sadece iş amaçlı yapmak isteyenler için. Ve Valilik OLUR kararı ile iş amaçlı ve sadece eşya taşımaya mahsus olarak kullanılabiliyor

TIR yasak demiyor ama nasıl kullanabilir araştırmak lazım..
    Çünkü yasaklayan madde yok. Dediğim gibi ticari amaçlı sadece eşya taşımaya mahsus kullanılabiliyor..

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bence bu konu gereksiz uzadı her ne şartla izin olursa olsun trafik polisi sizi tır kullanırken yakalarsa ehliyete el koyup o aracı bağlar veya allah korusun bir kazaya karışsanız yine kimse arkanızda durmaz . Kısaca engelli bireyler tır falan kullanamaz

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

h sınıfı gibi saçma bi kavram yüzünden bu durum vardı,
    tır alınması için gerekli ehliyete kodunuzu eklerlerse kullanabilirsiniz, öle bişey eklenmiyorsa mevzuata aykırıdır zaten o zaman.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu kadar kesin ve net bir konunun bu kadar uzaması bence de abes ama oluyor işte.
    Bazı engellilere H değil de B vermek gerektiğinde bile o ehliyete ''ticari araç kullanamaz'' şerhi düşülürken bazıları tır için fetva veriyor.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12