Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    furkan-) Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz-)
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    06:49
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Kardeşim ve ben kullanabilirmiyim bunda sakınca varmı yasak durum varmı arkadaşlar

Üye
    Sedat Yıldırım Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat Yıldırım
    Son Giriş
    07.09-2017
    Saat
    00:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    10

Kardeşinizin sizin arabanızı kullanabilmesi için,sizin %90 ve üzeri raporunuz olması lazım ki,o zaman da siz kullanamazsınız.
    Eğer B sınıfı ehliyetiniz varsa,Ötv'den yararlanabilmeniz için mutlaka sağlık raporu alarak ehliyet kursuna müracat edip,
    yalnızca direksiyon sınavına girip H sınıfı (Engelli ehliyeti) alabilirsiniz. Ancak ben aynısını yaptım,23 yıllık B sınıfı ehliyetim
    elimden gitti.Çünkü doktorlar sağlık raporuma sürücü belgesi alamaz diyerek yazdılar.Bu yüz den B sınıfı ehliyetim elimden gitti.
    Yeniden başka hastaneden H sınıfı özel tertibatlı ehliyet alabilir diye rapor verdiler.O raporlar gittim sürücü kursuna direksiyon
    sınavına girdim sertifika aldım.Emniyete gittim ehliyeti almak için,B sınıfın iptal olmuş,o yüzden veremeyiz dediler.
    B sınıfı ehliyetinden iptalin kaldırılması lazım dediler.Bunun içinde bir buçuk ay süründürdüler.Anlayacağınız B sınıfı varken,
    sırf Ötv'siz araç almak için kalkıştığım bu yolda,6 ay süründürdüler.Bu tamamen doktorların hainliğinden oldu.
    Neyse ehliyetimi aldım,raporumla bir otomobil bayiine gittim,bana bu raporlar araç alamazsın dediler.
    Ötv'siz araç almak için raporda mutlaka engellilik oranın yüzdeliği yazılı olması gerekirmiş.
    Yoksa vergi dairesi yüzdesiz rapora Ötv'yi kabul etmiyormuş.
    Bereketki,ben de daha önce emekli olurken aldığım sürekli ibaresi olan raporum vardıda,onunla aldım.
    Ama yemin olsun,eğer bu çektiğim çileleri çekeceğimi bilseydim,asla böyle bir şeye kalkışmazdım.
    Şimdi aracımda özel tertibat var ve ruhsatımda yalnız kendisi kullanabilir ibaresi var.
    Ve B sınıfı ehliyeti olupta H sınıfı almak isteyen engelliler,benim yaşadığım sorunları yaşıyorlar.
    Ya bu işi yapacak sağlam adamınız olacak,ya da sizi hayatınızdan bıktıracaklar.
    Ben sizinle yaşadığım tecrübeyi paylaştım.Eğer birisi bana bunu anlatsaydı,asla elimdeki hazır
    B sınıfı ehliyetimi harcamazdım.Şimdi ne başkasının arabasını kullanma yetkim var,ne de bir
    başkası benim arabamı kullanma yetkisi var.Yani özgürlük uçtu gitti...
    Neyse yine çok çektim ama en azından araç alabildim şüküürler olsun.
    Yoksa hayatım mahfolmuştu Allah c.c. korusun.

Üye
    furkan-) Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz-)
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ozaman B ye devam edeyim kardeşim kullanmıcaksa genede çok saol abi aydınlattıgın icin @Sedat Yıldırım

Üye
    Sedat Yıldırım Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat Yıldırım
    Son Giriş
    07.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    10

@furkan-)

Kardeşim,Allah'ın c.c. sevgili kuluymuşsun.Eğer biri beni ikaz etseydi keşke.Benim ehliyet ve engelli araba alma işim bana maddi olarak en 20.000 TL
    Zarar ettirdi.Vallahi parasının zerre kadar değeri yok çektiğim çilelerin yaında.Resmen pisikolojim iflas etti.Allah c.c. adına yemin ederim ki,eğer
    bu çekeceklerimi bilseydim asla ve kat'a bu yola başvurmaz,B sınıfımla huzurlu huzurlu devam ederdim hayatıma.
    Her yıl yazın memlekete gidiyorum,1.000 Km yol gidiyorum,düşünün engelliyim ve yanımda profesyonel sürücü bile olsa,dinlemek amaçlı arabamı
    o sürücüye veremiyorum ki ben dinleyim.Ruhsatta yalnızca sahibi kullanabilir diye ibare var.Eğer polis bunu tesbit etse,arabaya ödemediğim %45'lik Ötv'yi
    geri ödemek zorunda kalıyorum.O yüzden canın kardeşim,canım diyorum samimiyetimden dolatyı,çünkü çektiğimi ben biliyorum,hiç bir kardeşimde benim
    çektiğimi çeksin,benim kaybettiğim hakları kaybetsin istemiyorum.Emin ol,şu an,benim durumuma düşen çok var.Keşke neolurdu,biriside beni uyarsaydı.
    Allah'a c.c. emanet olun.Selam ve dua ile...

Üye
    ulivatar Avatarı

Son Giriş
    24.08-2017
    Saat
    21:41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sedat bey merhaba.İlk mesajınızda bahsettiğiniz oranlı raporunuzda yazan detaylar neydi?Şunu merake diyorum.Benim elimde %46 olan bir rapor var.Ancak araçla ilgili hiç bir ibare yok.çGidip oransız ancak ötv den muaf olur ve özel tertibatlı araç kullanır ibareli rapor alsam bu ikisi ile ötv den muaf araç alabilirmiyim..Sizinki sanırım böyle oldu.

Üye
    furkan-) Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz-)
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Sedat Yıldırım abi zaten pek sıcak bakmıyordum ama genede bilgi almak istemiştim genede herşeyden önce senden Allah razı olsun. Yolun acık olsun.

Üye
    Sedat Yıldırım Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat Yıldırım
    Son Giriş
    07.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    10

@furkan-)

Amin ecmain İnşaAllah kardeşim...

Üye
    ulivatar Avatarı

Son Giriş
    24.08-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Sedat Yıldırım

SEdat bey benim sorumuda cevaplamanız mümkünmüdür.Bu süreç benim için önemli.

Üye
    Sedat Yıldırım Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat Yıldırım
    Son Giriş
    07.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    10

Kardeşim,eğer bildiğim bir şeyse yardımcı olmaya çalışırım.

@ulivatar
    Merhaba kardeşim.
    %46 raporla Ötv'siz araba alabilirsin.
    Ancak raporda engelli aracı alabilir veya özel tertibatlı araç alabilir diye ibare olması gerekir,
    ayrıca engel durumunu da yazması gerekir %46 diye.
    Raporunda engellilik durumu süreklidir diye yazıyor olmasa lazım.
    Ayrıca engel durumunun ne olduğunuda yazması lazım ki,özel tertibat ona göre yapılsın,yoksa
    sorunlar çıkar.
    Eğer B sınıfı ehliyetinvarsa,hiç tavsiye etmem H sınıfı ehliyet almanı.
    Elindeki ehliyetten de olursun.

Üye
    ulivatar Avatarı

Son Giriş
    24.08-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

CEvap için teşekür ederim.B sınıfı ehliyetim yok.sağ ayakta kısalık ve zayıflık var.Zaten normal araba süremiyorum.Otomatik vites bile bir yere kadar.Denemelerimde pek öyle uzun süreli kullanım sağlayamadım.Benim emrak ettiğim şey şu mevcut 46 raporumda araçla ilgili hiçbirşey ok.Şimdi gidip araç için alacağım desem bu bir ay öcne aldığım 46 lık raporun oaranını düşrürler diye çekiniyorum.Çünki geçen ay vergi indirimi için başvurmuştum sonuçta erken emeklilik işlemlerine etki etmesinden çekiniyorum.GEçen bir arkadaş paylaşmış ehliyet için gittim oransız vermişler diye.Bende gitsem oran yazamayan ancak üzerinde ÖTV den muaf araç alaiblir özel tertibatlı araç kullanabilir yazsa.HEm bu oransız rapor artı diğer 46 lıkla beraber bu işin üstesinden gelirmiyim tam olarak merak ettiğim bu..
    NOt olarak bu kadar belirgin engeli olan insanlar neden bu denli çıkmaz yollara iteklenir anlamak mümkün değil...Yardım edeceği yerde alacağı vergiyi bile almama konusunda bu kadar zorluk çıkaran bir devlet ve yasa var önümüzde .Allah kolaylık versin bu yola düşenlere.

Üye
    Sedat Yıldırım Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat Yıldırım
    Son Giriş
    07.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    10

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Kardeşim,bu işin böyle zorlaştılması,tamamen imansız,merhametsiz,insanlıktan bihaber doktor ve görevlilerin suçudur.
    Her şeyi devlete bağlamak haksızlık olur. Devlette nihayettinde bireylerden meydana geliyor.Burada tamamen özellikle
    kasıtlı olarak zorluk çıkarıyorlar ki,devlet suçlansın,dolayısı ile iktidar suçlansın. Ben buna bizzat yaşayarak şahit oldum.
    23 yıllık B sınıfı ehliyetim varken ve bir fiil araba kullanan birisiyken,h,ç bir vukuatı olmayan birisi iken,
    bana kasıtlı olarak sürücü belgesi alamaz ibareli rapor verdiler.Ve sonra öğrendim ki,benimle aynı sorunları yaşayan
    sayısız engelliler varmış. Ben 2008'de emekli oldum.10 yıl esnaflık yaptım.3600 prim gününü doldurduğum halde,
    beni malul saymadı ve dedilerki,13 yıl daha prim ödeyeceksin.Neden engelli olduğumu kabul etmediler raporum %60 olduğu
    halde.Sebep şu,sen esnaflığa başlamadan önce de engelli olduğun için malulen sayılamazsın dediler.İşe başladıktan sonra
    oluşan engel için malullük olur dediler.Allah c.c. razı olsun,şimdi bu iktidarın sayesinde emekli oldum.
    Başka bir hastaneye müraacat ettim,özel tertibatlı otomatik vites otomobil veya kamyonet kullanabilir ibareli rapor verdiler
    ve gittim aldım aracımı Elhamdulillah. O da hastane o da hastaneydi.O da devlet hastanesi,o da devlet hastanesi.
    Aradaki fark,doktorların af buyurunu şerefsiz olması ve insan olması. Bu devletin biz engellilere verdiği imkan ve hakları
    hiç bir hükümet vermedi.Nankörlük edersem gözüme dizime durur.
    Kardeşim,sen mutlaka önceden o doktorlarla görüş,gerekirse muayeneye git konuşabilmek için,onların fikirlerini al öyle
    git rapor almaya. İnşaAllah Rab'bim gönlündekini hakkında hayırlı eyler.