Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Musa savaş Avatarı

Son Giriş
    27.02-2016
    Saat
    13:11
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba konu biraz eski kalmış ama benim sorum da bu konuyla alakalı umarım cevap alabilirim,

babamın %96 raporu var üzerine ötv indirimli araç aldı ama sıkışık durumumuz oldugundan aracı elden çıkarmamız gerek

engelli biri var aracı isteyen ama onun engeli %70 normalde %70e araç çıkıyo ama ikinci elde babamın ki alacak kişiden biraz yüksek oldugu için bir sorun çıkar mı acaba ??

birde alan kişi akrabalarından değilde yabancı biriden seçebilir mi sürücü olarak ? veya vekalet durumu felan olur mu ? veya alacak kişi babamın arkadaşı babamda engelli oldugu için akrabamız değil ama kullanabilir mi ?

Üye
    Musa savaş Avatarı

Son Giriş
    27.02-2016
    Saat
    13:11
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar merhaba ben bu foruma çok yazdım ama net bir cevap alamadım çok çaresiz ve müşkül durumdayım durumum şu; babamın üzerine engelli araç aldım babamın ehliyeti vardı sakaryada ikamet ediyo babam ben istanbulda oturuyorum aracın ruhsatı için sakaryaya gitti babam ama orada emniyet müdürü babamın ehliyetine el koymuş bu arada babam diyaliz hastası %96 raporu var fakat ayakta yürüyebiliYo hiçbir engeli yok kalbinde stent var. Emniyet müdürü senin %96 raporun var nasıl araba kullanıyorsun demiş almış ehliyeti babamdan babam diyalize gidip geliyo yaklaşık iki aydır ehliyetsiz araç kullanıyo ben bu durumdan çok endişeliyim lütfen biri yardım etsin nereye başvurmalıyım ne yapmalıyım tekrardan ehliyet alabilir miyim babama kalbinde stent var bu arada onu belirteyim lütfen yardımcı olun teşekkür ederim şimdiden

Üye
    ttggccee Avatarı

Gerçek Adı
    Tuğçe
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    08:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Bildiğim kadarıyla 90 ve üzerine satış yapman gerekiyor. Çünkü 90 altı olanlar için bi çok şart var araba tertibatlı olmalı felan die. O yüzden olcağını sanmıyorum

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Araba satma şartları alma ile aynıdır engelli bireyin ötv muafiyeti hakkı var ise kendisine devir edebilirsiniz. Eski mevzuatta %90 ve üzeri bireylerin araba kullanması muallak bir durumdu kesin bir hüküm içermiyordu bu yüzden herkes kullanamaz diye hükmediyordu yeni mevzuatı hiç detaylı incelemedim o yüzden bir şey diyemem

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Musa savaş

Babanızın sürücü yönetmeliği'ne göre sürücü olabilir rapor alıp emniyet'e götürmesi ve sürücü belgesini geri alması gerek. Maalesef kolay bir yolu yok.

Araç satışına gelince, aracı engelli statüsünde araç alma hakkı olan birisine satabilirsiniz. Rapor oranının hiç bir etkisi yok. Alıcı araç kullanmak için özel donanıma ihtiyaç duyyorsa, aldığında usulüne uygun olarak bu donanımı taktırmalı ve ruhsata o şekilde işletmeli o kadar

Şuradaki bilgilerden (tam tersi halile) yararlanabilirsiniz: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...ye-satisi.html