Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    omersson Avatarı

Son Giriş
    11.04-2016
    Saat
    14:23
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba Engelliler.biz ailesi

Bu forumu uzun süre takip ettikten sonra üyelik açmaya ve siz değerli arkadaşlardan yardım istemeye karar verdim. Öncelikle Babam adına yazdığımı belirtmek isterim. Kendisinin ısrarları üzerine bu siteye üye oldum ve bu mesajı yazıyorum.

Konuyu çok fazla uzatmadan kısaca anlatmak istiyorum.

Babam 2012 yılında beyinde kan pıhtısı nedeniyle sol tarafından felç geçirdi. Süregelen tedaviler sonucu çok şükür artık yürüyebiliyor, tabiki vücudun sol tarafı sağ taraf kadar olmasa da artık çalışabiliyor. Yalnız sol eldeki hareket kabiliyeti hala daha kısıtılı, şöyle ki bir kutudan başka bir kutuya ceviz taneleri aktarmak yapabildiği en ince iş.

Babam'ın B sınıfı ehliyeti var. Ayrıca 2013 yılında alınmış %80 engelli raporu var. Şimdi durumu biraz daha iyi hale gelince, manuel vitesli bir arabayı toprak köy yollarında kullanıyor. Otomatik vites bir araç almayı istiyor, yalnız herşey de kuralına uysun istediği için, H sınıfı ehliyet almak istedik.

H sınıfı ehliyet almak için Ordu Üniversitesi Hastanesi'ne başvurdu, başlangıçta olumlu görüş belirten doktorlar, sigorta firmaları bizimle uğraşır v.s. diyerek H sınıfı ehliyet alamaz raporu verdiler ve oran olarak %58 engellidir denildi.

Bunun üzerine İl Sağlık Müdürlüğü üzerinden bu rapora itiraz ettik. Bize sizi hakem hastaneye göndereceğiz, bu hastane ne derse desin daha sonra bir üst hakem hastane olarak Trabzon Numune Eğitim Araştırma Hastanesi veya Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesi'ne göndereceğiz, son sözü onlar söylecek dediler.

2. olarak Ordu Devlet Hastane'sinde H sınıfı ehliyet almak ve Üniversite hastanesi raporuna itiraz için başvurduk. Ve sonuç yine aynı H Sınıfı ehliyet alamaz raporu çıktı ve oran olarak yine %58 yazılmış.

Bunun üzerine İl Sağlık Müdürlüğü oran v.s. herşey aynı, bu nedenle seni Trabzon veya Samsun'a göndermeyeceğiz. Sonuç net, H sınıfı ehliyet alamazsın dediler.

O kadar moral bozucu birşey ki, pozitif ayrımcılığa maruz bırakılması gereken insanlara resmen doktor eliyle negatif ayrımcılık uygulanmış durumda.

Babam hali hazırda Otomatik vites araç kullanabiliyor. Köy yollarında, şehir trafiğine çıkmıyor. Amaç ÖTV indirimli araç almak değil, mevcutta kullandığı araç için yasal zemin oluşturmak. H sınıfı ehliyet almaktı. Ama malesef sonuç alamadık.

Burada sormak istediğim şey, biz bireysel olarak başka bir şehir bir devlet hastanesinden H sınıfı alabilir raporu alabilir miyiz? Yoksa bu işin tek çözüm yolu mahkeme midir? @OturanBoğa'nın bazı yazılarında SÜRÜCÜ ADAYLARI VE SÜRÜCÜLERDE ARANACAK SAĞLIK ŞARTLARI İLE MUAYENELERİNE DAİR YÖNETMELİK ten bahsetmiş, buna uygunsa ve hakim ikna edilirse, ehliyet alınabilir diyor.

Sizlerden yorumlarınızı esirgememenizi rica ediyorum.

Saygılarımla...

Üye
    ragıp dağtekin Avatarı

Gerçek Adı
    ragıp dağtekin
    Son Giriş
    10.10-2016
    Saat
    07:54
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

h sınıfı ehliyet için oturduğunuz ilin il sağlık müdürlüğünden resmi yazı almanız gerekir o yönden önünüz tıkalı
    tek şansınız h sınıfı raporu için dilekçe ile müracaatınızı kabul edecek bir hastane bulmanız lazım o da zor
    hakimlerde insiyatif konusunda ne kadar ikna edilebilinir ki sanmıyorum kendine dayanak teşkil edecek bir şeyler arayabilir belki bir bilirkişi kararı etkili olabilir ama hep karşınıza rapor olmadığı için sorun çıkar diye düşünüyorum hakimin vereceği o karar standartsızlığı getirebilir her alamayan mahkemeye müracat eder yani (emsal olur )

Üye
    omersson Avatarı

Son Giriş
    11.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@ragıp dağtekin

Ragıp bey cevabınız için teşekkür ederim. Bilirkişi ve mahkeme husunda ümidim yok. Yeni çıkacak ehliyet türleri üzerinden tekrar hastaneye başvurabilirim diye düşünüyorum. H sınıfı ehliyet için başvurmuştum. Bu sefer türü değişiyor. Başka bir ilde başak bir hastanede şansımı deneyebilirim diye umuyorum.

Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Üye
    eğitim75 Avatarı

Son Giriş
    05.11-2017
    Saat
    21:31
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

h sınıfı ehliyet yok ama onu karşılayacak ehliyet varmış

Üye
    FARUKG Avatarı

Son Giriş
    25.08-2016
    Saat
    11:59
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Baska bir hastanede sansininizi deneyin

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

@omersson

Başka illerdeki hastanelerden şansınızı deneyin... Yeni sürücü yönetmeliği'Ne göre zaten artık H sınıfı diye bir şey kalmadı. B sınıfı verilecek... Orada da raporu önce pratisyen hekim dolduracak, sonra uzman hekim dolduracak, sonra da özel donanım gerektiren bir durum olduğuna kanaat getirince sizi il sağlık mdüürlüğünde kurulacak teknik komisyona sevk edecek. O komisyon sizin araç kullanırken nasıl bir donanıma ihtiyaç duyduğunuzu belirleyecek ve rapora son halini verecek...
    Yani, sizi o komisyona sevk edecek bir uzman bulmalısınız. Sonra komisyondaki kişileri araç kullanableceğinize ikna etmek kalıyor

Üye
    omersson Avatarı

Son Giriş
    11.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@OturanBoğa

İlginize çok teşekkür ederim. Çok yararlı bilgiler oldu bizim için. Tekrar teşekkürler...

Üye
    omersson Avatarı

Son Giriş
    11.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yukarıda @DenizŞahbaz arkadşın 18 nolu mesajda paylaştığı raporun aynısını aldım.

Bugün itibari ile mevcut B sınıfı ehliyetimi, yeni kısıt kodlu ehliyet ile değiştirdim. Henüz yeni ehliyet elimde değil, adrese gelecekmiş, geçici belge verildi.

Emniyet Müdürlüğü'ndeki memur önce bu rapor olmaz dedi, H sınıfı ehliyet alır, kurul raporu gerek dedi. Daha sonra benim ısrarlarım üzerine, amirine ve trafik şube müdürüne sordu. Sonuç olarak özür diledi, ilk defa bu rapor ile engelli ehliyeti verdiğini söyledi. Gayet iyi davrandılar.

Şu an için ÖTV'siz araç alma hususu muallakta sanırım. @OturanBoğa üstadımızdan bir yol göstermesini rica ediyorum.

Saygılar...

Üye
    disc55 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben de ordudayım.hangi trafik tescil.benim ehliyet ve raporda sorun çıkardılar.size özel msj attım.bakarsanız sevinirim.

@omersson biraz daha açın emniyetin engelli sağlık raporunda istediği ibareler nelerdir.siz nerede komisyona girip ehliyet raporunu aldınız?

adli tıpa müracaat edin derim.ya da maliyeye dilekçe yaz.90 günde çevap vermezlerse dava edersin

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @omersson

ehliyet için alınan raporla araç için alınacak rapor iki farklı rapor. araç için eskiden olduğu gibi yetkili hastaneler'den birinden uygun ibareli ve ötv değerlendirmesi içeren engelli sağlık kurulu raporu almanız gerek.