TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    burak_br Avatarı

Son Giriş
    15.01-2020
    Saat
    22:03
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Hocam.ben h ehliyetimi ozel bir tıp merkezinden aldım tek hekim raporu ile ozaman sadece ortopedi doktoru h sınıfı ehliyet alır yazdı ehliyet degisim sürecini bana aile hekimi sınıf bildirmiyorki su sınıf alir bu sinif alır die sürücü olabilir dior sağlık bakanlığı yönetmeligindede çok net yazıyor bu önemli olan kişinin hangi sınıf ehliyeti oldu deil suanki mevcut sağlık durumu güncel sağlık durumu burdaki emniyetden olur dien ilcelerde oldu

Şimdi h yok yerine b veriliyor ayrica yonetmelik bastan asa deismis h ehliyet alim gibi deil h ehliyeti alırken süreç biraz daha zordu illaa devlet hastanesi falan dienlerde vardi ama simdi ole deilki süreç

Üye
    burak_br Avatarı

Son Giriş
    15.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

ehliyet degişiminde aile hekiminden süreci başlatmak zorunlu degilmiş Sürücünün /sürücü adayının ilk muayenesi genel muayene yapmaya yönelik tıbbidonanım ve araç-gereçleri bulunduran uzman hekimler tarafından da yapılabilecektir. Bu nedenle raporlarınII. Kısmı veya sadece III. Kısmı doldurularak düzenlenen raporlarda pratisyen hekim/aile hekimi (ailehekimliği uzmanı dâhil) imzasının bulunması şartı aranmayacaktır

Üye
    burak_br Avatarı

Son Giriş
    15.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

sağlık tesisleri/özel sağlık kuruluşunda çalışan uzman tabip/ tabiplertarafından sürücü/sürücü adayının muayenesinde ve zorunlu olarak veya gerektiğinde yapılmasıgereken tetkikleri yapılarak sağlık raporunun III.Kısmı doldurularak sürücü belgesi sınıfı vevarsa kısıtlara ilişkin kod numaraları yazımız ekinde gönderilmekte olan kod tablosunda (Ek-3) belirtilen şekliyle yazılarak sağlık raporu tanzim edilecektir.Uzman tabip/tabiplerce sürücü/sürücü adayının özel tertibatlı araç kullanmasına kararverilmesi halinde hangi sınıf sürücü belgesi alabileceği ve kod tablosunda belirtilen kodlaryazılmadan sürücü belgesi alabileceği belirtilir ve İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulankomisyona gönderilir.

tertibat yoksa kişinin araç sürmesinde tek hekim raporu bile yeterli

Üye
    burak_br Avatarı

Son Giriş
    15.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik 29.12.2015 tarih ve 29577 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik ile değişikliğe uğramıştır.
    Güncelleme: 05/12/2016
    Danıştay 15. Dairesinin 10/06/2016 tarih ve E:2016/1895 sayılı kararı ile Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğin 4. maddesinin 3. fıkrasının YÜRÜTMESİ DURDURULMUŞTUR.
    Bu karar ile Sürücü Adayları/Sürücülerin Sürücü Olur Sağlık Raporu için Aile Hekimlerine başvuru zorunluluğu kaldırılmış olup Hastanelerde görev yapan tüm hekimler tarafından Sürücü Olur Raporu tanzim edilebilmektedir.
    Raporu tanzim edecek hekim diğer tüm sağlık şartlarının da sürücülüğe uygun olduğunu tespit etmek ile mükelleftir.
    Örnek vermek gerekir ise Sürücü Adayına Sürücü Olur Raporunu tek tabip olarak göz uzmanları da tanzim edebilir. Ancak bu raporu tek tabip olarak tanzim ettiğinde Yönetmelikte belirtilen sağlık şartlarından sadece göz alanı ile ilgili olanları değil, KBB, İç Hastalıkları, Ortopedi, Nöroloji, vs tüm alanlardaki muayeneleri yapmış ve kişinin sağlam olduğunu tespit etmiş olacaktır.

birkan emniyet bunlara ne diyor bir göstersen kardeş

bu konularda en güzel yorum aydınlatıcı çalışmlar bülent abiden gelmiştir konu ile bülent abinin güzle yazıları bekleniyor ehliet degişim sürecinin ayrıntıları ile ilgili bir başlık sunum @OturanBoğa

Birçok konu paylaştım hepimizin bir olmasi beraber olmasi adina bu en son yazdiklarimda yönetmelikleri paylaştım neden biz engellileri zorluyorlar (

Üye
    burak_br Avatarı

Son Giriş
    15.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

sağlık tesisleri/özel sağlık kuruluşunda çalışan uzman tabip/ tabiplertarafından sürücü/sürücü adayının muayenesinde ve zorunlu olarak veya gerektiğinde yapılmasıgereken tetkikleri yapılarak sağlık raporunun III.Kısmı doldurularak sürücü belgesi sınıfı vevarsa kısıtlara ilişkin kod numaraları yazımız ekinde gönderilmekte olan kod tablosunda (Ek-3) belirtilen şekliyle yazılarak sağlık raporu tanzim edilecektir. kişi tertibata ihityac duymuyorsa teritbata gerek yoktur yazmaycak doktor sınıfını yazcak b sınıfı alır varsa kısıtı onu yazcak sınıf belirtdigi an zaten il saglıga gerek kalmıyor

Uzman tabip/tabiplerce sürücü/sürücü adayının özel tertibatlı araç kullanmasına kararverilmesi halinde hangi sınıf sürücü belgesi alabileceği ve kod tablosunda belirtilen kodlaryazılmadan sürücü belgesi alabileceği belirtilir ve İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulankomisyona gönderilir. tertibata gerk varsa sınıf belirtemiyor kısıtlama kodlarını yazamıyor uzman hekim

Üye
    fahru Avatarı

Son Giriş
    21.02-2021
    Saat
    13:26
    Alınan Beğeniler
    44
    Verilen Beğeniler
    3

@burak_br

.................................................. .............................
    SÜRÜCÜ/SÜRÜCÜ ADAYI VE ARAÇLARA İLİŞKİN KOD TABLOSU
    (01/01/2016)
    a) TABİPLER TARAFINDAN KULLANILACAK KODLAR
    01. Görüşün düzeltilmesi ve/veya korunması
    01.01. Gözlük
    01.02. Kontakt Lens(ler)
    01.05. Göz siperi
    01.06. Gözlük veya kontakt lensler
    01.07. Kişiye özel optik aygıt
    02. İşitme desteği/iletişim desteği
    03. Uzuvlara yönelik protez/ortez
    03.01 Kol/kollar için protez/ortez
    03.02 Bacak/bacaklar için protez/ortez
    47. İki tekerlekli araç kullanamaz
    61. Gün içinde yapılan yolculuklar ile sınırlı (gün doğumundan bir saat sonra, gün batımından bir saat önce)
    64. Araç hızı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 100 üncü maddesinde belirtilen hız sınırlarından 10 km daha az olmalıdır.
    101. Monoküler
    102. Ambulans, ticari araç veya resmi araç kullanamaz
    103. Sağlık raporu yenileme süreleri
    103.01 Üç ayda bir sağlık kontrolü
    103.02 Altı ayda bir sağlık kontrolü
    103.03 Yılda bir sağlık kontrolü
    103.04 Üç yılda bir sağlık kontrolü
    103.05 Beş yılda bir sağlık kontrolü
    ...................
    Burak senin için

Üye
    burak_br Avatarı

Son Giriş
    15.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

Tmm anlatmak istedim budur tabip tertibata ihtiyac duymayan biri icin bu kodlardan birini kulllanip sınıfı belirtirse b sınıfı alir seklinde il sagliga gerek yoktur ilsagliga gerek gorurse Tabip bunları kullanamıyor

Fahri kardes ben bunu hepimiz adina paylaşıyorum haklarımızı bilelim kimsenin bizi bosa yonlerdirmesine izin vermeyelim

Üye
    fahru Avatarı

Son Giriş
    21.02-2021
    Saat
    Alınan Beğeniler
    44
    Verilen Beğeniler
    3

@burak_br
    ......................
    Doğru haklısın,bilen biliyor fakat süreç yeni,fakat bilmeyen mesela bu Sürücü Sağlık Raporu için Hastanelerin Sağlık Kuruluna randevu almak gerekir diye biliyor ,fakat sürücü belgesi için randevuya gerek yok!

Üye
    burak_br Avatarı

Son Giriş
    15.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

Fahru kardes hersey net sekilde ortada iken neden anlamsiz yoruluyoruz biz

Sende okumussundur illa il sağlık olcak yada uzman hekim olcak die bir kural yok ehliyet degisiminde önemli olan sürücü olabilir dir zaten uzman gerektiren birdurumda kimse onu imzalamaz o sorumlulugu almaz

Arkadaşların okumasını tavsiye ederim

@fahru sende bu surece hakim biri olarak nasıl yorumluyorsun

Üye
    burak_br Avatarı

Son Giriş
    15.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

Güncel hali budur halaaa buna rağmen il saglik zorunlu yada değişim olmaz diyemez ler sanırım

Üye
    fahru Avatarı

Son Giriş
    21.02-2021
    Saat
    Alınan Beğeniler
    44
    Verilen Beğeniler
    3

Burak senin sorun çözülmedi mi ?

Üye
    burak_br Avatarı

Son Giriş
    15.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

Benim sorun olarak deil fahri kardes genel olarak diorum hersey cok net ortada sencdde ole deilmi ben degisimi yapmadim henüz sendd okudun yazdiklarimi yazdiklarima göre il.saglik zorunlulugu yada uzman hekim zorunlugu gördünmu yönetmeliklerde onundiorum bosu bosuna ne beni.nede bir baska.arkadasimizi kimse yormasin

fahri kardeş sen nasıl yorumladın bu süreci bu biizm genel sorunumuz send egörüşlerini paylaşkı kimse bundan sonra sorun yaşamasın

H sınıfı sürücü belgeleri, engellinin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre veya sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Değiştirme işlemi sırasında sağlık raporu istenir. Engelli kişinin kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğe göre hazırlanan listeden belirlenerek kodu ile birlikte sağlık raporuna yazılır. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce verilmiş olan ve 2918 sayılı Kanuna göre değiştirilmesi zorunlu olan sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri beş yıl içerisinde tamamlanır.

Gerekmesi halinde bu süre İçişleri Bakanlığınca uzatılabilir.
    Sürücü belgelerinin değiştirilebilmesi için;

a) İlgililerin Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirlenen sağlık şartlarını taşımaları,
    b) İlgililerin bu Yönetmeliğin 76 ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilen hükümlülükle ilgili şartları taşımaları,
    c) Herhangi bir nedenle sürücü belgesi geçici olarak geri alınmış ise iade edilme şartlarının gerçekleşmiş olması

buna göre raporda kod yazılması kesnlikle grekiyormu ben okudum kadarı ile bulunması gereken tartibat yazılması anlamında bulunmuyorsa saglık yönetemligine göre muayanesi yapılmışşsa degişim için yeterli degilmi?

a veya b yazmışlar tertibata gerek duymayan h ehliyetin degişimi için a yada b olcana nasıl karar veriliyor

A sınıfı icin 2 yıl deneyim sartinarandigindan a2 sınıfı oyüzden direk b veriliyormus

Üye
    burak_br Avatarı

Son Giriş
    15.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

ehliyet raporu ve araç alım raporu birbirinden farklımı eliyet için aldıgın kodlu il saglık onaylı rapor araç alımı için yeterlimidir

engelli kişinin kullanacagı araç cinsi neye göre belirleniyor lütfen yardımm ?

ötv indirimli araç alma süreci nasıl arkadaşlar mutlkara rapor develt hastanesindenmi olmalı yüzde belirtilmelimi

halen degiştiremedim ehliyetimi zaman bulup

Üye
    burak_br Avatarı

Son Giriş
    15.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

h ehliyet degişiminin emniyet sorunu oldukça fazla herkes hkafasına göre uyugluyor prosedürü böle olmaz biz engelliler olarak keyfi uygulamalarrdan bıktık

tertibata ihtiyaç duyamayn birine acaba nasıl terttibat yazdırcaklar

hehliyetin yenilenmesi için illa il saglık kurulundannmı çıkması gerekiyor raporun tertibata ihtiyaç duysun yada duymasın

Üye
    optisyen Avatarı

Gerçek Adı
    ilkay
    Son Giriş
    24.01-2018
    Saat
    21:55
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    7

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @burak_br Burak bey ötv indirimi için sağlık kurulu raporumu bugün aldım sıkıntım sol ayakta ve özel tertibatlı(otomatik vitesli)araç kullanabilir ötv indiriminden yararlanabilir yazıyor burda tamamız, soruma gelicek olursam benim mevcut b ınıfı ehliyetim var ve araç almak için bunu engelli ehliyetine çevirmem gerekiyor sanırım, bunun için nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

Sayfa 10 / 19 İlkİlk ... 67891011121314 ... SonSon

Başlığın Etiketleri